Vrchol v podobě MS, MSJ i olympijské kvalifikace. Freestyle lyžaři vstupují do nové sezony
Soutěžní ročník světového poháru 2024/2025 ve freestyle lyžování už byl sice zahájen úvodním podnikem ve slopestylu ve švýcarském Churu, naplno se ale kolotoč ve všech freestylových disciplínách – freeski, skicrossu, mogul skiing a aerials – rozjede v nadcházejících týdnech. A s českými reprezentanty na startu světového poháru, mistrovství světa i dalších vrcholných závodů.
„Příprava proběhla dle nastavených plánů, myslím, že jsme v jarním a letním období udělali v úseku freestyle lyžování velký kus práce tak, abychom na zimu byli co nejlépe připraveni ve všech rovinách. Reprezentanti napříč disciplínami trénovali a stále trénují na maximum. Čeká nás nabitá a velmi důležitá sezona. Těším se, co nám během ní naši mladí reprezentanti předvedou,“ uvedl sportovní ředitel freestyle lyžování Daniel Honzig.
Freeski
Disciplína freeski vstoupila do nové sezony s A-týmem ve složení Štěpán Hudeček a Petr Müller. Juniorskou reprezentaci tvoří Eliasz Kiszka a Jakub Koula. Trenérské týmy vedou Josef Kalenský a Michal Peč.
Hudeček už si v novém ročníku světového poháru odbyl premiéru, když v polovině října nastoupil do úvodního podniku ve švýcarském Churu. Závod na umělé konstrukci v disciplíně Big Air se však českému reprezentantovi nevyvedl podle představ a neprošel kvalifikací. Nyní už se Hudeček připravuje na další světové poháry na rakouském ledovci Stubai, kde se mu v tréninku podařily ustát nové triky – switch tripple 12 a switch double 16.
„Doufáme, že Štěpán svoje tréninkové výkony převede i do závodních jízd. Cílem sezóny je pohybovat se v TOP 30, aby si zajistil olympijské místo. Dále se ale také naše pozornost upíná k mistrovství světa ve Švýcarsku, kde nastoupí jak Štěpán Hudeček, tak věkem stále ještě junior Petr Müller,” shrnul reprezentační trenér Josef Kalenský. „Cílem šampionátu je zajet osobní maximum, které bude znamenat dobré umístění. Oba mají ve svém repertoáru řadu těžkých skoků, bude pouze záležet na čistotě provedení a aktuální formě,” dodal.
„Příprava byla náročná, v Banger parku jsem naskákal možná víc než 40 dní. Do nové sezóny jdu s cílem umísťovat se co nejlépe ve Světovém poháru. Přípravu směřuju k MS, kde se budu snažit udělat co nejlepší výsledek,” hlásil odhodlaně Štěpán Hudeček.
Skicross
Skicrossový tým do sezony vstupuje s výraznou změnou v podobě nového hlavního trenéra. Na přelomu jara a léta se jím stal někdejší mistr světa a uznávaný švýcarský odborník Guillaume Nantermod, jenž v minulosti trénoval například skicrossovou legendu Fanny Smithovou. Olympijskou medailistku, mistryni světa a ženu, která má na kontě více než třicet vítězství ve Světovém poháru, vedl coby osobní trenér dlouhých deset let. Posledních sedm let pak působil u crossových reprezentací Velké Británie, kde byl u úspěchů další hvězdné závodnice Charlotte Bankesové, dvojnásobné držitelky křišťálového globu ve snowboardcrossu, mistryně světa a jedné z největších konkurentek Evy Adamczykové.
„S Guillaumem jsme byli v intenzivním kontaktu dva měsíce, kdy bylo jasné, že skončí v jeho dosavadním angažmá. Diskutovali jsme o aktuální situaci v českém týmu i v rámci světového skicrossu, který se nám v posledních letech trochu vzdaluje. Na spoustu věcí máme podobný pohled, shodujeme se ve směru, kterým bychom se měli společně vydat. Jsem velmi rád, že se jeho působení u české reprezentace podařilo domluvit. A jsem přesvědčen, že má našim závodníkům rozhodně co dát,“ uvedl šéf disciplíny skicross ve Svazu lyžařů ČR a sám někdejší dvojnásobný mistr světa Tomáš Kraus.
V přípravě pod novým trenérem reprezentace pracovala hlavně na kondici, kterou doplňovalo lyžování. Na podzim se týmu bohužel nevyhnuly zdravotní potíže. Daniel Paulus se potýkal s kýlou, Diana Cholenská zase podstoupila drobnější operaci ramene. Daniel už je nyní zpět v tréninku a Diana se vrátí do plné přípravy v prosinci, kdy je na programu start Světového poháru skicrossařů. A právě Paulus s Cholenskou by v něm měli odjet většinu podniků s cílem se kvalifikovat na olympijské hry.
„Začátek přípravy byl skvělý, ale možná jsem trochu přepálil intenzitu a přivodil si zranění, po kterém jsem musel jít na operaci kýly. Teď už se ale cítím fajn, ač jsme museli trochu upravit trénink a nějaké rituály,” poodhalil Daniel Paulus o průběhu přípravy.
„Na mistrovství světa se určitě těším, bude to vrcholná akce, ale nebudu k tomu přistupovat jinak než ke Světovému poháru. Vždy se budu snažit atakovat co nejvyšší pozice,” dodával.
Mogul skiing
Boulaři před nadcházející zimní sezonou zúžili reprezentační tým. Aktuálně tvoří A-tým Marek Gajdečka a Matyáš Kroupa, B-tým pak bratři Vít a Filip Zvalení, které doplňuje členka talentované mládeže Zuzana Tlapáková. Trenérem A-týmu je Vojtěch Bínek, B-týmu Marek Zvalený.
Reprezentace po většinu času trénovala na jaře a v létě pospolu nebo individuálně. Letošní podmínky na Hintertuxu dovolily celému týmu strávit trénink v boulích až do půlky července. Následovala kondiční příprava, skoky do vody, ale třeba i umělý lyžařský koberec. Během podzimní přípravy se týmy rozdělily, A-tým odjel na kemp do Skandinávie, zatímco B-tým trénoval v boulích na Hintertuxu.
První testovací FIS závod, který proběhl během uplynulého víkendu na Hintertuxu, ukázal připravenost týmu na sezonu. Nejlépe si vedl v single osmý Matyáš Kroupa a za ním desátý Vít Zvalený. V dual mogul potrápila soupeřky Zuzana Tlapáková, jež dojela osmá.
„Áčko má v plánu v letošním roce odjet poprvé kompletní seriál Světového poháru, který začíná 30. 11. ve Finsku, a zabojovat o kvalifikaci na olympijské hry. Vrcholem sezony bude pro oba členy reprezentace “A” mistrovství světa ve Svatém Mořici, Matyáš se navíc představí také na juniorském světovém šampionátu, kde je jeho ambicí umístění v elitní desítce. Těším se i na B tým, který má vysoké ambice na evropském poháru ” uvedl Honzig s tím, že v lednu závodní program doplní Univerziáda, kam by měli odjet Marek Gajdečka s Janem Rubáčkem.
„Přípravu jsme strávili ve Skandinávii, jeden tréninkový blok nás čeká ještě před světovými poháry. V jízdě pořád pracujeme na něčem novém. Před novou sezonou se cítím dobře, cílem je umísťovat se v TOP 30 ve Světovém poháru,” sdělil na tiskové konferenci boulař Marek Gajdečka.
Aerials
Reprezentačním lídrem v disciplíně aerials bude i v nadcházející sezoně Nicholas Novak, který žije a trénuje ve Spojených státech amerických. Také letos se připravoval převážně v Park City. “Je zdravý a připraven do nové sezony. V plánu má zúčastnit se všech závodů světového poháru, který pro akrobatické skokany startuje v lednu v Lake Placid,“ řekl Honzig.
Kromě Novaka je v reprezentačním týmu „A“ také Adéla Měrková, v „B“ týmu pak její sestra Vendula. Juniorský tým vstoupí do sezóny ve složení Jakub Dressler, Kristýna Šimková a Šimon Kroupa.
Významnou novinkou pro disciplínu, ve které se stal Aleš Valenta olympijským šampionem, je vznik memoranda s Českou gymnastickou federací, na jehož základě akrobatické skoky zaznamenaly velký nárůst zájemců z řad gymnastů a gymnastek.
„Můj velký cíl je olympiáda 2030. Měli jsme několik Českých pohárů, skákali jsme i na nových můstcích. Do sezóny jdu hlavně sbírat zkušenosti. Doufám, že mi skoky půjdou jako v létě“ řekla na tiskové konferenci Vendula Měrková.
Česko přivítá hned tři Evropské poháry
Velké mezinárodní závody ve freestyle lyžování se v nadcházející sezoně uskuteční také na území České republiky. Na programu jsou hned tři podniky evropského poháru ve třech různých disciplínách. Nejprve na konci ledna přivítá Deštné v Orlických horách závodníky ve slopestyle (30.-31. 1.), na začátku března se pak sjedou skicrossaři na Plešivec (1.-2. 3.) a následně budou bojovat v evropském poháru také boulaři v Beskydech na Bílé (6.-7. 3.) Standardně je v rámci kalendáře na sezonu naplánovaná také řada domácích závodů v čele s mistrovstvími České republiky v každé z disciplín.