Od nadcházející sezony bez fluorovaných vosků. Šéfem pracovní skupiny FIS je Roman Kumpošt
Předseda dozorčí rady Svazu lyžařů ČR a dlouholetý vrcholný činovník Mezinárodní lyžařské federace Roman Kumpošt byl předsednictvem FIS v listopadu minulého roku jmenován předsedou pracovní skupiny, jež má za úkol připravit metodiku a najít vhodnou technologii pro testování používání fluorovaných vosků. Zákaz těchto vosků bude platit už od nadcházející sezony pro všechny soutěže FIS.
„Používání fluorovaných vosků ve všech disciplínách FIS již není povoleno a kontrolovat lyže a snowboardy začne FIS se startem nadcházející sezóny. O zákazu těchto vosků rozhodla FIS už v listopadu 2019 s tím, že v platnost vejde od sezony 2020/2021. Bylo jednoznačně prokázáno, že fluorované vosky mají negativní dopad na zdraví členů servisních týmů, kteří s nimi pracují, a na životní prostředí,“ uvedl Roman Kumpošt. „Proto byla sestavena pracovní skupina, která má zajistit to, aby se zákaz co možná nejefektivněji zavedl do všech disciplín spadajících pod FIS,“ dodal předseda.
FIS uzavřela smlouvu se společností Kompass na výrobu ručních detektorových zařízení, která budou certifikována Fraunhoferovým institutem a testována během letních měsíců. Poté budou k dispozici také jednotlivým národním týmům. Kontroly pak budou na závodech zavedeny od listopadu.
„U jednotlivých disciplín budou kontroly probíhat odlišným způsobem, u všech ale bude detektor používán jako běžná součást testovacího procesu před, anebo i po závodech,“ řekl Kumpošt. „Například u alpského lyžování dochází v okamžiku, kdy závodník protne cílovou čáru, k měření délky lyží a dalších parametrů, nyní k tomu přibyde ještě otestování detektorem před startem. U skokanů na lyžích je kontrola vybavení před závody už roky standardem. Z tohoto pohledu nebude testování fluoru pro závodníky a realizační týmy ničím novým,“ popisuje.
Pro první sezonu bez fluorovaných vosků bude nastavená tolerance na základě letního testování detektorů. „Bude stanoven limit měření, aby bylo možné rozlišit, zda došlo k použití fluorovaných vosků, nebo zda se jedná o kontaminaci nebo nedostatečné očištění materiálu z minulosti. Od ročníku 2021/2022 bude po vyhodnocení výsledků na základě zkušeností z první sezony tolerance snížena na minimum. Cílem FIS je dosáhnout nulové úrovně tolerance nejpozději v sezoně 2022/2023. Tolerance bude nastavená tak, aby zajistila hladký přechod pro všechny zúčastněné strany,“ uzavřel Kumpošt.