Uplynulá sezona? Jedna z nejkomplikovanějších, ale zároveň úspěšná, hodnotí prezident svazu Lukáš Heřmanský
Vážení přátelé lyžování a snowboardingu,
máme za sebou sezonu, kterou lze rozhodně označit jako jednu z nejkomplikovanějších v historii. Vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru jsme se museli po celý ročník vypořádávat s řadou omezení a komplikací. Reprezentace musely často na poslední chvíli měnit plány, například před mistrovstvím světa klasiků v Oberstdorfu jsme vzhledem k novým německým opatřením museli vyhlásit doslova mobilizaci a naše reprezentanty dostat v řádu několika hodin mimo hranice České republiky, aby na šampionátu mohli vůbec startovat. Problém to byl také v rámci financování, evidujeme milionové extra náklady na testy a další proticovidová opatření.
Smutným paradoxem je to, že i přes dostatek sněhové nadílky po většinu zimy v České republice stály lanovky a vleky. Vzhledem k vládním opatřením jsme měli jen velmi omezené možnosti k organizovanému tréninku dětí, mládeže i seniorských reprezentací.
I přes zmíněné paradoxy nám ale uplynulá sezona přinesla velkou porci úspěchů a sportovní radosti. Velmi mě těší, že se čeští závodníci dokázali i ve velmi složité době skvěle připravit na zimu a v ní poté podávat parádní výkony.
Mám radost, že jsme se v zimě dokazovali výrazně prosazovat i v juniorských kategoriích, opět jsme se tak utvrdili v tom, že se v České republice rodí velké lyžařské a snowboardové talenty. A to je jedna z dalších věcí, na které chceme jako svaz do budoucna zapracovat.
Nyní závodníky čekají měsíce tréninku, aby byli co nejlépe připravení na nadcházející sezonu, která bude navíc olympijská. Také proto bedlivě sledujeme aktuální podmínky a omezení, za kterých se můžou závodnici, děti i obecně veřejnost navracet ke sportování.
Velkou ranou pro nás v uplynulé sezoně bylo zrušení Světových pohárů, které se na našem území měly uskutečnit. Kvůli velmi nízké finanční podpoře ze strany Národní sportovní agentury, o které jsme se dozvěděli doslova na poslední chvíli, jsme byli nuceni vzdát se elitních závodů běžců na lyžích v Novém Městě na Moravě, freestyle snowboardistů ve Špindlerově Mlýně i Summer Grand Prix skokanů v Liberci. V opačném případě by došlo k zadlužení svazu a ohrožení financování nadcházející olympijské přípravy. Odmítli jsme organizovat akce za každou cenu, která by v těchto případech byla pro celé hnutí na dlouhou dobu mimořádně vysoká. To vše vinou nesystémové distribuce prostředků od NSA.
Jsem proto rád, že jsem byl na začátku března jmenován členem Národní rady pro sport, kde budu zastupovat zimní olympijské sporty a usilovat právě o změnu stávajících pravidel a postupů NSA, na jejichž nesmyslnost dlouhodobě upozorňuji.
Jednání ve sportovním prostředí mi otevřela oči, zároveň mi leckdy zůstával rozum stát. Vládní nařízení pro nás byla často nepochopitelná. Přitom jsme NSA, ministerstva a další organizace na podobná rizika připravovali už měsíce před sezonou a snažili se najít řešení. Bohužel, bez plodné zpětné vazby od těchto organizací. Nic nebyly platné naše žádosti, prosby, výzvy a nakupené argumenty. Nebyla vůle ani ochota cokoli řešit. Místo sportu se řešily spíše politické otázky. Neustále proto i vzhledem už k další sezoně apelujeme na předvídatelnost a čitelnost, aby se dalo plánovat. To ovšem platí nejen o covidových opatřeních a nařízeních. Některé kroky NSA jsem kritizoval bez ohledu na dobu coronavirovou. Aby byla NSA skutečným partnerem a pomocníkem sportovců v Česku, je třeba řadu jejích procesů změnit. O to budu v Národní radě pro sport usilovat.
S lyžařským pozdravem SKOL!
Lukáš Heřmanský
prezident Svazu lyžařů ČR