Tisková konference: Skokani na lyžích před sezónou 2019/2020

Tisková konference: Skokani na lyžích před sezónou 2019/2020

13 min 23 s

V úterý 12. listopadu 2019 proběhla v Praze tisková konference Odborného sportovního úseku Skoku na lyžích (OSÚ SL) Svazu lyžařů České republiky před nadcházející zimní sezónou, za účasti vedení OSÚ SL a reprezentačních družstev mužů a žen. Byly představeny sportovní cíle a záměry s mladými závodníky. Poděkování patří všem partnerům, jejichž portfolio se rozšířilo o dvě společnosti. Do ČR se vrátí mezinárodní závody, Liberec bude hostit FIS Cup.


Český skok na lyžích vyhlíží novou zimní sezónu, do které jde s několika změnami. Hlavním cílem skokanů a skokanek je navázat na výsledky z uplynulého ročníku, a pokud možno je i vylepšit.

„Po loňské sezóně, ve které jsme především zásluhou Romana Koudelky a také Viktora Poláška mohli zaznamenat výrazný posun po nepovedené olympijské sezóně, jsme chtěli dál rozvinout možnosti zabezpečení našeho týmu, jak materiálně, tak i personálně. To jsou nezbytné předpoklady pro posun naší výkonnosti,“ řekl předseda skokanského úseku Jakub Janda.

„Dalším naším cílem je zaměřit se na mladší generaci. S juniory jsme nebyli spokojeni, a tak na podzim proběhly i společné tréninkové jednotky pod vedením Jakuba Jiroutka. V této oblasti začal od léta také pracovat na pozici šéftrenéra František Vaculík, jenž se do Česka vrací po čtyřech letech trénování v Německu a jeho úlohou je i koordinace mládežnických trenérů a jejich další rozvoj,“ doplnil Janda.

Pozici ředitele skoku na lyžích vykonává od dubna na plný úvazek pan Martin Ditrich.

Český skok chce aktivovat mladé závodníky

Zřejmě nejzásadnější změnou je konec dlouholetého reprezentanta Lukáše Hlavy, který po sedmnácti letech ve Světovém poháru ukončil aktivní kariéry a rozšířil realizační tým mužské reprezentace. „Chodím na tréninky a snažím se klukům pomáhat z trenérského hlediska i pomoct vytvořit nové věci, s nimiž se dá pracovat. Mám nějaké nápady, které bych si rád vyzkoušel,“ řekl Lukáš Hlava.

„V letním období jsme pracovali na systémech, které nás limitují v určitých obdobích hlavní sezóny,“ hodnotil letní přípravu i závody trenér reprezentace David Jiroutek. „Hluboké systémy stability a koordinace – v nich máme velké rezervy ve využití vlastního potenciálu. Rádi bychom rozšířili náš pracovní tým, který bude schopen do pracovního procesu přinášet inovace, sledovat změny v oblasti techniky, materiálu a s výhledem na zimní olympiádu na ně reagovat,“ uvedl.

Vedle české skokanské jedničky Romana Koudelky půjde v nové sezoně do akce i Čestmír Kožíšek, který je zpátky po operaci slepého střeva. Mezi elitou by se měl stabilizovat Viktor Polášek a po protrápeném ročníku chce být úspěšnější i Vojtěch Štursa.

„V průběhu letních závodů Grand Prix a Kontinentálního poháru se začala vytvářet první skupina ve složení: Viktor Polášek, Roman Koudelka, Vojtěch Štursa, Filip Sakala a Čestmír Kožíšek. K nim se později přidali mladší závodníci z kategorie juniorů a mladších. To je oblast, která musí dostat nejvíce pozornosti. Nutně potřebujeme aktivovat mladší kategorie, které nám přinesou nový potenciál,“ pokračoval Jiroutek.

Pro mužskou reprezentaci pomalu vrcholí příprava před prvním závodem Světového poháru. Ten se uskuteční už 22. listopadu v polské Wisle, kdy se bude konat kvalifikace na individuální závod. „Nyní odjíždíme na čtvrtý a poslední kemp na ledové stopě do Szczyrku. Prozatím proběhly tři kempy. Jeden byl v Klingenthalu, druhý v Hinzenbachu a poslední v Zakopaném. Máme za sebou zhruba 75 skoků na ledové stopě. Pracujeme také na problematice struktur skluznic skokanských lyží. To je oblast, kde jsme do letošního roku spali,“ dodal kouč českých skokanů.

Ženskou reprezentaci vede trenér Tomáš Vambera a první výsledky jeho práce byly vidět už v létě – ve finále letního Světového poháru ve Frenštátě bodovaly hned čtyři české závodnice. Nejlepším výsledkem bylo šesté místo Karolíny Indráčkové. Se skokem na lyžích skončila Barbora Blažková. „Hlavní úkol pro ženskou reprezentaci ovšem nastává až nyní, neboť od letošní zimy se začínají počítat body do olympijské kvóty, kde je jasným cílem premiérová účast našich děvčat i České republiky v nově zařazené disciplíně – mixu družstev,“ podotkl Jakub Janda.

Českému skoku pomohou noví partneři – 4F a Transdev

Pro české skokany je klíčová podpora partnerů, jejichž portfolio se rozšířilo o dvě společnosti. „Podařilo se nám získat dva významné partnery. Jedním z nich je sportovní značka 4F, která spolupracuje s olympijskými výbory několika zemí, a nově bude oblékat i nás. Druhým novým partnerem je dopravní společnost Transdev působící v mnoha zemích“ představil nové partnery místopředseda skokanského úseku Jan Baier.

Neméně důležitým faktem, že český skok na lyžích nadále podporují stávající partneři, kterými jsou společnosti Seiz, pojišťovna VZP, Sportovní areál Harrachov a Liberecký kraj i armádní sportovní centrum Dukla.

Mezinárodní závody se vrací do Česka, Liberec hostí FIS Cup

Nadcházející zimní sezónu zpestří mezinárodní závody na českém území. „Na začátku února se v Liberce v termínu 1. a 2. února bude konat FIS Cup mužů. V lednu 2021 (9.1. a 10.1.) je plánován v Liberci i Světový pohár mužů. Udělalo se několik úprav a můstky opět získaly certifikát FIS. K tomu, aby se v Liberci mohlo příští rok opět skákat, se ovšem neobejdeme bez podpory municipalit,“ předeslal Baier.

Česká mužská reprezentace je ve vrcholné fázi přípravy na start sezony, která odstartuje v pátek 22. listopadu Světovým pohárem v polské Wisle. Vedle tradičního Turné čtyř můstků bude vrcholem sezony i mistrovství světa v letech na lyžích ve slovinské Planici. Pro české fanoušky je atraktivní destinací i německý Klingenthal, který v polovině prosince hostí závod Světového poháru a nachází se nedaleko českých hranic.

Český skok nově obléká sportovní značka 4F

Novým partnerem českého skoku je sportovní značka 4F, která obléká reprezentační závodníky i závodnice. 4F se snaží kombinovat kvalitní materiály, moderní technologie i nejnovější trendy. Její produkty jsou ideální jak pro trénink, tak každodenní nošení.

4F od roku 2008 spolupracuje s polským olympijským týmem a od té doby její kolekci obléká osm reprezentací včetně Slovenska. 4F individuálně spolupracuje také se špičkovými profesionálními sportovci, jako jsou polští skokané na lyžích, tenista Łukasz Kubot či český atlet Patrik Šorm.

Značku 4F, která se v současné době prodává ve 42 zemích po celém světě, reprezentují čtyři slova – Freedom, Fashion, Future a Fit.

 TZ_skokani_na_lyzich_pred_sezonou_2019-2020.pdf



Pomoc Ukrajině