
Česká výprava na mistrovství světa Masters v Klosters vybojovala 12 medialí
Ve Švýcarsku v údolí Davos/Klosters proběhlo od 9. do 15. března 2025 veteránské mistrovství světa v běžeckém lyžování. Na šampionátu se představilo celkem 691 závodníků z 24 zemí a český tým čítající 22 závodníků získal dohromady 12 cenných kovů – tři zlata, tři stříbra a šest bronzů, čímž se stal nejúspěšnější naší výpravou v historii masters šampionátů.
V pondělí 10.3. proběhl první závodní den a o první dva bronzy se zasloužili na krátké 10 kilometrové trase klasicky Ladislav Provod a Lenka Skrbková. O den později byly na programu šampionátu střední tratě na 15 a 20 km. Dopoledne na 20 km klasicky získali bronzovou medaili Martin Šimurda v M5 a Ladislav Provod v M6 a na 15 km klasicky vybojovala Lenka Skrbková stříbro. Odpolední závod volně výborně zvládl Jan Paulů, který získal bronz v M5, a hlavně Pavel Petr, který v kategorii M6 nedal soupeřům šanci na těžké trati zvítězil a zasloužil se o první českou hymnu na večerním vyhlašování.
Ve čtvrtek 13. března byla čtveřice našich medailistů soustředěna do jedné štafety M5 a ta v sestavě Ladislav Provod, Martin Šimurda, Jan Paulů a Pavel Petr získala stříbrnou medaili. Štafeta M4 skončila čtvrtá za třetími Slováky. A výborně zajela také štafeta M8, která brala bronz v sestavě Josef Vejnar, Oldřich Kovařík, Miroslav Nedvěd a Jaromír Šimůnek.
V poslední závodní den v klasice zasypal hodinu před startem krajinu sníh, panovala teplota okolo nuly a „mýdlovatá stopa“, ale Češi se nenechali vyvést z míry a získali dvě zlata – v M4 Norbert Pelc a v M6 Pavel Petr – a jedno stříbro – v M5 Jan Paulů.
Oproti reprezentantům veteráni závodí na mírně upravených tratích (předepsána 50% náročnost oproti standardním FIS tratím) Světových pohárů a mistrovství světa. Věk závodníků na veteránském MS začínal letos ročníkem 1994 a končí v podstatě bez věkového omezení, nejstarší účastník je narozen v roce 1938. A nejvíc početně obsazené závody jsou u kategorií 50 – 65 let a i zde jsou na špiče dosahovány výborné časy.
Program Veteránského mistrovství světa je velmi podobný klasickému mistrovství světa jako třeba letos v norském Trondheimu a i veteránské MS je pod křídly FIS. Vypsané jsou závody o délce 5, 10, 20, 30 km a štafety 4 x5 km, jen sprint chybí. Při klasických závodech se kontroluje délka holí, na trati jsou technické zóny klasické techniky, v cíli se testují lyže na fluor.
Kategorie jsou po pěti letech (13 věkových kategorií od 30 - 90 let) a závodníci si mohou zvolit jakým stylem danou distanci pojedou. Na profil tratí nudná soupaž z laufů není efektivní a klasické závody se běhají opravdu klasickou technikou. Kde jinde starší běžkaři zažijí formáty závodů včetně délek jako kdysi na krajských závodech nebo Českých pohárech.
Příští MWC 2026 bude hostit italská Sappada na přelomu ledna a února (29.1. – 6.2. 2026), tedy v termínu těsně před zahájením olympijských her v Cotina d’Ampezzo.
Zájemci mohou získat další info na https://www.world-masters-xc-skiing.com/en.html nebo se dotázat u Národního koordinátora WMC pro ČR: ljkoubek@gmail.com
