Juniorská reprezentace běžců na lyžích na mezinárodním kempu v Norsku

5 min 57 s

V polovině srpna se zástupci české juniorské reprezentace v běhu na lyžích zúčastnili mezinárodního kempu organizovaného norským svazem běžeckého lyžování. Český tým vedli trenéři Václav Haman a Jan Franc. Kemp navštívilo celkem 90 sportovců z 10 států za doprovodu svých trenérů.

Kemp byl zahájen závodem na kolečkových lyžích ve městě Hamar, kde zaznamenala úspěch v podobě třetího místa Kateřina Janatová. Po závodě následoval přejezd do městečka Sjusjøen, kde proběhla většina kempu. Účastníci se v průběhu týdne věnovali především nácviku techniky jízdy na kolečkových lyžích a dále se zaměřili na zlepšení silových schopností a stabilizačního systému, na jejichž rozvoj je v současné době kladen velký důraz. Program také zahrnoval náročný intervalový trénink, který probíhal v bažinách, a 3 - 5 hodinový vytrvalostní běh.

Netradiční průběh měly závody ve sprintu, kdy se na základě kvalifikace utvořily čtyřčlenné skupiny dle pořadí (první čtyři závodníci jeli společně atd.). Každý absolvoval sprint třikrát a to tím způsobem, že se vítěz rozjížďky posunul o rozjížďku výš a poslední naopak klesl o rozjížďku dolů. V tomto závodě se nejlépe umístili reprezentanti Kateřina Janatová na 14. místě a Jan Pechoušek, který obsadil 18. příčku.

Velký úspěch zaznamenaly naše závodnice ve 4 kilometry dlouhém výběhu na Holmenkollen, kde Zuzana Staňková obsadila 2. místo a Kateřina Janatová skončila čtvrtá.

V programu nechyběl prostor pro odreagování se. Sportovci v něm místo fyzických výkonů plnili na jednotlivých stanovištích úkoly jako například sběr borůvek, zpěv, tažení vozu, herecké představení či vaření sladkého dezertu. Za úsilí do nich vložené byli odměněni oblečením od norské značky Bjørn Dæhlie.

Večery byly vyhrazeny společným meetingům, na kterých vystupovali odborníci z různých sportovních odvětví nebo norští reprezentanti Astrid Jacobsen (šestinásobná medailistka z mistrovství světa a druhá žena Světového poháru v roce 2008) a Sondre Turvoll Fossli (vítěz jednoho ze závodů Světového poháru v sezóně 2015/2016 ).

Trenéři Václav Haman a Jan Franc zhodnotili kemp jako přínosný nejen pro závodníky, ale i pro ně samotné. „Kemp není pouze o porovnávání sil a výsledcích, ale též o rozvoji komunikace a spolupráce mezi závodníky a trenéry, o poznávání nových tréninkových metod a prostředků,“ uvedl Jan Franc.

Kempu se zúčastnili: Karel Macháč (ČKS SKI Jilemnice), Jan Pechoušek (FENIX SKI TEAM Jeseník), Filip Schütz (ČKS SKI Jilemnice), Jiří Mánek (Fischer Ski klub Šumava Vimperk), Tomáš Kalivoda (Fischer Ski klub Šumava Vimperk), Adam Matouš (ČKS SKI Jilemnice), Kateřina Janatová (ČKS SKI Jilemnice), Zuzana Staňková (LSK Lomnice nad Popelkou), Kateřina Hynčicová (TJ Dukla Liberec), Tereza Beranová (Olfin Car Ski team Trutnov).