Dřina po boku hvězdných Klaeba a Jacobsenové. Junioři absolvovali tradiční kemp v Norsku

Dřina po boku hvězdných Klaeba a Jacobsenové. Junioři absolvovali tradiční kemp v Norsku

11 min 21 s

Kompletní česká juniorská reprezentace byla znovu součástí prestižního mezinárodního soustředění v Norsku. Mladí závodníci a naděje běžeckého lyžování z celkem 21 zemí světa se pod vedením odborníků týden společně připravovali na blížící se zimní sezonu, absolvovali závody, tréninky i přednášky a diskuze s hvězdnými závodníky současnosti - Astrid Uhrenholdt Jacobsenovou a Johannesem Hösflot Klaebem.


Hned v prvních dnech soustředění byly na programu dva závody. Nejprve junioři v nabité mezinárodní konkurenci poměřili síly ve sprintu. V něm se z českého týmu nejvíce dařilo Barboře Antošové, která obsadila šesté místo v kvalifikaci, a Adéle Novákové, jež v následných rozjížďkách obsadila celkovou osmou příčku. „U těchto dvou jsou to opravdu pěkné výsledky a zbytek týmu zajel své standardní výkony. Potvrdilo se nám, že aktuálně máme jednu ryzí sprinterku v podobě Báry a pak Adélu, která ve sprintech také umí. Mezi kluky po odchodu Ondry Černého do vyšší kategorie momentálně žádný ryze sprinterský typ nemáme,“ řekl trenér juniorů Martin Koukal.

Hned druhý den se závodníci postavili na start znovu, tentokrát je čekala distance na 12 kilometrů pro děvčata a 16 kilometrů pro chlapce. V něm si nejlépe ze všech vedla Barbora Havlíčková, která si dojela pro přesvědčivé vítězství. Mezi chlapci se zase blýskl bronzový Tomáš Lukeš. „Bára vyhrála se slušným náskokem, předvedla super výkon a myslím, že v té konkurenci je to i pro ni samotnou pěkný výsledek a povzbuzení do další práce. Tom Lukeš mě velmi mile překvapil. Říkal jsem si, že je závodníkem, který by měl jet o TOP 10, ale třetí místo, které si navíc vybojoval v samém závěru, je naprosto výborné,“ chválil trenér.

Další dny norského soustředění už byly bez závodů, jeho náročnost však nikterak nepolevovala. Junioři absolvovali například dlouhý pětihodinový běh, nebo k samému konci kempu intervalový trénink v bažinách. „Ten byl opravdu náročný, šestkrát čtyři minuty. Na druhou stranu je ale trénink v bažinách vždycky velmi vděčný. Závodníky to baví, zkusí si zase něco jiného, na co nejsou přes rok úplně zvyklí,“ usmíval se Koukal.  

Obvyklý den začínali účastníci soustředění standardně mezi osmou a devátou hodinou ranní srazem před dopoledním tréninkem, po kterém následoval oběd ve společné jídelně. Po něm byl jediný volný čas, kdy si mohli závodníci trochu odpočinout. Poté znovu do sportovního na odpolední trénink, a dále pak večeře, na kterou navazovaly přednášky a diskuze. Mladí běžci na lyžích se mohli vzdělat například na téma správné výživy, při přednášce antidopingového norského výboru nebo sportovního střediska, které má za úkol šířit odkaz olympijských her v Lillehammeru. Největší zájem pak pochopitelně vzbudily dva večery, které patřily současným hvězdám běžeckého lyžování - Astrid Uhrenholdt Jacobsenové a Johannesi Hösflot Klaebovi.

Jacobsenová si druhý den po své přednášce připravila pro závodníky také čtyřicetiminutový silový trénink v tělocvičně, který velezkušená norská závodnice ověnčená mnoha cennými kovy z těch nejprestižnějších světových akcí také sama vedla a odcvičila. „Většina sportovců měla problém tu necelou třičtvrtě hodinu odcvičit. Ale Astrid odvedla a odcvičila prvních čtyřicet minut s dívkami, pak si pět minut oddychla a dalších čtyřicet minut odcvičila s klukama. Dala si to v klidu dvakrát, což přesně vystihuje její formát,“ žasl Koukal.

Klaebo se o velký rozruch postaral hned svým příjezdem. Do dějiště soustředění ho totiž v neděli večer nedlouho před naplánovanou přednáškou dopravil vrtulník. To mezi mladými závodníky jen umocnilo atmosféru toho, že se dostaví opravdová sportovní superstar. Jinak by to ale Klaebo nestihl. Na své potenciální následovníky si totiž několikanásobný zlatý medailista z mistrovství světa i olympijských her našel čas i ve svém velmi nabitém programu. „V neděli přilétl rovnou ze soustředění, které měl před tím v blízkosti Trondheimu, po přednášce na kempu přespal, dopoledne byl přítomný na tréninku v bažinách a hned po obědě zase vrtulníkem odletěl na závody,“ popisoval Koukal. „Strávil s námi na kempu asi dvacet hodin. Sportovci měli možnost s ním diskutovat i na tréninku a hojně toho využívali. Hodně se tam řešily otázky typu jak trénoval, když mu bylo právě osmnáct nebo devatenáct let,“ dodal.  

Velmi přínosné bylo tradiční mezinárodní soustředění nejen pro závodníky, ale také pro trenéry. Koukala do Norska doprovodil kvůli absenci asistenta Radka Šretra, jenž nemohl odcestovat kvůli zdravotním komplikacím, Jan Baďura, který je jedním z vedoucích trenérů SCM. „V deset večer jsme měli se všemi trenéry na kempu pravidelné porady, které se leckdy protáhly třeba do půlnoci. Nejen tam probíhala mezi kouči konstruktivní diskuze, navzájem jsme si vyměňovali poznatky a zkušenosti, řešili jsme různé tréninkové metody, systémy. Bylo to velmi plodné,“ uvedl Koukal.   

Po středečním příjezdu zpět do České republiky jsou nyní juniorští reprezentanti doma a po odpočinku budou trénovat ve svých klubech. V sobotu 24. srpna se opět sejdou na soustředění, tentokrát v Novém Městě na Moravě, kde budou do pátku trénovat a o víkendu je čekají reprezentační závody na kolečkových lyžích.