Tým je připraven dobře, věří trenér David Jiroutek
Nová sezona světového poháru skokanů na lyžích doslova klepe na dveře a s nadějí jsou očekávány i výkony českého týmu. Ten do ní vstupuje pod vedením staronového trenéra Davida Jiroutka, který zde už v minulých letech dvakrát působil. „Chceme změnit to minulé a ukázat, že kluci na to mají,“ věří před startem páteční kvalifikace ve Wisle.
Loňská sezona se českému týmu opravdu nepovedla. V soutěžích družstev se prakticky neměl šanci probojovat do finálové osmičky a Čestmír Kožíšek s Romanem Koudelkou bodovali ve světovém poháru jen sporadicky. „Chceme změnit to minulé a ukázat, že na to kluci mají a byla to určitá věc, která může potkat každého sportovce. Situace je o to těžší, že u nás podmínky příliš nevznikají, ale spíše stagnují. Musíme se snažit bojovat a dál vyvíjet skok, protože ostatní země nespí,“ uvedl muž, který strávil předchozí čtyři roky v Rusku.
Zde pracoval především s B týmem a po vypršení čtyřletého kontraktu se rozhodl vrátit zpět do své rodné země. „Jedním z důvodů bylo vypršení kontaktu, tím druhým a hlavním byla rodina. Pracovat v zahraniční je skutečně hodně náročné, rodina postupně roste a chcete být zkrátka u toho,“ vysvětloval.
Letní příprava probíhala bez větších problémů a okořenily ji i některé hodnotné výsledky v seriálu Grand Prix. „Určité výkony se nám zamlouvaly, ale ne všechno se nám povedlo. Jsem rád za to, že jsme si některé krizové situace během letní přestávky vyzkoušeli a teď na ně budeme lépe připraveni,“ doplnil s tím, že mužstvo trénovalo při absenci domácích můstků především v Oberstdorfu, Garmisch-Partenkirchenu, Innsbrucku nebo Planici. „Dlouhé cestování se navíc podílí na únavě skokanů a obtížnější regeneraci. Tým je ale připravený dobře,“ vypíchl jedno z podstatných negativ nutnosti jezdit za tréninkem mimo hranice České republiky.
Právě v Innsbrucku, kde se bude konat v této sezoně mistrovství světa, se měla odehrát finální část přípravy před novým ročníkem. Rozmary počasí ji ovšem výrazně zkomplikovaly. „Všechno bylo po celé léto prakticky ideální, ale bohužel Innsbruck na poslední chvíli roztekl a Němci měli své můstky pro závěrečné přípravné dny uzavřené pro sebe. Trochu jsme tedy řešili, kam ještě odcestovat, abychom vyzkoušeli nové lyže,“ uvedl Jiroutek.
I z hlediska materiálu by měla být situace v českému týmu o něco veselejší než před dvanácti měsíci. „Vidím zde pozitivní kroky směrem dopředu a věřím, že se to promítne jednak do výsledků týmu, jednak do psychické pohody skokanů,“ pochvaloval si inovace základního vybavení. „Hodně se dbá na váhu závodníka i na délku jeho lyží, které se postupně zkracují. FIS dokonce vypočítala, že jeden kilogram představuje zhruba tři metry. V roce 2000, kdy jse mu reprezentace začínal, jsme pochopitelně ještě o takových věcech neslyšeli. Dnes si musíte dát pozor, abyste létali na plochách a neřezali vzduch. Je to sport, kde rozhodují detaily,“ připojil.
Sezona s dvěma vrcholy v podobě Turné čtyř můstků a mistrovství světa v Seefeldu však nabízí také mnoho závodů světového poháru. „Chtěli bychom si zde vyskákat především dobrou pohodu pro celou sezonu, ale také vyšší čísla ve startovní listině pro velké akce. Před Soči 2014 byl Roman Koudelka nemocný, měl nízké startovní číslo a závodil tak ještě v neprojeté nájezdové stopě. To se pak promítlo do jeho výsledků. Chceme si tedy zpět vybojovat to, kde jsme před Soči ztratili.“
Právě na výkony Romana Koudelky se česká veřejnost spoléhá v posledních letech nejvíce. Série kvalitních výkonů v letní Grand Prix opět trochu nažhavila českého fanouška, že by to letos nemuselo být špatné. Podobných výsledků během letní sezony ovšem dossahoval i loni před startem olympijské sezony. „Předělávali jsme určité technické věci a především se vraceli do stavu, kdy to Romanovi fungovalo. Chtěli jsme trochu ustoupit zpátky ze směru, jakým se ubíral v posledních letech. Myslím si, že zde jsme udělali velký kus práce,“ zakončil reprezentáční trenér.