Filip Sakala: Letos jsem zkušenější. Doufám, že se na světový pohár připravím lépe

Filip Sakala: Letos jsem zkušenější. Doufám, že se na světový pohár připravím lépe

8 min 3 s

Nedávná karanténa a nouzový stav vinou pandemie koronaviru českého skokana na lyžích Filipa Sakalu příliš neovlivnila. Individuálně se připravoval a měl čas i sám na sebe. „Byl jsem docela produktivní a najel jsem si trošku asociální režim,“ říká s tím, že přečetl některé knihy a začal znovu malovat. Nyní už se, stejně jako ostatní skokani, pilně připravuje na novou sezonu v Lomnici nad Popelkou.


„Pandemie koronaviru se mě dotkla minimálně, protože jsem měl své fitko otevřené. Byl jsem dva týdny doma, takže jsem měl čas na sebe a pak jsme začali trénovat normálně podle plánu,“ upřesňuje Filip Sakala a vzápětí sympaticky dodává, že je rád za předčasný konec uplynulé sezony. „Ke konci zimy nebyla forma úplně ideální. Trošku mi došly síly. Nerad to říkám, ale předčasné ukončení sezony pro mě bylo trošku štěstí,“ hlásí na rovinu.

Tím pádem se přesunul i jeden ze dvou vrcholů uplynulé sezony – mistrovství světa v letech na lyžích. V Planici se kvůli koronavirové krizi neskákalo v březnu, naopak novým termínem je 11. – 13. prosinec 2020, tedy dva týdny před Turné čtyř můstků. Přeložení Filip Sakala vítá, na lety se těší a věří, že forma bude lepší. „Zaplaťpánbůh, že to tak dopadlo. Jsem rád, že se lety přesunuly na prosinec. Většinou je to tak, že jsem na začátku zimy měl větší formu než na jejím konci. Tak doufám, že mi korona paradoxně v kariéře a v nové sezoně spíše pomůže,“ přeje si.

Proč nebyla forma ideální, to už nyní český skokan zřejmě ví. „Je to těžká otázka, ale bylo tam pár aspektů, které jsem nevědomě zanedbal. Udělal jsem dost chyb,“ přiznává upřímně. Úplně nepočítal s tím, jak moc je světový pohár odlišný od poháru kontinentálního. „Trošku jsem to podcenil. Byl jsem zvyklý na kontinentální poháry, kde máte dva závody ve dvanácti hodinách. Naopak když přijedete na “svěťák“, tak je jednak delší, začíná dříve a má kvalifikaci, takže závodní režim se trošku roztáhne,“ porovnává skokanskou “extraligu“ s nižším pohárem. „S tím jsem úplně nepočítal, ale letos jsem zkušenější a doufám, že se připravím lépe,“ říká odhodlaně.

A bude se na co připravovat. Prakticky během jednoho měsíce (11.12.2020 – 6.1.2021) přijde na řadu světový šampionát v letech na lyžích a Turné čtyř můstků. Na přelomu února a března pak nastane čas mistrovství světa v klasickém lyžování v Německu. „Sezona bude celkově dlouhá. Už teď mi přijde, že je to úplně na maximum. Tři vrcholy sezony, k tomu asijské turné,“ zmiňuje Filip Sakala vedle hlavních bodů ročníku i zastávky světového poháru v Japonsku a Číně zkraje února. „Věřím, že přípravu máme dobře rozloženou a Fanda (šéftrenér František Vaculík – pozn. aut.) ví, co dělá, že to nohama vydržíme. Bude důležité udržet celý rok koncentraci, protože každý víkend je něco v kalendáři. Navíc cestování je náročné. Bude třeba co nejrychleji prolomit bariéry, dostat se do druhého kola a pak v tom entuziasmu vydržet až do konce zimy,“ sděluje mladý skokan.

Při odbočení od skoků na lyžích Filip Sakala prozrazuje, co přesně během nucené pauzy a nouzového stavu dělal. „Začal jsem znovu malovat, něco jsem přečetl a zabýval jsem se sám sebou. Měl jsem to docela produktivní a najel jsem si trošku asociální režim. Snažil jsem se času využít co nejvíce a nelenil jsem,“ usmívá se a vzápětí podává tip nejen na knihu, ale i na autora: Četl jsem Viktora Frankla a jeho Utrpení z nesmyslnosti života. A taky Teorii neuróz, ale nevím, jak se název přesně řekne (Teorie a terapie neuróz – pozn. aut.). Ale Viktora Frankla určitě doporučuji,“ zakončuje rozhovor s úsměvem.



Pomoc Ukrajině