Unikátní trik? Věděl jsem, že to Matěj dá, říká trenér zlatého freeskiera Švancera

Unikátní trik? Věděl jsem, že to Matěj dá, říká trenér zlatého freeskiera Švancera

10 min 52 s

Před posledním pokusem Big Airu na Olympijských hrách mládeže bylo jasné, že aby to klaplo na zlato, musí Matěj Švancer vytáhnout z rukávu pořádný kalibr. A talentovaný freeskier sáhl hned po tom největším. Po poradě s trenérem Michalem Pečem zvolili switch double cork 1620 safety, tedy trik, který Švancer ve svých patnácti letech před tím skočil všehovšudy jednou. Ale vyplatilo se! Švancer to zvládl s přehledem a z Laussanne si odvezl ten nejcennější kov. „Věděl jsem, že to dá,“ říká kouč.


Sáhnout po takhle složitém triku ve finále Olympiády mládeže chce velký kus odvahy. Vsadili jste vše na jednu kartu? Všechno nebo nic?

Byl to trochu risk, ale myslím, že Matěj přesně ukázal, jak se jezdí o olympijské zlato. Na orientaci ve vzduchu je to hodně podobné jako double cork 1440 a ten Matěj zvládá s přehledem, proto jsem věděl, že to dá.

Jiná varianta posledního skoku nepřicházela v úvahu?

Mohli jsme zvolit lehčí trik a spokojit se třeba s bronzem, ale ani to by nemuselo vyjít... Takže jak řekl před poslední jízdou sám Matěj: "FULL SEND!"

Je takto náročný skok v podání patnáctiletého chlapce ve světě unikum?

V 15 letech bylo dost kluků, co hodně vyčnívali nad ostatními, ale nevím o nikom, kdo by v tomto věku tenhle trik skákal. Celkově je to trik, který ani na té nejvyšší úrovni není moc k vidění.

Jak jsi jako trenér prožíval první vteřiny po Matějově skoku a po tom, co už bylo jasné, že bude mít zlato?

Bylo to naprosto neskutečný… Nepopsatelný pocit, slzy v očích...

Bylo těžké Matěje udržet pozitivního poté, co ve slopestylu přišel o medaili nešťastně až při posledním triku?

Ani moc ne, Matěj odmalička závodil v alpském lyžování, kde na tyhle situace dostal asi tu nejlepší školu. Co bylo ale nepříjemné, tak to bylo čekání na druhou jízdu v kvalifikaci.

Co se tam stalo?

V první jízdě Matěj spadl a neměli jsme tak zatím jisté finále. Ve chvíli, co jsme přišli na start, závod asi na deset minut zastavili, protože se před námi rozsekal snowboardista. To byla docela těžká psychická chvilka, ale dobře to dopadlo!

Druhý český reprezentant Štěpán Hudeček byl ve slopestylu jednadvacátý a v Big Airu jedenáctý. Panuje spokojenost i s jeho vystoupením na Olympiádě mládeže?

Štěpán musí zapracovat na nervozitě, která ho na závodech občas provází. V tréninku měl perfektní jízdu ve slopestylu, která by na finále určitě stačila, ale bohužel se mu nepovedla ustát v závodě. V Big Airu se Štěpán víc uvolnil a postoupil do finále ze sedmého místa, což je super výsledek, kterým mi udělal obrovskou radost. Takže spokojenost!

Oba platí za velké naděje českého lyžování. Máme v zásobě více takový talentů?

Nějaké mladé talenty v hledáčku máme, ale samozřejmě bychom byli rádi, aby jich bylo ještě více.

Jak těžké je přivádět děti ke freeskiingu?

Je to poměrně složité. Většina rodičů si myslí, že z jejich dětí bude Bode Miller nebo Lindsey Vonn. Ale je opravdu strašně těžké se v obrovské konkurenci alpského lyžování prosadit. Když to rodičům dojde, je dětem kolem patnácti, šestnácti let. A pak by je chtěli teprve dávat na freeskiing, což už je strašně pozdě.

U freestyle disciplín platí, že se do světové špičky dostávají čím dál mladší závodníci. Je proto potřeba s tímto sportem začít co nejdříve?

Je to tak. Když se dnes podíváte na startovku svěťáku, najdete tam tak dva "seniory" kolem 25let, zbytek závodníků je mezi zhruba 16 až 20 lety. Je dobré začít co nejdříve. Ideální čas, kdy začít s dětmi pracovat, je mezi 10 a 12lety. 

Těm nejmladším se v Česku věnuje Akademie freestyle lyžování. Jaké je její poslaní?

Akademie se snaží vychovávat a vyhledávat mladé talenty, kteří by do budoucna měli postoupit do reprezentačních výběrů. Pro děti je připraven celosezonní program obsahující kondiční soustředění, skákání na lyžích do vody, skákání na trampolínách, závody českého poháru a podzimní, zimní a jarní výjezdy na ledovce. Také letos určitě proběhne nábor talentů, takže pokud nějaké děti máte, neváhejte se ozvat a třeba budete taky mít jednou doma zlato! (smích)

Jak je to se zájmem o freeskiing ze strany dívek?

Nějaké holky máme. Ale obecně je jich ve freeskiingu málo a čeká nás v tomto směru stále ještě hodně práce. Chtělo by to, aby holek jezdilo více. Výhodu mají v tom, že je mnohem lehčí se mezi elitou prosadit jako holka než jako kluk.

Už na konci února bude ČR historicky poprvé hostit Světový pohár právě v disciplíně, kterou Matěj na YOGu vyhrál. Představí se i v Deštném? A jaké šance dáváš domácím závodníkům v konkurenci té nejužší světové elity?

Matěj se na domácím svěťáku určitě představí a předvede opět pořádnou show. Co se týče šancí našich reprezentantů, tak ty jsou tam vždycky, jen je potřeba si trochu věřit a jít si tvrdě za tím.

FOTO: Přemek Vida



Pomoc Ukrajině