Dorostenci znají sprinterské šampiony i celkové vítěze Českého poháru v běhu na lyžích

9 min 18 s

Páteční sprinty volnou technikou na Horních Mísečkách rozhodly o dorosteneckých mistrovských titulech v této disciplíně a zároveň udělaly tečku za individuálními závody Českého poháru v letošní sezoně. Pro ocenění si tak na pódium přišli jak noví republikoví šampioni, tak nejlepší dorostenci celého domácího seriálu, do kterého se počítalo devět nejlepších výsledků. O poslední individuální body sezony bojovalo 165 závodníků!

Povedenou sprinterskou tečku za velmi vydařenou sezonou udělala v kategorii mladších dorostenek Barbora Havlíčková (Fischer Ski klub Šumava Vimperk), když v pátek vyhrála jak kvalifikaci, tak finále bruslařského sprintu a stala se mistryní republiky. S maximálním možným ziskem 270 bodů pak ovládla i celkovou klasifikaci Českého poháru a stala se podruhé v kariéře jeho vítězkou. Stejně jako v loňské sezoně za ní skončily stříbrná Barbora Antošová (Ski klub Jablonec nad Nisou) a bronzová Karolína Poulíková (Fenix Ski team Jeseník), která dojela třetí i v dnešním sprintu v rámci MČR. Sprinterskou vicemistryní republiky se stala Adéla Nováková (Fischer Ski klub Šumava Vimperk), které v celkovém pořadí poháru patří šesté místo.

Pro první vítězství v sezoně v rámci Českého poháru a titul mistra republiky v kategorii mladších dorostenců si na Horních Mísečkách dojel Jan Hašek (Sport Club Plzeň), který byl nejrychlejší už v kvalifikaci, do které zasáhlo 53 závodníků. Z nich se ve sprintu nejvíc dařilo trojici, která na stupně vítězů vystoupala vůbec poprvé. Vedle vítězného Haška to platí i pro stříbrného Davida Štefanova (LK Slovan Karlovy Vary) a bronzového Josefa Tischlera (Fischer Ski klub Šumava Vimperk). Nejúspěšnějšími mladšími dorostenci v celém Českém poháru pak byla trojice, která naopak na stupních zpravidla nechyběla – celkový triumf vybojoval Tomáš Dufek (Ski klub Jablonec nad Nisou), o pouhé dva body před Tomášem Lukešem (ČKS SKI Jilemnice). Třetí skončil Samuel Jirouš (Fischer Ski klub Šumava Vimperk), vítěz sedmi z osmi závodů, ke kterým nastoupil. Ten ale minulý víkend na Pradědu (více zde) i nyní na Mísečkách nestartoval, a přišel tak o možnost bojovat o celkové prvenství, ke kterému by mu stačil zisk 16 bodů.

I mezi staršími dorostenkami se mistryní republiky ve sprintu stala vítězka kvalifikace. Nejrychlejší ženou pátečního dne byla Dominika Hanušová z LSK Lomnice nad Popelkou, které nejlepší časy pomohly i k zisku třetího místa v celkovém pořadí Českého poháru. Ten ovládla Zuzana Holíková (Wikow Ski Skuhrov nad Bělou), která dnes skončila v semifinále, před Terezou Řezníkovou (Fischer Ski klub Šumava Vimperk), které ve sprintu patřilo páté místo v kvalifikaci i ve finále. Pro sprinterské medaile v rámci republikového šampionátu si dojely Eliška Rysulová (LSK Lomnice nad Popelkou) a Tereza Tvarůžková (Běžecký areál Pustevny).

Mistrem republiky v kategorii starších dorostenců se stal Mikuláš Karlík (TJ Spartak Letohrad), stříbro bral Jiří Mánek (Fischer Ski klub Šumava Vimperk) a bronz Kryštof Husák (LK Slovan Karlovy Vary). Na čtvrtém místě skončil celkový vítěz Českého poháru Kim Žalčík (Fenix Ski Team Jeseník), pátý dojel vítěz kvalifikace a nakonec bronzový muž poháru Tomáš Kalivoda (Fischer Ski klub Šumava Vimperk). Druhé místo v celkové klasifikaci vybojoval Jiří Mánek, kterého od vítěze dělily pouhé dva body.

Dorostence teď čeká ještě poslední závod započítávaný do pořadí družstev – v sobotu se na Mísečkách jedou štafety.

Výsledky MČR – sprint volnou technikou:
Dorostenky mladší – 1. Barbora Havlíčková (Fischer Ski klub Šumava Vimperk), 2. Adéla Nováková (Fischer Ski klub Šumava Vimperk), 3. Karolína Poulíková (Fenix Ski Team Jeseník), 4. Barbora Antošová (Ski klub Jablonec nad Nisou), 5. Natálie Mynářová (TJ Rožnov pod Radhoštěm), 6. Hana Trojanová (ČKS SKI Jilemnice)

Dorostenci mladší – 1. Jan Hašek (Sport Club Plzeň), 2. David Štefanov (LK Slovan Karlovy Vary), 3. Josef Tischler (Fischer Ski klub Šumava Vimperk), 4. Michael Schütz (ČKS SKI Jilemnice), 5. Vojtěch Borák (TJ Rožnov pod Radhoštěm), 6. Marek Gebouský (TJ Dukla Liberec)

Dorostenky starší – 1. Dominika Hanušová (LSK Lomnice nad Popelkou), 2. Eliška Rysulová (LSK Lomnice nad Popelkou), 3. Tereza Tvarůžková (Běžecký areál Pustevny), 4. Kateřina Hynčicová (TJ Dukla Liberec), 5. Tereza Řezníková (Fischer Ski klub Šumava Vimperk), 6. Tereza Hujerová (Ski klub Jablonec nad Nisou)

Dorostenci starší – 1. Mikuláš Karlík (TJ Spartak Letohrad), 2. Jiří Mánek (Fischer Ski klub Šumava Vimperk), 3. Kryštof Husák (LK Slovan Karlovy Vary), 4. Kim Žalčík (Fenix Ski team Jeseník), 5. Tomáš Kalivoda (Fischer Ski klub Šumava Vimperk), 6. Ondřej Herman (TJ Spartak Letohrad)

Kompletní výsledky MČR najdete zde, celkové výsledky Českého poháru dorostu pak zde.