Mistr světa Jaroslav Sakala čerstvě padesátiletý
Osm let strávil bývalý mistr světa v letech na lyžích Jaroslav Sakala jako trenér na místě, kde v roce 1994 dosáhl svého největšího úspěchu – ve slovinské Planici. Letošní životní jubileum už ale prožil zpátky v Čechách.
Od loňska se totiž Sakala věnuje trénování mladých skokanských nadějí ve Frenštátu pod Radhoštěm, kam bronzového olympijského medailistu po osmi letech ve Slovinsku nalákal předseda oddílu TJ Frenštát Roman Klíma.
Ve frenštátském skokanském centru, které by se mělo v příštích letech dočkat modernizace, se Sakala podílí i na organizačních přípravách VIII. Memoriálu Jiřího Rašky. Ten se v areálu rovněž pojmenovaném po olympijském vítězi z Grenoblu koná letos 16.-18. srpna. Součástí Memoriálu jsou hned tři závody na můstku HS 106 s umělou hmotou.
Jako první přes letěl za 200 metrů
Čerstvě padesátiletý rodák z Krnova Jaroslav Sakala byl výraznou postavou skokanských můstků hlavně v první polovině 90. let. Na ZOH 1992 v Albertville byl spolu s Tomášem Goderem, Jiřím Parmou a Františkem Ježem členem družstva, které si na krk pověsilo bronzové medaile. O rok později pak zazářil na mistrovství světa ve švédském Falunu.
V závodě jednotlivců získal stříbro na velkém můstku a poté přidal i bronz na středním. Šlo o první individuální medaile ze skoků na lyžích pro samostatnou Českou republiku. Ve Švédsku to pak cinklo opět i v družstvech, kde sestava Jaroslav Sakala, Martin Švagerko, František Jež a Jiří Parma získala stříbro.
Na vrcholu slávy se Jaroslav Sakala ocitl v roce 1994. Tehdy se konalo ve slovinské Planici mistrovství světa v letech na lyžích a český závodník proslulý dlouhou kudrnatou kšticí si na zdejším mamutím můstku dolétl pro zlato. V tomto roce vyhrál Sakala i závod SP v Liberci.
K výrazným Sakalovým úspěchům patří i bronz z Turné čtyř můstků ze sezóny 1992/1993 a za zmínku stojí i zápis do Guinessovy knihy rekordů z roku 2002. Tehdy v červenci během 23 hodin a 7 minut absolvoval sto skoků o celkové vzdálenosti 9135 metrů! Sakala byl také prvním českým skokanem v historii, jenž dolétl až za hranici 200 metrů.
V roce 2002 pak oficiálně oznámil konec aktivní kariéry. Sakalovým druhým domovem se na osm let stalo Slovinsko, ve skokanské velmoci se český šampión věnoval trenérství v klubu Ilirija Ljubljana.
Ve skokanské tradici pokračuje i jeho syn Filip, jenž jako třiadvacetiletý reprezentoval v minulé sezóně Česko na letošním MS.
Když v roce 2003 Český svaz lyžařů vyhlašoval domácího lyžaře 20. století, Jaroslav Sakala skončil na osmém místě. Ze skokanů jej předčili pouze Pavel Ploc, jenž Sakalovi z pozice trenéra odmávl skoky na zlatém MS v Planici, a vítězný Jiří Raška.
Svaz lyžařů České republiky dodatečně přeje Jaroslavu Sakalovi všechno nejlepší ke kulatým narozeninám!