YOG Gangwon: Běžci opět v TOP10, Simbartl dojel na klasice osmý

YOG Gangwon: Běžci opět v TOP10, Simbartl dojel na klasice osmý

7 min 54 s

Českým běžcům na lyžích se na mládežnické olympiádě v Gangwonu daří, i ve druhém závodním dnu totiž zapisují umístění v nejlepší desítce. Tentokrát se o to postaral Eduard Simbartl, který v intervalovém závodě klasickou technikou vybojoval 8. nejrychlejší čas.


Úterní ráno nabídlo intervalové závody klasickou technikou o vzdálenosti 7,5km, z českých barev nás mezi chlapci reprezentovala dvojice Eduard Simbartl a Aleš Řezáč. Jako první na trať vyběhl s číslem 45 Simbartl, jeho tempo ale z úvodu nenaznačovalo boj o nejlepší desítku, na průjezdech se totiž držel okolo 17. pozice. Později se ale ukázalo, že to byla taktika. „Závod byl náročný, bojoval jsem s tím od začátku, a proto jsem se snažil v prvním kole trochu pošetřit síly a následně stupňovat tempo,“ líčil po závodě rodák z Prahy.

 

Plán mu vycházel, na čtvrtém kilometru už totiž balancoval na hraně desítky a v cíli nakonec bral celkové 8. místo. Rozdíly byly minimální, devátý Pinzani ztratil na Simbartla pouhých sedm desetin sekundy, desátý Pozzi jen o šest desetin víc. Závěr ale vyšel Simbartlovi výborně. Po závodě ale viděl na svém výkonu rezervy. „Myslím si, že jsem to mohl zajet určitě lépe, ale s výsledkem jsem i tak velmi spokojený. Lyže byly suprové, z kopce nám to jelo rychle a stoupací máza dobře držela,“ uzavřel osmý nejrychlejší závodník.

To druhý český zástupce Aleš Řezáč se na mezičasech neustále pohyboval okolo 20. místa, v samotném závěru si nakonec o několik pozic polepšil a jeho čas stačil na 16. místo. „Jelo se mi mnohem hůř, než při volném sprintu, i když výsledek byl lepší. První dva kilometry jsem se cítil dobře, ale postupně mi docházely síly. Pak už jsem se modlil, abych to nějak slušně dojel do cíle, protože ruce mi absolutně nejely,“ popisoval Řezáč průběh závodu. „Servisní tým odvedl velmi dobrou práci a lyže dobře stoupaly. Zítra nás čeká odpočinkový den a naše vystoupení uzavře mixová štafeta, na kterou se velmi těším,“ pokračoval s vyhlídkami do posledního závodu.

 

Mezi dívkami se opět ukázala Kateřina Dušková, která měla znovu chuť rvát se s nejlepšími, nakonec jí o devět desetin sekundy utekla elitní desítka. Českou reprezentantku tak minimální ztráta po závodě pochopitelně mrzela, celkově to ale bere jako další dobrý výsledek. „Jsem spokojená, akorát mě mrzí těch devět desetin, které mi chyběly do elitní desítky. Ale myslím si, že ten výsledek je relevantní s tím, jaký jsem podala výkon. Od startu jsem se na trati cítila poměrně dobře, ale na konci prvního kola jsem trošku zvolnila tempo a právě tam by se dalo těch pár desetin na TOP10 najít,“ řekla Dušková. 

 

Stejně jako ostatní i ona si pochvalovala podmínky na olympijských tratích a také práci týmu. „Podmínky byly dnes pro mě ideální, lyže byly suprově namazané a jelo nám to krásně z kopce. Posbírala jsem další cenné zkušenosti a zase vím, kde jsou mé rezervy a na co se mám při tréninku více zaměřit. Čeká nás už jenom štafeta, která doufám, že bude úspěšná. Těším se na to, uvidíme, co to přinese,“ povídala s úsměvem Dušková.



Eliška Polonská skončila jako jediná z českých reprezentantů mimo TOP20, dojela na 21. místě a její pocity po závodě byly smíšené. „S výsledkem vlastně nejsem spokojená, ale ani nespokojená. Myslím si, že to nebyl špatný výkon. Na trati jsem se cítila velmi dobře, ale nestačilo to bohužel ani na nejlepší dvacítku, i když teda hodně těsně. Chtěla bych poděkovat servisnímu týmu i trenérům za skvělou práci,“ uzavřela Polonská.


Poslední závod běžce čeká ve čtvrtek nad ránem, ve 2:30 půjde do akce mixová štafeta. 



Pomoc Ukrajině