Karlův běh zakončil 6. ročník seriálu ČUS Stopa pro život

6 min 48 s

Víkendový Karlův běh, který byl u příležitosti 700. narozenin Karla IV. zařazen mezi akce Karlovských oslav, uzavřel 6. ročník seriálu Stopa pro život, který se letos konal pod záštitou Svazu lyžařů ČR. V původním únorovém termínu nebylo možné na rozmáčené trati akci uspořádat, druhý pokus už ale na Božím Daru vyšel, byť na mírně zkrácených trasách. Hlavní závod klasickou technikou měřil 31 kilometrů, volně se jelo o 9 km méně.

Jak v mužské, tak v ženské kategorii zvítězili v sobotu němečtí závodníci, konkrétně Toni Escher Anna-Maria Dietze. Nejrychlejšími Čechy v cíli byli Radek Šretr a Anna Marie Hejná, kteří dojeli na druhém, respektive třetím místě. Také v neděli panovala na Božím Daru hustá mlha, ve které se opět dařilo Němkám, když závod na 31 km klasickou technikou ovládla Ulla Hornfecková. Třetí byla domácí závodnice Veronika Kubínová. Mezi muži zvítězil Jiří Pliska před Jakubem Pšeničkou. Kompletní výsledky všech závodů najdete zde.

A jak celý letošní ročník seriálu probíhal?

Uvedla ho novinka série Prolog ČUS Stopa pro život Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě. Akce byla původně naplánována na 27. 12. 2015, ale teploty vystoupaly po celé republice nad 10 stupňů, a tak nebylo možné využít ani připravená sněžná děla. Ta se naplno rozjela až po novoročním ochlazení, a tak se jelo až 17. ledna.

Loňský nováček seriálu, Jilemnická 50, zažil v jednom týdnu před závody nejvíce sněhových překvapení. Nejdříve v polovině ledna radost z pěkné nadílky bílého zlata a ochlazení, následovalo oteplení, které přimělo organizátory přesunout závod z již přichystaných tratí na Hraběnce do Vítkovic - Roudnice. Po nesmírném pracovním vypětí a úpravách zdejších tras přišla totální obleva. 6. ročník Jilemnické 50 se nakonec zachránil díky vstřícnému jednání se Ski areálem Horní Mísečky, kde se také závod v původním termínu (30. – 31. 1.) uskutečnil.

Ani druhý největší český lauf Šumavský skimaraton (27. – 28. 2.) neměl na sněhu ustláno. Jen díky místní obětavé partě pořadatelů ze Ski klubu Šumava Vimperk, která po celých 14 dnů před závodem svážela sníh rolbami a ručně nahazovala stovky metrů tratě lopatami, se podařilo akci uskutečnit na výše položené Modravě. Nejdelší klasickou trasu ozdobil svojí účastí náš nejúspěšnější dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč. Velkou pochvalu si na Kvildě vyslechli přítomní od prezidenta série Euroloppet, do které Šumavák jako jediný český lauf patří.

61. ročník Krkonošské 70 (5. 3.) byl jedinou akcí, která se obešla bez jakýchkoliv změn. Nejtěžší závod hlídek v ČR se jel v nádherných krkonošských kulisách na tradičních tratích, nechyběly ale ani kratší distance pro hlídky i jednotlivce na 50 a 25 km. Závod zachránilo vydatnější sněžení v posledních dnech před konání akce, díky kterému se jel celý závod bez nutnosti přenášení na lyžích nesjízdných úseků.

O zakončení seriálu se postaral zmiňovaný Karlův běh (12. – 13. 3.), který se měl původně uskutečnit 20. a 21. února.

Letošní ročník SPŽ nově zaštítila Česká unie sportu, spolu s dalšími institucionálními partnery: MŠMT, Svazem lyžařů ČR a Asociací krajů ČR.