Druhá zastávka SP se blíží! Běžce čeká víkend v Lillehammeru

9 min 18 s

Po prvním závodním víkendu ve finské Ruce se čeští reprezentanti přesunuli do Norska. Druhá zastávka Světového poháru je v Lillehammeru, kde jsou na programu tři individuální závody. Česká sestava se lehce pozmění, do závodů půjdou čtyři čeští zástupci, první závody v sezoně čekají Kateřinu Janatovou.

Během první zastávky Světového poháru se zaskvěla výborným sedmým místem v klasickém sprintu Tereza Beranová. V celkovém hodnocení se nachází na 34. pozici. „Tereza Beranová nás určitě všechny překvapila, hlavně po dominantní jízdě ve svém čtvrtfinále. V semifinále to bylo opravdu jenom o špičku boty. Svým způsobem to byl skvělý úspěch, byli jsme rádi, ale na druhou stranu jsme věděli, že to mohlo být ještě lepší. Ve sprintech ale často rozhodují úplné maličkosti,” prozradil trenér Jan Franc.

Body v Ruce zapsala i Barbora Antošová, která je průběžně dvaačtyřicátá. Petra Nováková si díky 43. pozici v nedělní stíhačce připsala prvních osm bodů do hodnocení. Žlutý trikot má po prvním víkendu v držení Švédka Frida Karlssonová.

V mužské kategorii dominovali především Norové, Johannes Klaebo posbíral maximum možných bodů a bude ve své rodné zemi závodit se žlutým dresem. Skvělý vstup do sezóny zaznamenal Michal Novák, český závodník dojel ve všech závodech na bodech, nejlépe se mu vydařila stíhačka, ve které skončil patnáctý. V celkovém hodnocení je aktuálně na 11. pozici. „Jedenácté místo? Musím být spokojený, start do sezóny vyšel velmi dobře,“ okomentoval aktuální situaci Novák.

Do celkového pořadí nasbírali body ještě další tři Češi. Ondřej Černý nastoupil do sprintu, ze kterého vydoloval 15. pozici, Luděk Šeller bral za 33. pozici v kvalifikaci sprintu 18 bodů a Adam Fellner posbíral v distančních závodech 9 bodů. Výkony Šellera a Felnera zhodnotil Jan Franc: „V mužském sprintu rozhodují opravdu maličkosti. U Luďka Šellera jsme to zhodnotili tak, že byl možná až moc přemotivovaný a ve své kvalifikaci to hned z úvodu přepálil. V cílovém kopci mu pak docházely síly a rozhodně to hrálo roli. Na Adama Fellnera byl sobotní závod příliš rychlý, sám jsem byl překvapený, jaké se nastavilo tempo. V neděli na 20 km už to bylo daleko lepší, on sám se i cítil lépe a věřím, že jeho výkony půjdou nahoru. Pro něj je primární TOP30 a věřím, že se tam během sezóny podívá.“

„Pokud bych měl shrnout celý víkend, musím ho hodnotit kladně. Povedlo se nám dosáhnout na několik velmi dobrých výsledků, hlavně v pátečním sprintu. Myslím si, že nám hodně pomohly i lyže. Co se týče distančních závodů, taktéž z mého pohledu nebyly vůbec špatné, ale věřím, že dokážeme dosáhnout ještě na lepší výsledky,“ zrekapituloval první zastávku Světového poháru hlavní trenér běžců.

Česká nominace do norského střediska prošla několika změnami.  V českých barvách nastoupí čtyři závodníci. Do svých prvních závodů SP v sezoně zasáhne Kateřina Janatová, kterou doplní Tereza Beranová. Muže bude reprezentovat Ondřej Černý a Michal Novák.

Loni se v norském středisku v každé kategorii odjely dva individuální závody a štafety. Výborně se zde dařilo Michalu Novákovi, český reprezentant bral pátou příčku v intervalovém startu na 15 kilometrů, ve sprintu se umístil čtrnáctý. Kateřina Janatová byla nejlepší českou ženou této zastávky, když ve sprintu skončila osmnáctá, desetikilometrový závod zakončila na 35. pozici.

Letos čekají na závodníky v Lillehammeru tři individuální závody. V pátek se pojede 10 km volně, to by se na startu měli v českých barvách objevit tři reprezentanti. Za ženy pojedou Tereza Beranová a Kateřina Janatová, jediným Čechem ve startovním poli bude Michal Novák. Sobota bude ve znamení sprintů volně, kromě Terezy Beranové, která minulý týden zazářila sedmou pozicí ve sprintu klasicky, bude na startu Kateřina Janatová, Michal Novák i Ondřej Černý. Závodní víkend v Lillehammeru uzavřou závody s hromadným startem na 20 km, kde bude v českých barvách závodit Janatová s Novákem.