Nová skokanská sezona s novým vedením disciplíny. Přichází i několik změn v pravidlech
Skokanský ročník 2020/2021 odstartuje již páteční kvalifikaci v polské Wisle. Hlavní novinkou je měření klínů do bot, jejichž maximální velikost musí projít kontrolou. Sezona bude samozřejmě ovlivněná hygienickými opatřeními, některé závody budou probíhat bez diváků a týmy budou na začátku sezony cestovat do dějišť závodů společně charterovými lety.
Změny na postu ředitele disciplíny skoků na lyžích FIS
Příznivci skoků na lyžích mohli přímo v dějišti závodů nebo u televizních obrazovek často vidět Waltera Hofera. Pětašedesátiletý Rakušan vykonával funkci ředitele disciplíny skoků na lyžích FIS od roku 1992. Po dlouhých osmadvaceti letech dochází ke změně, kdy ho vystřídá Sandro Pertile. Jeho jmenování do této funkce nebylo žádným překvapením, rodák z Val di Fiemme byl od samého začátku v nejužším okruhu kandidátů za Waltera Hofera. Bývalý závodník ve skocích na lyžích a v severské kombinaci dohlížel např. na skokanské závody v Pragelatu na olympijských hrách v Turíně 2006 nebo byl poradcem mistrovství světa 2015 ve Falunu. Plynně hovoří třemi světovými jazyky.
Změny doznaly také další skokanské poháry. Švýcarský bývalý trenér a funcionář Bernhard “Berni“ Schödler převzal post koordinátora závodů Kontinentálního poháru a juniorského mistrovství světa 2021. Rakušan Christian Kathol bude mít na starosti FIS Cup.
Výčet nových pravidel ve skocích na lyžích
Zcela nově budou poprvé limitovány klíny do bot, na které doposud žádné pravidlo nebylo: Musí být symetrické a jejich maximální velikost bude 5,5 centimetrů vzadu, 1,5 centimetrů po straně a půl centimetru vepředu. Klíny do bot budou muset projít kontrolou, jsou na ně přesně stanovené šablony.
Do budoucna se počítá i s upravením skokanských bot, jenž budou také symetrické. K této změně ještě nedošlo a je otázkou, zda přijde na řadu od sezony 2021/2022 nebo vstoupí v platnost až po olympijských hrách. Samozřejmostí je, že výrobci bot budou muset mít čas na zareagování.
Novinkou je také změna ve střihu kombinéz. V ženském skoku na lyžích se pravidlo zjednodušilo a kombinéza bude zhotovena z méně dílů. Podstatnou věcí je, že šev v rozkroku, který spojuje přední a zadní stranu, bude mít nejnižší bod dole u rozkroku. Tento bod musí být uprostřed s tolerancí +/- 2 centimetry a musí být stejně vysoký.
Další změna se týká také hlavně žen, ovšem dotkne se i mužů, jenž si nechávají narůst dlouhou kštici. Vlasy od nové sezony nesmí být schovány v kombinéze. Buď budou v helmě nebo mohou volně vlát.
Výsledková listina nově dozná i zkratky NPS – not permitted to start. Znamená to, že daný závodník nebude vůbec připuštěn ke startu, tudíž i diskvalifikovaný na startu. Doposud se používala pouze zkratka DSQ – diskvalifikován, která nerozlišovala, zda se jedná o diskvalifikace před skokem či po skoku.
Na mistrovství světa v klasickém lyžování bude povinen vypsán namísto tří tréninků pouze minimálně jeden trénink. Dochází k nárůstu disciplín a vše se musí vejít do horizontu dvou týdnů, ve kterých budou závody v běhu na lyžích, severské kombinaci a skoků na lyžích probíhat.
Styloví rozhodčí mohou na svých pozicích působit nově do věku 65 let.
Sezona ve znamení hygienických opatření, na začátku společné přesuny letadlem
Během léta nebylo tolik závodů, na které byli závodníci i fanoušci zvyklí. Avšak uspořádání např. ženské letní Grand Prix ve Frenštátu, mužské letní Grand Prix ve Wisle nebo Kontinentální pohár ve stejném středisku bylo opravdu velmi důležité pro vyzkoušení, že režim a hygienická opatření na závodech mohou fungovat.
Prioritou nadcházející sezony je uskutečnění všech závodů v kalendáři pohárů. V současné době chtějí všechna střediska své závody uskutečnit, potvrdily jejich konání a jsou v přípravách na jejich pořádání, kromě dvou výjimek. Japonské Sapporo zrušilo závody Světového poháru (ženy 8.-10.1., muži začátek února). V norském Lillehammeru neproběhnou prosincové závody Světového poháru žen, ale je možnost jejich uskutečnění v pozdějším termínu. Změna proběhne také v rámci juniorského mistrovství světa 2021, které se z polského Zakopané přesouvá do finského Lahti a Vuokatti.
Nové předpisy se řídí i aktuální koronavirovou situací. Hlavní restrikce jsou stanoveny většinou podle nařízení hygienických a vládních předpisů dané země, kde se bude skákat. Není dovoleno skákat v ochranné masce nebo v roušce. Obě hygienické pomůcky mohou být použity nahoře na můstku při kontrole. Závodníci si je následně sundají, skočí a dole od organizátorů dostanou novou masku nebo roušku. Podobně tomu bylo i při letošních závodech ženské Grand Prix ve Frenštátu pod Radhoštěm. Roušky zároveň nesmí být použity pro reklamní účely, může na nich být použit jen emblém nebo logo svazu.
Některá hygienická nařízení se mění za pochodu a každý organizátor závodů se je snaží řešit. Je potřeba být připraven na veškerá operativní řešení. Všichni dotyční (organizátoři, závodníci, realizační týmy) jsou připravení udělat maximum pro přípravu a pořádání skokanských závodů. Samozřejmě některé z nich budou probíhat bez divácké kulisy. Již nyní je jasné, že ve Finsku nebo Turné v Ga-Pa proběhne bez fanoušků. Na jiných závodech bude počet návštěvníků značně omezen.
Skokanská sezona bude v nadcházejícím ročníku hodně nabitá. Vždyť již druhý týden v prosinci přijde na řadu první vrchol – mistrovství světa v letech na lyžích ve slovinské Planici. Závody proběhnou prakticky každý víkend a většina týmů se bude do jejich dějišť přesouvat v první části sezony společně charterovými lety. Příští týden se letí z německého Mnichova do finského Kuusama na závody v Ruce. Pak následuje přesun z Kuusama do Ruska (klání v Nižném Tagilu) a hned poté letí všichni do slovinské Ljubljaně, odkud se přesunou do dějiště leteckého šampionátu. Atraktivní novinkou je, že se v Planici bude skákat pod umělým osvětlením.