Mise splněna! Petr Horký po zdolání Mount Vinson stanul i na jižním pólu

Mise splněna! Petr Horký po zdolání Mount Vinson stanul i na jižním pólu

6 min 58 s

Petr Horký se stal historicky prvním Čechem, který dosáhl tří pólů. V minulosti byl na severním pólu i na Sibiři na takzvaném pólu chladu, tedy nejchladnějším obydleném místě na zeměkouli. Nyní polárník, dokumentarista, režisér a člen Svazu lyžařů ČR stanul i na jižním pólu, kam společně s Václavem Pištorou dorazil v poslední den roku 2021.


„Kdy se člověku poštěstí taková neuvěřitelná náhoda, aby byl přesně na Silvestra a na Nový rok na jižním pólu? Kdybych si to tak naplánoval, nikdy se to nepovede,“ radoval se v cíli své výpravy Horký. „Hned 1. ledna jsem si v šest hodin ráno půjčil na základně sněžný bicykl a dojel na asi kilometr vzdálený takzvaný ceremoniální jižní pól, tedy místo, kde se polárníci tradičně fotí, a poté ještě dalších 150 metrů tam, kde je ten opravdový zeměpisný jižní pól. Měl jsem to tam v tu chvíli jen pro sebe, sám jsem si to tam mohl prožít,“ popisoval.

Jižní pól byl jedním ze dvou cílů expedice, na kterou se Horký vydal 1. prosince, kdy z Prahy odletěl přes Londýn do Chile. Po absolvování čtyřdenní karantény přelétl z patagonského Puntas Arenas do Union Gracier Campu. První metou výpravy se stal nejvyšší vrchol Antarktidy Mount Vinson (4892 mnm), který Horký zdolal 16. prosince. „Celá ta cesta nahoru je dost otročina, dřina bez nějakých zvlášť krásných zážitků. Až ta finální pasáž, ten poslední hřeben, tak 500 metrů, tak ta je nádherná. My jsme měli štěstí na to, že sice byl obrovský vítr, ale byla nádherná viditelnost, takže jsme se mohli dívat kolem sebe na to až příznačně nádherné prostředí. I když jsem tam byl sotva minutku, tak ten zážitek byl prostě veliký,“ hlásil Horký v nahrávce po výstupu.

Poté se měl opět v Union Gracier Campu setkat s parťákem Václavem Pištorou a společně se vydat za pokořením jižního pólu. Letecký přesun však několik dní nepovolilo počasí, zlom přišel až na Štědrý den. „Když jsme se 24. prosince ráno vzbudili, tak bylo krásné počasí, sluníčko a celkem bezvětří. Takže jsme konečně mohli absolvovat pětihodinový přelet na 89. stupeň jižní šířky, odkud jsme se už pěšky vydali k jižnímu pólu,“ řekl Horký, člen Svazu lyžařů ČR a spoluzakladatel Svazu polárníků ČR.

Následný pochod Horkého s Pištorou k nejjižnějšímu bodu planety pak trval celý týden, teploty se přitom pohybovaly mezi -25 a -30 stupni Celsia. „Po dvou třech dnech pochodu se člověk přepne do svého vnitřního světa, do vlastních myšlenek. Jak říká Čechoameričan Vojta Pešek, se kterým jdeme – putování tímhle krajem je pro magory, normální člověk to nemůže dělat. On je horolezec, takže pro něj se tady toho děje strašně málo. Já mám naopak stav, kdy se člověk ponoří pouze do vlastních myšlenek, rád,“ popisoval Horký. „Je to tu strašně zajímavý svět. Když jsem měl možnost pozorovat hory a naproti tomu mám teď možnost pozorovat tu nekonečnou placku, tak si uvědomuji, jak málo toho zatím o Antarktidě víme,“ dodal.

Po úspěšné expedici a zdolání obou vytyčených met by se měli Horký s Pištorou vrátit zpět do České republiky ještě v první polovině ledna.



Pomoc Ukrajině