Každé odcházení bývá nostalgické, říká loučící se šéf běžců na lyžích Benc. Duklu bere jako výzvu

Každé odcházení bývá nostalgické, říká loučící se šéf běžců na lyžích Benc. Duklu bere jako výzvu

10 min 15 s

Zprvu úspěšně reprezentoval, mimo jiné byl členem bronzové olympijské štafety z Calgary 1988. Se Svazem lyžařů ČR zůstal spojen i po konci profesionální kariéry, osm let se podílel na chodu běžeckých disciplín jako jeden z členů rady úseku, kterému od roku 2014 šéfoval z pozice předsedy. Po šesti letech ale Pavel Benc vrcholnou funkci opouští a míří za novou výzvou do čela ASC Dukla.


Ačkoliv mu měl mandát předsedy po druhém zvolení do funkce v roce 2018 skončit až po dalších zimních olympijských hrách v roce 2022, na jednání rady úseku ve středu 21. října Pavel Benc oznámil svou rezignaci. Jeho dosavadní funkce by se neslučovala s vedením Armádního sportovního centra Dukla, do kterého byl na začátku října jmenován po vítězství ve výběrovém řízení.     

„Každé odcházení bývá nostalgické. Ve Svazu lyžařů ČR jsem prožil jedno z nejkrásnějších období jako sportovec a potom působil z té druhé strany jako funkcionář. I v této roli jsem se ale vždy snažil vžít do role sportovců a trenérů. Reprezentační kariéra a zkušenosti, které jsem během ní načerpal, mi k tomu velmi pomohly,“ říká Benc. „Na působení ve svazu tak budu vzpomínat rád, přineslo mi do života obohacení a radost,“ dodává.

Odcházet bude podle svých slov s čistým stolem, klidnou hlavou a pocitem, že se běžecké lyžování aktuálně nachází v dobré kondici, a to po sportovní i organizační stránce. „Nejvíce mě těší, že se úsek podařilo obsadit mladými lidmi – od vedení přes reprezentační trenéry až po realizační týmy. Mají tah na branku a potřebný entuziasmus. Jejich práce není rutinní, zachytávají moderní trendy,“ kvituje.  

Po generační výměně a výsledkově hubených letech se české běžecké lyžování v průběhu minulé sezony opět začalo výrazněji prosazovat v elitním seriálu Světového poháru. A Benc věří, že výkonnostně půjde česká běžecká reprezentace postupně ještě výše.

„Družstvo žen se stalo po dlouhé době opět kompaktním celkem. A loňské výsledky nejen Katky Razýmové byly spíše z říše snů. Za zlepšujícími se výsledky kluků je také patrná systematická práce. I mladí závodníci, kteří jsou momentálně zařazeni do reprezentačního výběru do 23 let, mají potenciál a předpoklady dalšího sportovního růstu. To je rozhodně potěšující, musí však vydržet ve tvrdé práci a nic neuspěchat,“ říká Benc.

Velkou zásluhou na vzrůstající tendenci podle něj mají současní trenéři reprezentace. „Za Honzou Francem u žen i Vasilem Husákem u mužů je vidět obrovské penzum práce. Ani jeden z nich neměl při přebírání reprezentace jednoduchou pozici, oba byli bez zkušeností s vedením národního týmu a realizačních týmů. Zpočátku schytávali kritiku, své současné postavení si ale vybojovali, za což si jich velmi vážím,“ popisuje.

Velmi pozitivně hodnotí také účinkování finského trenéra Ilky Jarvy, který u národního týmu působil od roku 2017 do roku 2019. „Byl to kus odvahy především od ředitele úseku Lukáše Sachera. Nebylo jednoduché se s tlakem a kritikou vypořádat. Zdejší lyžařské prostředí nebylo na experiment se zahraničním trenérem úplně připravené, Ilka i my jako vedení jsme to měli velmi složité. Ale jednoznačně se ukázalo, že to bylo ku prospěchu věci, mělo to svůj neoddiskutovatelný význam. Reprezentační trenéři s Ilkou alespoň na dálku komunikují dodnes,“ říká dnes už bývalý šéf.

Z organizace, ve které působil většinu svého sportovního i profesního života, se nyní přesouvá do jiné, o které ale vlastně platí to samé. Na začátku října se stal ředitelem ASC Dukla, pod kterou celou sportovní kariéru závodil. Na základě vyhraného výběrového řízení, které ministerstvo obrany vypsalo letos v červenci, v čele prestižní sportovní instituce nahradil Jaroslava Priščáka.

„Mou výhodou je fakt, že prostředí armádního sportu poměrně dobře znám. I tak jsem ovšem nucen se učit řadu nových věcí, což je ale normální a beru to jako součást svého profesního rozvoje. Našel jsem podporu pracovního okolí například v osobě Katky Neumannové a celého rezortu ministerstva obrany, za což jsem velmi rád. Pomáhá mi to se v nové pozici a novém prostředí cítit komfortněji,“ říká Benc.

Ve vedení Dukly se necelý měsíc od svého jmenování stále seznamuje s novým prostředím a agendou. „Zatím je to hodně o schůzkách, poznávání nových kolegů, funkcionářů. Budu chtít například co nejdříve objet všechny odloučené Armádní sportovní oddíly, abych pochytil jejich specifika a potřeby,“ plánuje Benc. „Dukla je pro mě velká výzva, další výrazný krok v mém profesním životě. Běh na lyžích a lyžování obecně budu ale nadále pečlivě sledovat a fandit mu. Chtěl bych poděkovat všem bývalým kolegům za spolupráci a přeji vedení svazu, závodníkům i trenérům mnoho úspěchů,“ uzavírá. 



Pomoc Ukrajině