Skvělá Vrabcová-Nývltová. Tour de Ski dokončila jako osmá! Jakš jedenáctý
Životního úspěchu dosáhla běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová, když se v konečném hodnocení prestižní Tour de Ski poprvé v kariéře probojovala do Top 10. Po 11. nejrychlejším čase v závěrečném stoupání na sjezdovku Alpe Cermis jí v konečném pořadí patří 8. místo. Skvěle Tour zakončil i 11. Martin Jakš.
„Já si vůbec nepřipouštěla, že bych mohla udržet nejlepší desítku, ale nakonec se mi jelo vlastně úžasně. A osmé místo je fantazie! Teď se cítím krásně! S radostí jde veškerá únava zatím stranou,“ zářila v cíli běžecká kometa olympijské zimy, která v konečném hodnocení Tour de Ski dopadla zatím nejlépe v roce 2012, kdy skončila 18. Vrabcová-Nývltová prokazovala vynikající formu už od úvodního prologu, ve kterém dojela 12. Bodovat dokázala i ve dvou následujících sprintech a až neuvěřitelné výkony podávala i v závěru celého seriálu. V klasické desítce s hromadným startem dojela 7., v závodě na 15 km volně s hancicapovým startem jí patřil dokonce 4. nejrychlejší čas a na legendární sjezdovku Alpe Cermis se v porovnání časů vydrápala jako 11. „Od startu jsem jela sama a to bylo hrozné, vůbec jsem se s tím nemohla srovnat. Pak mě dojela skupinka, se kterou jsem se chytla a nahoru už to relativně šlo. I když místy to byl opravdu pochoďák. Největší problémy jsem měla v těch nejtěžsích pasážích, v zatáčkách už to zase šlo. Pořád jsem před sebou viděla tu Finku, ale už nebylo na to ji předjet,“ popsala česká jednička závěrečnou etapu, která bývá pro všechny závodníky bez výjimky očistcem.
Vedle extrémního stoupání znepříjemnilo lyžařkám závěr osmého ročníku slavného etapového závodu i počasí. Na startu vydatně pršelo, v cíli pro změnu chumelilo. „To sněžení bylo zlaté, příšerný byl ten déšť dole. Navíc mám pocit, že do toho kopce mi lyže jely výrazně líp než dole v té vodě. O to byl potom ten kopec lepší, protože mi to hezky odjíždělo a byla jsem fakt ráda, že tam sněží a neprší.“
Životní forma trutnovské rodačky je méně než měsíc před olympiádou příslibem a zároveň obrovským závazkem. „To budou zase úplně jiné závody, navíc je to až za měsíc. Myslím, že lidé pochopí, že Tour de Ski a olympiáda jsou dvě hodně rozdílné akce. Samozřejmě ale budu dělat maximum pro to, abych byla připravená aspoň stejně tak dobře, jako jsem byla teď,“ slíbila Eva Vrabcová-Nývltová. Nejdřív si ale pořádně odpočine. „Zítra si konečně sednu s rodiči a dáme si nějaké dobré víno. Chvíli snad posedíme i s trenéry.“
Nejrychlejší ženou závěrečné etapy byla už počtvrté za sebou Norka Therese Johaugová. Tentokrát ale ovládla i celkové hodnocení a stala se první norskou vítězkou Tour v historii. Také další příčky v celkové klasifikaci patří Norkám, druhá skončila Astrid Jacobsenová, třetí Heidi Wengová. Druhou Češkou, která Tour de Ski dokončila, je dvacetiletá Petra Nováková. Také pro benjamínka celého seriálu je konečné 33. místo velkým úspěchem. "Jsem s ní spokojený. Samozřejmě tam byly výkyvy, moc se jí nepovedly dva klasické závody, ale všechny ostatní výkony byly slušné. Vynikající bylo 19. místo ve sprintu v Lenzerheide a dobře odjela i tu poslední etapu, ve které skončila 31., tedy těsně za body. Na to, že jela Tour poprvé a byla nejmladší účastnicí, která dojela do cíle, opravdu smekám," řekl reprezentační trenér žen Lukáš Krejčí.
I mužům vládli Norové. Vyhrál Sundby, senzační Jakš poskočil na jedenáctou příčku
„Kdyby mi to 11. místo před Tour někdo nabídl, rozhodně bych to bral. Jsem spokojený i díky tomu průběhu, je to úspěch,“ hodnotil svůj letošní výkon Martin Jakš, který v celém osmém ročníku Tour de Ski podával vyrovnané výkony. Na body nedosáhl pouze v prvním sprintu v německém Oberhofu, který byl kvůli nedostatku sněhu náhradou za klasickou patnáctku. Nejlépe si Jakš vedl v úvodním prologu, kde dojel 12. Jen o příčku níž skončil v závěrečné etapě na Alpe Cermis. „Dneska se mi jelo opravdu dobře. Měli jsme dobrou skupinu a nebylo to tak, že by to hned od začátku chtěl někdo roztrhat, jelo se rovnoměrně. Když jsem v poslední třetině viděl, že mi ještě nějaké síly zbývají, zkusil jsem to a podařilo se mi ještě předjet Němce. Navíc mi to přišlo překvapivě jednodušší, než v předešlých letech, takže dneska opravdu super,“ pochvaloval si sedmadvacetiletý lyžař liberecké Dukly. Problémy mu nedělalo ani proměnlivé počasí. „Zrovna jsme seděli u oběda, když se to přehouplo z deště do sněžení. To pro nás bylo skoro lepší, aspoň jsme nebyli tak mokří, akorát servis měl zase plné ruce práce. Najednou se tahaly jiné lyže a všechno se měnilo. Dopadlo to ale dobře a měli jsme to skvěle připravené.“
Jako 36. dokončil Tour nejúspěšnější Čech úvodních etap Aleš Razým. „Dneska to nebylo nic moc, ale s tím jsem počítal. Byly tam i chvíle, kdy se mi jelo dobře, třeba na začátku sjezdovky, kde to ještě nebylo tak prudké. To jsem se cítil dobře a když jsem viděl někoho před sebou, tak to vypadalo, že ho i dojedu. To se ale nakonec nekonalo,“ litoval Razým. Za své působení v náročném seriálu se ale rozhodně nemusí stydět. Náplastí je 15. místo z prologu, 12. a 26. místo ze sprintů a 21. příčka v předposlední klasické desítce. „Letošní Tour hodnotím kladně, i když to celkové pořadí jsem si zkazil dvěma špatnými etapami. Tam jsem chytil asi tři minuty a s tím už se pak nedalo moc závodit.“
V závěru Tour de Ski si naopak polepšil Jiří Magál. Poslední etapa mu už tradičně vyšla a na vrchol nenáviděné sjezdovky doslova vylétl, blýskl se 16. nejrychlejším časem. „Jirka zajel ten poslední závod perfektně a svým výkonem si vyjel olympiádu. Určitě po dnešku zase získá větší chuť a odhodlání se na hry kvalitně připravit,“ myslí si trenér Miroslav Petrásek a chválí i zbytek svého týmu. „Martin s Alešem podávali po celou dobu Tour velmi solidní výkony a to je pro mě velice dobrá zpráva. Martinovo 11. místo je výborné, trochu mi u něj chybí jedno umístění v nejlepší desítce v individuálním závodě, ale jinak skvělé. Aleš na kratších distancích dosáhl vynikajících výsledků, škoda těch dvou nevydařených etap, které ho tím celkovým pořadím odsunuly dál, než jsem si před Tour přál.“ Reprezentační kouč tak lituje jen odstupení Lukáše Bauera. „Lukáš Tour předčasně ukončil a to byla ztráta člověka, který by měl jet do desítky. Věřím ale, že na olympiádu se připraví tak, aby byl schopný dobře zajet jak ve svém hlavním závodě, tak ve štafetě.“
Po Therese Johaugové měla Tour de Ski poprvé v historii norského vítěze i v závodě mužů. Stal se jím Martin Johnsrud Sundby. Druhý skončil jeho krajan a objev letošní sezóny Chris Jespersen, třetí Rakušan Johannes Duerr.
Teď čeká české běžce pár dnů volna. Už v příštím víkendu se ale někteří z nich představí na Světovém poháru sprinterů v Novém Městě na Moravě.
Výsledky:
Stíhací závod na 9 km muži: 1. Duerr (Rak.) 31:54,7, 2. Jespersen +4,1, 3. Roethe (oba Nor.) +10,5, …, 13. Jakš +49,7, 16. Magál +56,8, 42. Razým (všichni ČR) +2:10,6
Konečné pořadí Tour de Ski: 1. Sundby 3:05:52,2, 2. Jespersen (oba Nor.) +36, 3. Duerr (Rak.) +1:05,0, 4. Northug + 1:49,5, 5. Roethe (oba Nor.) +1:55,7, …, 11. Jakš +3:24,7, 36. Razým +7:36,5, 44. Magál (všichni ČR) +12:04,0
Stíhací závod na 9 km volně ženy: 1. Johaugová 34:19,8, 2. Jacobsenová (obě Nor.) +44,2, 3. Stephenová (USA) +58,7, …, 11. Vrabcová-Nývltová +1:52,4, 31. Nováková (obě ČR) +3:43,6
Konečné pořadí Tour de Ski: 1. Johaugová 2:04:16,4, 2. Jacobsenová +20,4, 3. Wengová (všechny Nor.) +2:50,4, 4. Lahteenmakiová +2:56,1, 5. Niskanenová +3:18,1, 6. Kylloenenová (všechny Fin.) +3:50,2, 7. Stephenová (USA) +4:02,4, 8. Vrabcová-Nývltová +4:05,3, …, 33. Nováková (obě ČR) +9:42,8
ŠS