Byla to vydařená sezona, říká ve svém hodnocení trenér českých bežkyň Jan Franc
České běžkyně na lyžích si v této sezoně připsaly několik senzačních výsledků. Tři z nich se umístily v závodech Světového poháru v nejlepší desítce. Na světovém šampionátu se zlepšily na všech tratích. „Ačkoliv to nemusí být na první pohled vidět, tak většina týmu šla výkonnostně nahoru. Jako tým jsme udělali kus práce ve všech oblastech,“ říká trenér ženské reprezentace Jan Franc.
Sezona 2020/2021 je za námi. Zkuste ji vystihnout jedním slovem.
Vydařená.
Co vám udělalo největší radost?
Ačkoliv to nemusí být na první pohled vidět, tak většina týmu šla výkonnostně nahoru. Jako tým jsme udělali kus práce ve všech oblastech. Nemluvím jen o sportovcích, ale také o servisu, fyzio, lékařích… Když si uvědomím, jak tu sezonu komplikoval koronavirus, tak mi dělá radost, kolik jsme té práce udělali.
Když už jste zmínil koronavirus, tušíte, kolik testů jste během sezony podstoupil?
Počítám, že jich mohlo být okolo třiceti.
Holky spolu strávily v této sezoně hodně času. Absolvovaly dlouhé soustředění, na závodech téměř nemohly kvůli riziku nákazy opustit hotel. Ovlivnila ta situace nějakým způsobem atmosféru v týmu?
Myslím, že jejich vztahy se v průběhu sezony rozhodně nezhoršily, právě naopak, což mě těší. Když se někomu nepodaří závod, tak se samozřejmě mohou objevit emoce, ale není to nic extrémního. V tom se respektují. A když to bylo možné, snažili jsme se, aby holky měly prostor, aby bydlely v menším počtu, protože spolu trávily opravdu hodně času.
Pojďme k jednotlivým závodnicím. Katka Razýmová potvrdila, že patří do nejužší světové špičky. Dál se zlepšuje. Kde podle vás leží její potenciál?
Katka má největší potenciál v distančních závodech, především v těch s intervalovým startem. Myslím si, že v jejím případě by všechno mělo směřovat k olympijskému závodu na deset kilometrů klasicky. A možná i ke skiatlonu. Dostala se ale na pozice, kde rozhodují naprosté maličkosti. V nejlepší desítce už je konkurence tak tvrdá, že rozhoduje aktuální forma, máza nebo lyže. Jsou to rozdíly v jednotkách procent, které rozhodují o pořadí mezi nejlepšími.
Jak hodnotíte její výkony v této sezoně?
Myslím si, že to byla vydařená sezona, i když Katka by ji možná takhle nehodnotila. Ona měla v minulé sezoně měsíc a půl životní formu, navíc se jí v tu chvíli všechno sešlo. Nejde ale říct, že když letos nebyla pátá jako před rokem, tak sezona byla horší. Tehdy bylo všechno až limitně skvělé.
Nahoru jde i Katka Janatová, která dokáže bojovat ve sprintu i v distanci.
Loni Katka udělala krok do užší světové špičky a letošní sezona pro ni byla náročná v tom, že každý od ní podobné výsledky očekával. Každý neúspěch je pak daleko víc vidět. Přesto se jí zase podařilo udělat mírný krok dopředu, a to v distanci i ve sprintu. Potenciál ke zlepšení ale vidím v klasické technice. Zatímco při sprintu volně si je jistá a pro postup si dojede, i když má horší den, v klasice to tak není.
Pojďme k druhé sprinterce. Jak jste spokojen s výsledky Terezy Beranové?
Ve sprintu udělala jednoznačný pokrok. Dvakrát byla v semifinále, v Drážďanech bylo hratelné i finále, dokud jí soupeřka nepřekopnula hůl. Zlepšila se také v team sprintu, což je důkaz její fyzické připravenosti. Rychlostně je na tom nadmíru dobře. Škoda jejího závodu na mistrovství světa do 23 let, kde jasně měla mít zlato. Bohužel se to nepodařilo. Dál by pro ni mělo být cílem pravidelně postupovat a v každém závodě se prát o semifinále. Budeme pracovat i na její fyzické připravenosti, aby se zlepšovala také v distančních závodech.
Jak byste hodnotil sezonu Petry Hynčicové?
Hodnotím ji pozitivně, protože udělala krok dopředu. Poprvé v kariéře bodovala, v několika závodech si vedla opravdu dobře. Teď musí trpělivě pracovat dál, protože každý další krok bude těžší a těžší. Čím se člověk pohybuje výš, tím je startovní pole nabitější a konkurence tvrdší. Jsem ale rád, že co jsme v této sezoně chtěli, to se nám podařilo.
Petra Nováková má obrovský potenciál, ale v této sezoně se jí ho nepodařilo naplnit.
Z minulosti víme, že Péťa dokáže dosáhnout podobných výsledků jako Katka Razýmová. Byla schopná zajíždět v top 10. Bohužel její výkonnost byla letos nestabilní, ten potenciál se jí nepodařilo prodat a výsledky byly za očekáváním. Její sezonu nemůžu hodnotit jako vydařenou.
Nováčkem v týmu byla Zuzka Holíková, ale objela jen část závodů. A s výsledky nebyla spokojená.
Myslím, že svoji roli sehrálo, že byla dvakrát 31. a třicítka jí utekla o desetinu. Na mistrovství světa do 23 let jí zase utekl o desetinu postup do semifinále. Ona měla tuto sezonu náročnou v tom, že musela řešit i jiné věci než sport. Třeba školu. Hodněkrát ji to ovlivnilo, kdy sama nevěděla, co má zrovna dělat. Spojilo se nějaké výsledkové očekávání z posunu do A týmu, škola, řešení životních záležitostí… Toho stresu bylo tolik, že najednou neměla energii, což se pak odrazilo i v tréninkovém procesu. Ale podobné věci potkají během kariéry každého sportovce, takže je potřeba to vnímat jako vztyčený prst a začít pracovat i na jiných stránkách přípravy, než je fyzická kondice. Pak z toho může člověk vyjít silnější.
Bára Havlíčková letos byla kvůli zdravotním problémům mimo tým. Je naděje, že se na příští sezonu připojí?
Bára spolupracuje s odborníky, kteří spolu s ní usilují o to, aby znovu mohla naskočit do plného tréninku. Také její trénink se zintenzivňuje. Společně se snažíme vše směřovat k tomu, aby se už v některé fázi přípravy připojila k týmu. Já tomu věřím.
Nejprve to vypadalo, že v této sezoně už budou zakázané fluorové vosky. Nakonec je ale FIS povolila, i když je výrobci přestali distribuovat. Co všechno to ovlivnilo? Byla vaše zásoba fluorových vosků dostatečná?
Zrušení toho zákazu byl dobrý krok. Jen kluci ze servisu museli najednou začít shánět fluorové vosky, kde to šlo, abychom doplnili některé zásoby, protože ty vosky už se opravdu nevyrábí. Kdyby nám některý prášek během sezony docházel, byly jsme připraveni ho schovat na mistrovství světa. Nakonec k tomu nedošlo, protože v Oberstdorfu panovaly úplně jiné podmínky než během zbytku sezony. Pokud ale budou fluorové vosky povolené i v další sezoně, která je olympijská, už budeme muset hodně přemýšlet o tom, kde je použít.
Letos jste poprvé měli k dispozici servisní náklaďák. Co všechno to změnilo?
Je to obrovská pomoc pro servis, který teď má všechno na jednom místě. Už nemusí nic vybalovat, zabalovat a plýtvat energií, která jim pak chyběla. Díky tomu se mohou věnovat dalším věcem.
Faktem je, že závodníci si po drtivé většině závodů lyže chválili. A pokud jim to nejelo, tak to bylo spíš samotnými lyžemi než mázou.
Na to, jak jsme mladý a malý tým, tak máme opravdu výborné lyže a kluci odvádějí super práci. Je skvělé, že přicházejí s novými poznatky a zkoušejí nové věci. Pro mě jako trenéra je navíc strašně důležité, že jejich komunikace s holkami je velmi dobrá, baví se s nimi, snaží se jim vyjít vstříc. I díky tomu máme ve většině případů výborné lyže. Je to hrozně důležité, protože když chce člověk jezdit o nejlepší desítku, musí se sejít všechno, tedy nejen forma, ale i lyže a máza, což jsou navíc dvě odlišné věci.
Kde vidíte největší potenciál pro růst do dalších sezon?
Nejde vypíchnout jednu věc, protože máme ve všech sférách na čem pracovat. To je podle mě velmi pozitivní. Ve všem můžeme jít do větších detailů, spolupracovat s odborníky a zlepšovat se. V ani jedné sféře nejsme na vrcholu. Ani naši sportovci tam nejsou a vědí, že se dá všechno dělat ještě lépe.
Má český tým nějakou silnou stránku, kterou se odlišuje od většiny startovního pole?
Obrovský potenciál vidím v tom, že jsme strašně mladý tým. A tím myslím závodníky i trenéry, servismany, fyzio… Skoro všichni jsou do 35 let. To je ve Světovém poháru absolutní rarita. Pokud se stabilizujeme, budeme už od mládeže zachytávat nové trendy, přidávat do toho zkušenosti, máme potenciál, abychom se dlouhodobě zlepšovali ve všech sférách.