Český pohár staršího žactva zná své vítěze, nejlepším klubem je Jablonec

9 min 19 s

Atraktivní obratnostní závod uzavřel letošní ročník Českého poháru staršího žactva v běhu na lyžích. Na Horních Mísečkách se tak vyhlašovali nejen vítězové tohoto závodu, ale také nejlepší starší žáci celého seriálu, který čítal šest individuálních startů a jeden štafetový závod. V Českém poháru se sčítaly i body pro jednotlivé kluby, z nichž vybojoval prvenství Ski klub Jablonec nad Nisou. Stříbro patří ČKS SKI Jilemnice a bronz oddílu TJ Spartak Vrchlabí.

Největší suverénkou letošní sezony byla Gabriela Masaříková ze Ski klubu Jablonec nad Nisou. Žákyně ročníku 2002 zvítězila ve všech individuálních startech, stala se dvojnásobnou mistryní republiky a svůj triumf potvrdila i v posledním závodě, když ovládla nedělní skikros. „Největší problémy mi dělala asi jízda pozadu. Ale jsem ráda, že jsem tady potvrdila výkonnost z celé sezony a pocity jsou úplně úžasné!“ radovala se po vyhlašování. Za Masaříkovou se srovnaly její největší rivalky Marie Rysulová (ČKS SKI Jilemnice) a Eliška Šibravová (TJ Dukla Liberec), které braly stříbro, respektive bronz v obratnostním závodě i celkovém pořadí Českého poháru. Za zmínku pak ještě stojí šikovnost starších žákyň ročníku 2002 na trati – ze 13 nejlepších jich 12 projelo 2km závod bez jediné chyby, to znamená bez jediné trestné sekundy.

Podobně si v obratnostním závodě počínali také starší žáci ročníku 2002, u kterých v první šestnáctce svítila penalizace jen u jediného borce. Ani pět trestných sekund ale nepřipravilo Martina Kočandrleho (Sport Club Plzeň) o vítězství, protože byl na čistý čas v cíli o téměř 10 sekund rychleji než druhý Lukáš Bajzík (SKIBI Akademie Valašské Meziříčí). Navíc mu tenhle triumf zajistil i celkové prvenství v Českém poháru před Milošem Pokorným (ČKS SKI Jilemnice), který v neděli skončil sedmý. „Pro mě je to první vítězství v poháru, minulý rok jsem byl čtvrtý. Užívám si to, radost je veliká!“ popisoval své pocity Kočandrle. Třetí v obratnostním závodě skončil Luděk Abrahám (TJ Spartak Letohrad), v celkové klasifikaci Českého poháru pak již zmiňovaný Lukáš Bajzík – stříbrný muž skikrosu.

Velmi těsné byly rozestupy mezi třemi celkově nejlepšími staršími žákyněmi ročníku 2003. Medailistky od sebe dělily vždy jen čtyři body a na nejvyšší stupínek pomohl Nelle Benešové (TJ Jiskra – Ski klub Harrachov) až poslední závod. V nedělním skikrosu se probojovala na stupně, brala stříbro a s ním i 28 bodů. Její největší soupeřky, Viktorie Vágnerová z teplické Lokomotivy a Tereza Prokešová z liberecké Dukly, skončily v obratnostním závodě na pátém, respektive čtvrtém místě, což znamenalo stříbrnou příčku v celkové klasifikaci pro Vágnerovou, s odstupem pouhých 4 bodů na vítězku, a bronz pro Prokešovou, která byla o další 4 body zpět. Medailistkami obratnostního závodu byly spolu s Benešovou třetí Svatava Mikysková (TJ Spartak Letohrad) a nejlepší ze žákyň ročníku 2003 Karolína Špinarová (SK Nové Město na Moravě), která vybojovala své druhé vítězství v letošním ročníku Českého poháru.

Pozici tří nejlepších starších žáků ročníku 2003 potvrdili na Mísečkách Adam Müller, Petr Hák a Jakub Kohout. Tohle trio obsadilo stupně vítězů v obou víkendových závodech Decathlon Českého poháru (podrobnosti ze sobotní klasiky zde) a bralo medaile i v celkovém pořadí seriálu. V obratnostním závodě se nejvíc dařilo Petru Hákovi (TJ Spartak Vrchlabí), který rozhodl o svém vítězství čistou jízdou. Rychlejší, a to o pouhé 3 desetiny sekundy, byl druhý Jakub Kohout (Ski klub Jablonec nad Nisou), kterého ale o triumf připravilo 5 trestných sekund. Třetí příčku obsadil ve skikrosu Adam Müller (LK Slovan Karlovy Vary), který se udržel v čele celého seriálu, který ovládl se 146 body. O šest méně jich má na kontě stříbrný Petr Hák, 134 jich posbíral bronzový Jakub Kohout.

Kompletní výsledky nedělního obratnostního závodu najdete zde, celkové pořadí Českého poháru staršího žactva zde. Podrobnosti k sobotním závodům pak čtěte zde.

Medailisté obratnostního závodu na 2 km volnou technikou

Ročník 2002 - žáci: 1. Martin Kočandrle (Sport Club Plzeň), 2. Lukáš Bajzík (SKIBI Akademie Valašské Meziříčí), 3. Luděk Abrahám (TJ Spartak Letohrad)

Ročník 2002 - žákyně: 1. Gabriela Masaříková (Ski klub Jablonec nad Nisou), 2. Marie Rysulová (ČKS SKI Jilemnice), 3. Eliška Šibravová (TJ Dukla Liberec)

Ročník 2003 - žáci: 1. Petr Hák (TJ Spartak Vrchlabí), 2. Jakub Kohout (Ski klub Jablonec nad Nisou), 3. Adam Müller (LK Slovan Karlovy Vary)

Ročník 2003 - žákyně: 1. Karolína Špinarová (SK Nové Město na Moravě), 2. Nella Benešová (TJ Jiskra - Ski klub Harrachov), 3. Svatava Mikysková (TJ Spartak Letohrad)