Jizerská 50: Razým i Kožíšek na stupních, v hlavním závodě byl nejlepší z Čechů Řezáč

6 min 36 s

Hlavní závod zařazený do série Visma Ski Classics ovládl suverénním způsobem Nor Petter Eliassen, který se nejlépe popral s nestandardní tratí v podobě 15 okruhů. Kdo byl dojet o kolo, musel odstoupit, a do cíle tak dojelo pouze 26 mužů a 7 žen. Mezi nimi byla i členka týmu Lukáše Bauera – Švédka Lina Korsgrenová, která obsadila druhou příčku za svou krajankou Johanssonovou. Nejlepší z Čechů byl na 12. místě Stanislav Řezáč.

Ještě před hlavním závodem už měli za sebou své starty i dva čeští reprezentanti – Dušan Kožíšek a Aleš Razým. Oběma se v Bedřichově dařilo a dostali se v několika závodech na stupně vítězů, byť Razým měsíc nestál na lyžích. „Od začátku prosince mám obnovené zranění paty, se kterým se mi zatím nepodařilo nic udělat. Ve čtvrtek jsem se byl s Dušanem hodinu projet na trati, to bylo všechno.“ Přesto český reprezentant dokázal ve čtyřech závodech třikrát vystoupat na stupně vítězů – hned v pátek vyhrál Bedřichovskou 30, která se jela na 12kilometrové trati a klasicky, a potom skončil třetí ve sprintu. V sobotu pak přidal druhé místo v Jizerské 25, která měřila stejně jako páteční závod, a čtvrtou příčku obsadil ve firemních štafetách, kde nastoupil za tým Swix.

„Vzhledem k tomu, že jsem zraněný, tak to bylo dobré, ale vzhledem k tomu, co jsem měl původně za plány, je to taková z nouze ctnost,“ posteskl si po závodech Razým, který se chtěl připravovat na Světový pohár, především pak na závody v Novém Městě na Moravě, které jsou na programu už příští víkend, 23. a 24. ledna. „Do Nového Města s největší pravděpodobností vyrazím na mistrovství republiky, které se koná víkend předtím. Chtěl bych tam jet desítku klasicky soupaží, protože to mi při závodech nevadilo.  Ale nevím, co by se muselo stát, abych startoval na svěťáku,“ připouští smutně 29letý český reprezentant.

Dva starty a dvě vítězství si v Bedřichově připsal i Dušan Kožíšek – nejdřív ve sprintu a pak i ve firemních štafetách. „Ta se jela na stejné trati, takže jsem měl dva dobré rychlé tréninky s motivací a možností porovnání s ostatními závodníky. Jsem s tím spokojený a beru to jako dobrou přípravu na další závody Světového poháru,“ říká závodník liberecké Dukly, který by měl po Tour de Ski startovat hned na dalším podniku v Planici, kde jsou na programu jen sprinty – individuální a týmový. „Těším se na to, akorát zatím nevím, kdo se mnou pojede. Martin Jakš bude odpočívat, Aleš Razým je zraněný, takže to určitě bude někdo z mladších závodníků.“

Součástí Jizerské 50 byl i Hervis Nordic Fun Park, který měl záštitu Svazu lyžařů ČR. Pod vedením mistra světa Martina Koukala se v něm mohly běžeckému lyžování učit děti, a to zábavnou formou pomocí zdolávání různých překážek, úkolů a her. Na stánku Úseku běžeckých disciplín SLČR v libereckém obchodním centru Nisa pak bylo možné potkat člena českého reprezentačního týmu Jacoba Kordače.