Skokané na lyžích před olympijskou sezónu 2021/22
Český skok na lyžích vyhlíží zimní část olympijské sezony 2021/2022, do které vstupuje s několika změnami. Ta největší se uskutečnila v realizačním týmu mužské reprezentace, kterou převzal Slovinec Vasja Bajc. K posunům došlo i v realizačních týmech dalších kategorií. Nejen tyto novinky byly odprezentovány před zraky novinářů na pondělní tiskové konferenci.
Muže povede Vasja Bajc s Janem Maturou
Po nepříliš uspokojivé minulé sezoně ze strany mužské reprezentace došlo před letní sezónou k několika změnám. Tým převzal zkušený slovinský trenér Vasja Bajc, jenž stál v minulosti za skvělými úspěchy Jakuba Jandy – například u jeho vítězství ve Světovém poháru a triumfu na Turné čtyř můstků, kterých Janda dosáhl v sezóně 2005/2006. Do trenérského týmu byl angažován také bývalý český reprezentant Jan Matura, jenž předtím působil v roli kouče u americké severské kombinace a u ženské skokanské reprezentace.
„Vstupujeme do zimní olympijské sezóny. V letní přípravě jsme splnili program, který jsme si naplánovali. První cíl pro začátek sezóny bude dát do Turné 4 můstků dohromady reprezentaci tak, abychom startovali ve čtyřčlenném týmu,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci. Slovinec.
Vasja Bajc s sebou do Česka přinesl i řadu novinek v přípravě. Ta se z části odvíjela ve Slovinsku, kde kompletní reprezentace absolvovala řadu intenzivních soustředění. „Na začátku přípravy kádr čítal sedmnáct skokanů, a to včetně mladých talentů z řad dorostenců a juniorů, pro které se jednalo o dobrou motivaci do budoucna. Zapomenout nesmíme ani na žákovské kategorie, které se zúčastnily mezinárodního kempu a několik závodů v zahraničí,“ řekl místopředseda úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů ČR Jan Baier.
Letní sezóna ukázala posun správným směrem
Celkově letní sezóna proběhla podle plánů. Nebyla poznamenána pandemickou situací, i díky čemuž se podařilo uspořádat dvě tuzemské mezinárodní akce – Memoriál Jiřího Rašky ve Frenštátě pod Radhoštěm a Alpen Cup v Liberci.
I přes absenci dlouhodobé české jedničky, Romana Koudelky, dokázali naši skokané vybojovat několik cenných výsledků. Zadařilo se hlavně na Kontinentálním poháru ve Frenštátě pod Radhoštěm v rámci zmíněného Memoriálu Jiřího Rašky, kde si Čestmír Kožíšek vyskákal stříbro, Viktor Polášek pak dokonce jeden ze závodů ovládl, navíc v letním Světovém poháru pravidelně bodoval.
Finální příprava před zimní sezónou probíhala na dvou kempech: ve slovinské Planici a v polském Zakopaném, vše teď tedy směřuje k zdárnému odstartování zimní sezóny. Ta pro české „áčko“ začne 19. listopadu, na kdy je v ruském Nižnim Tagilu naplánována úvodní zastávka Světového poháru.
Do zimní sezóny naskočí i Roman Koudelka
Do Nižného Tagilu se vydá dvojice Viktor Polášek, Čestmír Kožíšek. K těm se na závodech nejvyšší kategorie časem přidá i Roman Koudelka, který se po operaci kolene a následné rehabilitaci v říjnu zapojil do tréninku. Naopak pro ukončení kariéry se po dokončení bakalářského studia rozhodl Vojtěch Štursa.
„Jsem docela rád, že mám již první skok za sebou, a teď už je čas pracovat krok za krokem. Nyní odjíždím na další soustředění do Rakouska, na střední můstek do Hinzenbachu,“ nechal se slyšet na pondělní tiskové konferenci Roman Koudelka.
Nadcházející sezona má hned několik vrcholů – tradiční Turné čtyř můstků, zimní olympijské hry i mistrovství světa v letech. „Čeká nás dlouhá sezóna, která by měla končit až v březnu. Cílem bude pravidelné bodování a vylepšování dosažených příček,” zmínil se Baier.
S trojicí nejlepších skokanů budou i nadále trénovat František Holík, František Lejsek, Kryštof Hauser a Radek Rýdl. Ti se zatím budou účastnit podniků druhé a třetí kategorie, tedy Kontinentálních pohárů a FIS Cupů, přičemž budou mít šanci se probojovat do Světového poháru. Juniorskou skupinu tvoří Filip Křenek, Daniel Škarka, Petr Vaverka a David Rygl. Mladí skokané budou nabírat zkušenosti ve FIS Cupu, stejně jako v předchozím případě ovšem budou mít šance se posunout i do vyšších závodních kategorií. Zbylí čeští skokané se budou připravovat v jednotlivých klubech a Vrcholových centrech mládeže.
Ženy bojují o účast na olympijských hrách
Velkou radost nám v uplynulé sezóně dělala reprezentace žen, která dokázala pravidelně bodovat ve Světovém poháru. Karolína Indráčková a Klára Ulrichová momentálně drží pozice, které zajišťují účast pro nadcházející ZOH v Pekingu. Jednalo by se historicky o vůbec první české skokanky, kterým by se podařilo probojovat na tento sportovní svátek.
Karolínu Indráčkovou v létě doprovázely zdravotní problémy, přesto dokázala například v Čajkovském dvakrát bodovat. Skvěle si vedla Klára Ulrichová, která se v závodech Grand Prix vměstnala hned čtyřikrát do elitní patnáctky. Šanci vybojovat si letenku do Pekingu dále mají Veronika Jenčová a Štěpánka Ptáčková, která v létě podstoupila operaci kolene. Tato dvojice plánuje ze začátku sezóny jezdit na Kontinentální poháry, kde je doplní talentovaná Anežka Indráčková, sestra Karolíny. Do letní přípravy nenaskočila Zdeňka Pešatová, jež se rozhodla svoji kariéru ukončit. Tým pod vedením Antonína Hájka a Zdeňka Žídka se může těšit na novinku v kalendáři ženského Světového poháru, kterou bude na konci ledna závod na největším velkém můstku v německém Willingenu (HS 147m).
„Tento podnik bude důležitý pro celý skokanský svět, jelikož poznatky z něj by mohly pomoci k prosazení velkého cíle mnoha závodnic – dostat ženy na mamutí můstky. Zimní olympijské hry v Pekingu budou obohaceny o závod smíšených týmů. Ten se bude pod pěti kruhy konat vůbec poprvé, a to i s českou účastí,” dodal Jan Baier.
Partneři úseku skoku na lyžích pokračují
Všichni úsekoví partneři z minulého období budou v podpoře českých skokanů a skokanek pokračovat i v nadcházející sezoně. „Rádi bychom poděkovali všem sponzorům, jmenovitě firmám 4F, Transdev a Ostra. Velké díky patří i resortům Dukla a Olymp, kdy Dukla se z velké části podílela na pokrytí finanční stránky přípravy,” uvedl Baier. Poděkování patří práci bratří Slavíků, kterým se v zimě podařilo zprovoznit můstky v Harrachově, včetně toho středního, díky čemuž se násobně zlepšily podmínky pro přípravu skokanů a skokanek na domácí půdě.