Beranová zazářila ve sprintu, v silné konkurenci sahala po finále
Česko slaví ve sprintu klasicky na Světovém poháru v německém Oberhofu umístění v desítce. Postarala se o něj Tereza Beranová, která se prokousala až do semifinále, kde bojovala do posledních metrů o senzační finále. V cíli nakonec brala 8. místo. Druhou desítku uzavřela Kateřina Janatová, mezi muži bodoval 27. Luděk Šeller. Michal Novák těsně nepostoupil z kvalifikace.
Do kvalifikace se zapojila dvojice českých reprezentantek, přičemž oběma se povedlo postoupit. Tereza Beranová se po dlouhé pauze blýskl 22. místo, Kateřina Janatová postoupila do rozjížděk z 28. pozice.
Hned v prvním čtvrtfinále přišla na řadu právě Janatová, postoupit se jí však nepovedlo. V silné konkurenci ve své rozjížďce obsadila čtvrté místo, celkově jí tak patřilo 20. místo.
„TOP20 na klasice? Jsem spokojená, na víc v klasickém sprintu asi nemám,” usmívala se Janatová, která má rozhodně raději techniku volnou. „Teď se soustředím hlavně na včasné zregenerování před zítřejším „masákem”, kde si také věřím na dvacítku,” pokračovala Janatová ve vyhlídkách do zbytku víkendu.
Skvělý výkon ve čtvrtfinále však předvedla Tereza Beranová. Česká reprezentantka od konce listopadu kvůli nemoci nezávodila, nyní se vrátila ve vší parádě. Zvolila svou tradiční strategii - první polovinu závodu se držela na úplném konci vláčku, ve stoupání poté mocně nastoupila a prodrala se na čelo. Nakonec pro sebe urvala postupové druhé místo na úkor šesté ženy kvalifikace, Švédky Moy Lundgrenové. Lepší byla jen další Švédka Ribomová.
Semifinále Tereza Beranová nezabalila, opět se držela s nejlepšími do cílové rovinky, ale tentokrát to na postup nestačilo. V závěrečné soupaži ji přesprintovalo několik závodnioc a celkově tak obsadila čtvrtou příčku za silným triem Ribomová, Gimmlerová a Dahlqvistová.
„Potřebuju zlepšit sílu v soupaži a bude to paráda. Lyže byly perfektní, to muselo být vidět. Děkuji servisnímu a realizačnímu týmu, že jsme si navzájem dopomohli k návratu mezi elitu,” pochválila tým Tereza Beranová, členka elitní desítky sprintu klasickou technikou.
Pozici největší favoritky potvrdila Linn Svahnová, která ve švédském souboji pokořila druhou Fridu Karlssonovou i třetí Jonnu Sundlingovou. Tereza Beranová obsadila pěkné osmé místo, Kateřina Janatová uzavřela druhou desítku.
Mezi muži se kvalifikace zúčastnila trojice Čechů. A úspěšnost byla padesátiprocentní. Pěkný kvalifikační výkon předvedl Luděk Šeller, odměnou mu byl postup z 19. pozice. Velmi blízko byl čtvrtfinálové účasti rovněž Michal Novák, avšak musel skousnout první nepostupové místo, za třicátým Niskanem zaostal o pouhé dvě setiny.
„Pro mě to byla loterie, návrat po nemoci nebyl vůbec snadný. Cítím, že tělo se do toho zase potřebuje dostat. Navíc mě úplně nepodržely lyže, každopádně dvě setiny samozřejmě mrzí. Jsem zklamaný, smutný, ale doufám, že postupnými krůčky se zase začnu zlepšovat,” zhodnotil Michal Novák kvalifikační působení.
Luděk Šeller se představil ve třetím čtvrtfinále, v němž nedokázal vzdorovat konkurentům a s výraznou ztrátou dokončil jízdu na posledním šestém místě. Ve výsledkové listině patřilo českému lyžaři 27. místo.
„Kvalifikaci hodnotím velmi pozitivně, konečně se mi podařilo postoupit, doufám, že další závody budou v podobném duchu. Naše rozjížďka byla rychlá a bylo znát, že nemám úplně zkušenosti jezdit v balíku, na tom je třeba zapracovat,” uznal Luděk Šeller.
Dominovali Norové. Největší favorit Johannes Høsflot Klæbo překvapivě vypadl už v semifinále, ovšem zastoupili ho týmoví kolegové, zvítězil Erik Valnes před Ansgarem Evensenem a Evenem Northugem.