SP Lahti: Beranová s Janatovou ve sprintu dvojic skončily těsně za Top 10
Světový pohár v běžeckém lyžování se přesunul do finského Lahti, kde 1. března byla otevřena zastávka nejprestižnějšího seriálu závody dvojic ve sprintu klasickou technikou. V ženském závodě se povedlo Kateřině Janatové a Tereze Beranové projít z osmého místa kvalifikací do finále, v němž Češky obsadily konečné 12. místo.
Beranová s Janatovou se v kvalifikaci, kterou absolvovalo celkem 19 dvojic, vůbec neztratily. Spíš naopak, zejména Beranová osmým místem na druhém úseku pomohla českému páru k umístění dokonce v elitní desítce. Na osmé místo, které Češky vybojovaly, se pak ovšem v kontaktním finálovém závodě v konkurenci dalších 14 dvojic navazovalo velmi složitě.
Ač se obě sprinterky hodně snažily a několik okruhů atakovaly umístění v Top 10, tak v samém závěru se jim začaly konkurentky vzdalovat. Beranové začaly kvůli těžkým podmínkám docházet síly, na což poukázala i v následném vyjádření po závodě.
„Byla to katastrofa. Tyhle těžké sněhové podmínky nejsou úplně příjemné pro silové typy, v posledním kopci mě to úplně seklo, což byl konec,“ mrzelo Beranovou. „Lyže byly super, akorát jsem za ty krátké tříminutové pauzy nedokázala odbourávat příliš vysoký laktát,“ vysvětlila.
Do cíle nakonec Beranová s Janatovou doběhly na konečném 12. místě se ztrátou 1:15,65 na Švédky Jonnu Sundlingovou a Linn Svahnovou, které ženský závod vyhrály.
„Na startu byl trochu chaos. Jak byla minuta do startu, tak všichni zmatkovali, nechápala jsem proč. Já jsem stála vzadu, kde jsem vůbec stát neměla, ale nešlo to vyřešit. Zachovala jsem chladnou hlavu a alespoň se to odehrálo bez kolize,“ popisovala Janatová. „S prvním okruhem moc spokojená nejsem, se druhým a třetím kolem ano, hlavně s tím, jak jsem si rozvrhla síly. Škoda, že jsme to neudržely okolo desítky, třeba to vyjde příště.“
Do závodu nastoupily rovněž Barbora Havlíčková a Barbora Antošová, které ale skončily těsně za postupovými pozicemi na 16. místě a neprošly kvalifikací.
„Je skvělé, že jsem dostala příležitost se vrátit do Světového poháru. Je to víceméně taková premiéra, protože jsem naposledy startovala v Novém Městě, což je hrozně dávno,“ připomněla Havlíčková, která se prozatím představila v nejvyšší kategorii jen v roce 2020 na domácích závodech v Novém Městě na Moravě. „Podmínky i trať byly náročné. Šla jsem do toho naplno a možná jsem to trochu přepálila, asi jsem si měla více rozvrhnout síly.“
Muži měli nasadit do kvalifikace také hned dvě dvojice, které se mezi celkem třiceti týmy měly rvát o postup do odpoledního finále. Jenže ještě před startem se Adam Fellner s Michalem Novákem odhlásili a v českých barvách tak startovali pouze junior Jiří Tuž a Tomáš Dufek.
Teprve devatenáctiletý Tuž, jenž debutoval ve Světovém poháru, zaběhl svůj úsek skvěle a na okruhu dokázal časem 2:55,0 zaznamenat jedenáctý nejrychlejší čas v rámci prvního úseku, čímž rozhodně potěšil reprezentační trenéry. Čas Dufka, jenž rovněž debutoval ve Světovém poháru, však na postup nestačil, české duo obsadilo 17. místo se ztrátou sekundy a půl na postup.
„Byl to můj první Světový pohár a myslím, že to v rámci možností dopadlo dobře. Co se týče výkonu, tak jsem se cítil poměrně dobře,“ hodnotil Tuž. „První půlka byla do kopce, druhá z kopce. Možná jsem to ve stoupání trochu přepálil a pak mi chyběly síly do přechodu. Ve sjezdu jsem byl rozevlátý, nesjel jsem to úplně ideálně a byl na svém úseku třiadvacátý. Ale na první start ve Světovém poháru to je slušný výsledek, jsem spokojený s tím, jak jsem závodil,“ dodal věkem ještě junior Jiří Tuž.