Juniorské družstvo má za sebou mezinárodní kemp v Norsku
Reprezentační družstvo juniorů mělo možnost zúčastnit se tradičního letního mezinárodního kempu v Norsku. V Sjusjøenu se mladí běžci na lyžích setkali se svými vrstevníky z ostatních zemí, se kterými běžně měří síly přes zimní sezónu. Vedle nabitého tréninkového programu ale dorazila i řada dalších špičkových sportovců, jako například sestry Wengovy nebo Sjur Røthe, kteří předali mladým závodníkům cenné zkušenosti do sportovní kariéry.
V Norsku strávil český tým celý týden. Hlavním programem byly společné tréninky s dalšími zeměmi, přednášky a týmové aktivity. “Sportovci měli příležitost trénovat se skupinou lidí stejné věkové kategorie. Za vyzdvihnutí určitě stojí speciální soupažový trénink na klasických lyžích, intervalové výběhy s holemi, pětihodinový běh v nízké intenzitě či trénink obratnosti na skate lyžích. Zároveň měli reprezentanti možnost se mezi sebou porovnat na klasickém sprintu, který byl součástí tréninkového plánu,” popisuje průběh kempu trenérka Pavlína Votočková, která s juniory na sever vyrazila.
Samá pozitivní slova měl směrem ke proběhnuvšímu kempu i druhý z trenérské dvojice Jonáš Bešťák. “Kdybych měl zdůraznit konkrétní věci v tréninku, tak je to trénink rychlosti ve skupině, ať už se jedná o simulaci sprintového závodu nebo jen krátké úseky ve více závodnících dohromady. Jednou z dalších věcí, na které by jsme se měli u nás zaměřit, je jízda soupaž, ve které oproti světu výrazně zaostáváme,” popisoval.
Kempu se navíc zúčastnila i řada špičkových sportovců. Byl to například Sjur Roethe, sestry Wengovy, James Clugnet a také jedna z našich nejlepších závodnic Kateřina Janatová. “Je skvělé, že za námi dorazila velká jména běžeckého lyžování, která nám chtěla předat své cenné zkušenosti a bylo hezké vidět, že i přes úspěchy, kterých dosáhli, jsou to pořád normální a skromní lidé. Myslím si, že je to pro všechny účastníky velmi přínosné a doufám, že se čeští junioři budou tohoto kempu nadále účastnit,” pochvalovala si závodnice Anna Milerská.
Spokojenost nebyla jen s programem, ale taky přístupem a výkonem českých sportovců. “Byl jsem mile překvapen přístupem a nasazením našich závodníků, kdy v některých trénincích byli schopni svými výkony převyšovat silné reprezentace ostatních států. Na druhou stranu také viděli své nedostatky, na kterých musí do začátku zimní sezony zapracovat,” pokračoval bývalý český reprezentant Bešťák, který se aktuálně věnuje právě trénování juniorské kategorie.
Votočková hledala význam kempu i mimo výkonnost a trénování. “Je to úžasná příležitost, kdy se mohou sportovci z různých zemí potkat i jinde než během mistrovství světa juniorů. Nejen, že mohou porovnat síly, ale mají možnost budovat společenské vztahy, získat povědomí o tréninku v jiných zemích, rozvíjet jazyky a získávat i jiné cenné znalosti a dovednosti.” Kromě toho je zde určitě přínos i pro samotné trenéry reprezentací. “Seznámíme se s trenéry z jiných zemí a můžeme si vzájemně pomoci v rozvoji běžeckého lyžování a zlepšování mezinárodních vztahů v našem sportu,” pokračovala.
Velká spokojenost s kempem zněla i z řad sportovců. “Kemp v Norsku bych vystihl třemi slovy: intenzivní, inspirativní, nezapomenutelný. Budoucím juniorům bych chtěl vzkázat, že tento kemp je skvělou příležitostí nejen pro zlepšení v běžeckém lyžování, ale také pro poznání nových lidí a zažití jedinečné atmosféry norské přírody. Osobně mě to velmi motivovalo a už se těším, až se v zimě porovnám s lidmi z jiných zemí, se kterými jsem se seznámil,” popisoval závodník Matěj Kožnar.
“Byl to skvělý zážitek, ze kterého jsem si odvezla spoustu nových poznatků, znalostí, kamarádů a také spoustu odtrénovaných hodin a jen těžko bych našla něco negativního.
Absolvovali jsme různé typy tréninků, ale všechny měly kromě zlepšení naší fyzické kondice ještě jeden společný cíl, a to propojit týmy z celého světa a zmenšit rozdíly mezi lyžařskými velmocemi a zbylými státy,” uzavřela Milerská.