Běžci jsou připraveni na vstup do nové sezony. Opět chtějí atakovat nejlepší desítku

Běžci jsou připraveni na vstup do nové sezony. Opět chtějí atakovat nejlepší desítku

11 min 35 s

Běžci na lyžích jsou připraveni na vstup do nové sezony, která pro ně začne už v pátek 26. listopadu ve finském Kuusamu, kde se uskuteční první závod Světového poháru. Ten letos zahrnuje celkem 14 zastávek včetně tří podniků Tour de Ski. Vrcholem sezony ale budou únorové olympijské hry v Pekingu. „Největší naději na úspěch máme ve sprintech a team sprintech, kde se budeme snažit atakovat první desítku,“ shodují se trenéři obou reprezentačních týmů.


Minulá sezona musela fanoušky běžeckého lyžování bavit! Pár výsledků pro připomínku: Šeller s Novákem bojovali o medaili při team sprintu v Ulricehamnu, Janatová s Beranovou byly páté v Drážďanech, několikrát se českým reprezentantům podařilo proniknout do nejlepší desítky v individuálních závodech a Razýmová obsadila 10. místo v celkovém pořadí Tour de Ski.

Právě Kateřina Razýmová ale bude letos v české nominaci chybět. Připravuje se totiž na mateřské povinnosti, a tak vynechá celou sezonu. Do nového ročníku SP vstoupí ženský reprezentační výběr v sestavě: Tereza Beranová, Zuzana Holíková, Petry Hynčicová, Kateřina Janatová a Petra Nováková. „V tuto chvíli zůstáváme v pětičlenném složení. O případném doplnění týmu budeme rozhodovat až na základě výsledků prvních závodů OPA Cupu,“ říká Jan Franc, trenér ženské reprezentace, která se aktuálně připravuje u polárního kruhu ve finském Rovaniemi. Během léta jeho tým absolvoval soustředění v Ramsau, Livignu a Davosu. 

Také v této sezoně chce Franc se svými svěřenkyněmi bojovat o pozice v top ten: „Každé umístění do 20. místa je pro nás dobrým výsledkem. V některých závodech se ale budeme snažit atakovat nejlepší desítku, a to zejména ve sprintech a team sprintech,“ dodává.

K oběma těmto disciplínám směřují také ambice Kateřiny Janatové, která byla v minulém ročníku SP druhou nejvýše postavenou českou závodnicí v celkovém pořadí. „Chtěla bych letos bodovat v každém sprintu a probojovat se do top pět v team sprintu. Zároveň doufám, že se mi konečně zadaří i v klasice. Letos jsme na ní hodně pracovali,“ naznačuje své ambice. 

Od závodů ve sprintu a team sprintu očekává nejvýraznější výsledky také trenér mužů Vasil Husák: „Připravujeme se plnohodnotně na sprinty i na distanční závody, ale je pravda, že největší úspěchy jsme si připsali ve sprintech a team sprintech, které pro nás budou s ohledem na předpoklady našich závodníků hodně atraktivní také v této sezoně,“ říká reprezentační kouč.

V první části sezony bude spoléhat na tuto sestavu: Ondřej Černý, Adam Fellner, Petr Knop, Michal Novák, Jan Pechoušek a Luděk Šeller. „Budeme sledovat tým do 23 let, jak si povede na OPA Cupu, a také Jonáše Bešťáka, který s námi loni byl na mistrovství světa,“ dodává Husák, jehož asistentem zůstává Dušan Kožíšek, dvojnásobný medailista z mistrovství světa.

Pod nejlepšími výsledky českých mužů je v posledních letech podepsán Michal Novák, který dlouhodobě směřuje do světové špičky a každý rok se v žebříčku SP skokově posouvá směrem vzhůru. „Budu rád, pokud tento trend bude pokračovat. Sám tomu věřím, protože se na těch pozicích cítím komfortně a vnímám, že další progres je možný zejména na distanci,“ říká.

Zákaz fluoru se opět odkládá

I když Mezinárodní lyžařská federace (FIS) nadále usiluje o zákaz fluorových vosků, zůstává se svou snahou jen v polovině cesty: „Kompletní zákaz bezfluorových vosků byl opět odložen. V následující sezoně budeme ale moci používat jen vosky s očištěným fluorem,“ vysvětluje komplikovanou situaci Martin Blaschke, šéf servisního týmu běžců na lyžích.

Co znamená očištěný fluor? „Ještě v minulé sezoně se mohlo závodit na voscích s vazbou C8, respektive obsahující vyšší množství PFOA (perfluorooktanová kyselina), což je ta nejvíce diskutovaná sloučenina, která ve vysokých koncentracích škodí zdraví a přírodě. Tyto vosky se od 4. července 2020 nesmějí vyrábět a prodávat, od letošního roku se nesmějí už ani používat,“ vysvětluje Blaschke. „Očištěný fluor je laický název pro fluor s vazbou C6, tedy s šesti uhlíky v řetězci. V těchto voscích je nízký až nulový obsah PFOA.“  

V Česku je pro běžce připravena plnohodnotná sezona

Na velmi nabitou sezonu se po loňském trápení těší také běžci v Česku, kde je Úsek běžeckého lyžování SLČR připraven i na černé scénáře vývoje epidemie. „Připravujeme plnohodnotnou sezonu, která zahrnuje mistrovství republiky i všechny další významné závody,“ nastiňuje Aleš Vaněk, předseda úseku. „V minulém roce jsme měli jen tři závodní víkendy, při kterých ale bohužel mohli závodit jen dospělí, junioři a dorostenci. Žáci neměli nic. Pro letošní sezonu jsme proto připravili také krizový scénář, který nám umožní připravit alespoň tři závodní víkendy pro žáky i v případě, že nastane podobná epidemická situace jako loni.“

České běžecké lyžování je připraveno na vstup do nové sezony. 

 

KALENDÁŘ

Světový pohár + Tour de Ski

- 26.-28. listopadu: Ruka, Finsko

- 3.-5. prosince: Lillehammer, Norsko

- 11.-12. prosince: Davos, Švýcarsko

- 18.-19. prosince: Drážďany, Německo

- 28.-29. prosince: Lenzerheide, Švýcarsko (Tour de Ski)

- 31. prosince – 1. ledna: Oberstdorf, Německo (Tour de Ski)

- 3.-4. ledna: Val di Fiemme, Itálie (Tour de Ski)

- 14.-16. ledna: Les Rousses, Francie

- 22.-23. ledna: Planica, Slovinsko

- 26-27. února: Lahti, Finsko

- 3. března: Drammen, Norsko

- 5.-6. března: Oslo, Norsko

- 11.-13. března: Falun, Švédsko

- 18.-20. března: Ťumeň, Rusko

Olympijské hry

- 5.-20. února: Peking, Čína

 



Pomoc Ukrajině