Hančův memoriál vyhrál Martin Jakš, nejrychlejší ženou Nováková, v juniorech Novák a Sixtová

14 min 50 s

Pro svůj první triumf ve vytrvalostním závodě na 50 km si dnes na Horních Mísečkách dojel Martin Jakš, kterého na stupně vítězů doprovodili kolegové z reprezentace Jakub Gräf a Petr Knop. Titul mistryně republiky vybojovala také Petra Nováková v závodě žen na 30 km, když zvítězila o necelé tři minuty před Sandrou Schützovou a Kateřinou Berouškovou. Juniorskými šampiony jsou Michal Novák a Anna Sixtová, kteří vyhráli závod na 30, respektive 15 km volnou technikou. V rámci 89. ročníku Hančova memoriálu se uskutečnilo i mistrovství republiky veteránů různých věkových kategorií.

Muži a junioři
V půl desáté odstartovali do nejdelšího závodu sezony muži a junioři, které čekalo pět, respektive tři desetikilometrové okruhy. Na prvním z nich se držela hlavní skupina pohromadě, ve druhém kole už se ale pole roztrhlo a na čele poodjela pětičlenná skupinka, kterou tvořili Jakš, Razým, Gräf, Knop a junior Novák. Závodník karlovarského Slovanu udržel tempo čtveřice mužů i ve třetím okruhu, který byl pro něj posledním, a než projel cílem, stihl si ještě plácnout s těmi, které čekalo dalších 20 kilometrů. „Chtěl jsem jim poděkovat, protože mě dobře vytáhli a jelo se mi s nimi výborně,“ komentoval závěr závodu Michal Novák. Pak už si 19letý český talent mohl naplno vychutnat své vítězství a titul mistra republiky. „Takhle dlouhá trať, to je takové zpestření a hezký závod na závěr sezony. Je to i zajímavé porovnání s muži, kteří samozřejmě jeli 50 kilometrů, což je diametrálně odlišné než ta naše třicítka, ale i tak je to super. V naší kategorii jsem se dneska chvíli bál, protože tam jeli dobře Ondra Dudek i Petr Pilz, ale pak to ve druhém kole natáhnul Kuba Gräf. Hodně se to tím zrychlilo, takže se pole roztrhalo a já se pak snažil držet té vedoucí skupinky,“ popisoval průběh závodu čerstvý mistr republiky. Zhruba minutu po něm projel cílem stříbrný Ondřej Dudek (Olfin Car Ski Team Trutnov), dalších deset sekund ztratil bronzový Petr Pilz (Ski klub Jablonec nad Nisou).

Čtveřice mužů na čele pokračovala v závodě pohromadě, ve čtvrtém okruhu se ale podařilo mírně odskočit Jakšovi s Gräfem, kteří si to na posledních deseti kilometrech rozdali o vítězství. „Já první tři kola hodně kousal, jelo se mi špatně, měl jsem úplně myšlenky na to, že pojedu s Michalem Novákem do cíle po třicítce, že to zabalím a zmizím,“ smál se po závodě Martin Jakš. „Pak jsem se ale nějak stabilizoval a to čtvrté a páté kolo už bylo trošku příjemnější. Kuba Gräf za to při průjezdu do pátého kola zase vzal, znova se to natáhlo a jelo se v podstatě až do cíle,“ popisoval závěr závodu. V něm si nakonec Martin Jakš dojel pro vítězství s odstupem 8,1 sekundy před stříbrným Jakubem Gräfem (oba Dukla Liberec) a poprvé v kariéře vyhrál Hančův memoriál. „Vítězství je dobrý, ale padesátka byla tvrdá. Já měl po docela náročném programu v podobě Ski Tour Canada, ale chtěl jsem si to zajet, na domácí půdě jsem ještě padesátku nejel. Chtěl jsem zkusit o ten titul zabojovat a podařilo se mi to, takže spokojenost!“ radoval se Jakš.

Poslední okruh nabídl i minisouboj o bronz, o který si to rozdali Petr Knop (Dukla Liberec), loňský vítěz Hančova memoriálu, a Aleš Razým (Sport Club Plzeň), pro kterého byla padesátka volnou technikou velkou výzvou na konci sezony, ve které laboroval se zraněním paty, kvůli kterému bruslit dlouho vůbec nemohl. Nakonec si na Horních Mísečkách dojel pro čtvrté místo, bronzovou medaili vybojoval s náskokem 12 sekund jeho reprezentační kolega Petr Knop a všichni tři členové sobotní vítězné štafety (více zde) se tak dostali na stupně i v sobotním vytrvalostním závodě.

Ženy a juniorky
Tři minuty po startu mužů a juniorů se na trať vydaly i ženy a juniorky, které čekalo 30, respektive 15 kilometrů. Společný desetikilometrový okruh znamenal drobný odskok Petry Novákové (LK Slovan Karlovy Vary) a Sandry Schützové (ČKS SKI Jilemnice), za kterými se pár sekund zpět držela Kateřina Beroušková (Sport Club Plzeň) a další půl minutu dělilo od trojice nejrychlejší juniorku Annu Sixtovou (Ski klub Jablonec nad Nisou). Ta poté zamířila do pětikilometrového závěrečného okruhu, ve kterém svůj odstup od dalších juniorek udržela a dojela si pro titul mistryně republiky ve své věkové kategorii. „Mám radost, dneska se mi jelo hrozně dobře, lyže byly fakt skvělé, za což děkuji servisu! Holkám jsem z kopce stačila, tak jsem to s nimi chtěla zkusit a snažila jsem se, co nejdéle to šlo. Tu pětku jsem si pak jela podle svého, což bylo fajn,“ popsala průběh 15km závodu Sixtová, která byla v cíli o více než minutu dříve než stříbrná Kateřina Janatová (ČKS SKI Jilemnice). Pro bronz si dojela Zuzana Staňková (LSK Lomnice nad Popelkou).

Na čele ženského závodu si začala ve druhém okruhu budovat náskok Petra Nováková, která v něm o minutu odjela svým pronásledovatelkám Schützové a Berouškové. Ty naopak absolvovaly další průběh závodu společně, a to až do posledních kilometrů, ve kterých dokázala Sandra Schützová poodjet a vybojovat tak stříbrnou medaili. Bronz patří Kateřině Berouškové, titul mistryně republiky pak suverénní Petře Novákové, která si do cíle dovezla luxusní náskok téměř tří minut. „Jsem ráda, že jsem ten začátek odjela s holkama, pak jsem si poodjela pro svůj klid. Bylo dobré, že sníh byl rychlejší než v pátek při sprintech (více zde),“ komentovala závod česká reprezentantka. Úplně bezproblémový ale pro ni jeho průběh nebyl – v cíli totiž přiznala, že na trati přišel i pád. „V jednou esíčku se to vyjezdilo na kameny, já se toho ve druhém kole lekla, nechtěla jsem si zničit lyže, tak jsem to vzala zleva a zahučela kvůli tomu do lesa. Ale jen jsem si sedla na zadek, naštěstí jsem to nevzala o strom a docela rychle jsem se dostala i ven, nic jsem nezničila ani nezlámala. Takže i tohle bylo nakonec v pohodě,“ smála se po dojezdu svému intermezzu.

Veteráni
S ženami a juniorkami odstartovali do mistrovského závodu také veteráni, kteří jeli v závislosti na věkové kategorii 15, 20 a 30 kilometrů. Nejstarším účastníkem byl letos 70letý Stanislav Groh, jehož kategorii mužů nad 60 let vyhrál Zbyněk Zeller. Mistry republiky v mladších kategoriích se stali Petr Holub (50-59 let) a Tomáš Veber (muži 40-49 let). Do závodu veteránů zasáhly také dvě ženy – Tereza Hájková (34-44 let) a Alena Jindřišková (ženy nad 55 let). Všem účastníkům patří dík a za rok zase na viděnou!