Martin Jakš nejrychlejší i na Ještědu, mistrovský titul má také Petra Nováková

12 min 52 s

Stejně jako v sobotu na patnáctikilometrové trati ve Vesci, i v neděli na Ještědu vybojoval Martin Jakš titul mistra republiky na kolečkových lyžích, tentokrát v běhu do vrchu klasickou technikou. Závodník liberecké Dukly dokázal po náročném dvanáctikilometrovém stoupání najít dostatek sil na vítězný finiš, v němž porazil oddílového kolegu Lukáše Bauera. Právě tahle dvojice ujela zhruba v polovině závodu zbytku startovního pole a bylo jasné, že stejně jako loni budou bojovat o vítězství spolu. Nakonec je v cíli dělilo 11 sekund, s téměř dvouminutovým odstupem pak dojel další český reprezentant Miroslav Rypl. Mezi ženami byla nejrychlejší Sylwia Jaskowiecová, titul mistryně republiky patří Petře Novákové, která na Polku ztratila 37 sekund. Stříbro brala Adéla Boudíková, bronz Kateřina Beroušková.

Pořádná porce dřiny a pouhých deset stupňů na vrcholu Ještědu čekalo na více než sto závodníků, kteří se postavili na start závodu mistrovství republiky v běhu na kolečkových lyžích do vrchu a zároveň finále seriálu Silivini Skiroll Classic. Závodit se začalo hned po startu v Janově Dole a vysoké tempo pořádně roztáhlo startovní pole. „Chvíli tam zatápěli Martin Jakš s Polákem Staregou, každou chvíli se střídali a nastupovali, až jsem si myslel, že nám ujedou už kilometr po startu. Chvílema jsem ty nástupy těžce chytal, ale potom přijel ještě Standa Řezáč a jeli jsme ve čtyřech,“ popisuje začátek závodu Lukáš Bauer. A tak se schylovalo k podobnému scénáři jako v loňském roce, kdy trojice Jakš, Bauer a Řezáč brzy odjela ostatním. Tentokrát si ale Stanislav Řezáč ve čtyřčlenné skupince dokázal dojet jen pro rychlostní prémii na pátém kilometru a pak už začal ztrácet, stejně jako Starega. Bylo jasné, že o vítězi se rozhodne mezi dvěma nejzkušenějšími reprezentanty.

Aktivního Martina Jakše vystřídal v čele zhruba v polovině Lukáš Bauer a v této formaci dojela dvojice až skoro do cíle. Dvě stě metrů před páskou ale Jakš nastoupil a dojel si pro druhý víkendový titul českého šampiona v běhu na kolečkových lyžích. „Já jsem se rozhodoval, jestli to nemám zkusit malinko dřív než až v závěru, ale nebyl jsem si úplně jistý, jestli bych Lukáše zlomil a odjel natolik, aby mě zase nedojel. Takže jsem si věřil na finiš, že v něm budu mít větší zrychlení a v tom závěru to můžu udělat,“ popisoval Jakš své myšlenky na vítězný útok. Silného finiše svého soupeře si byl naopak velmi dobře vědom Bauer, a tak se snažil rozhodnout ještě před ním. „Věděl jsem, že pokud Jakšíka neutrhnu, tak že tady v závěru si mě povodí. Snažil jsem se nastavit takové tempo, abych ho unavil, ale úplně se to nepovedlo. V závěru to už byl podobný vývoj jako loni – 200 metrů před cílem mi nastoupil a udělal pápá. I přesto jsem spokojený,“ říkal smířlivě po dojezdu trojnásobný olympijský medailista. Oba reprezentanti si pak pochvalovali divácký zájem a atmosféru v závěrečném stoupání. „Jak se to před cílem točí, tak jsem si říkal, že to vypadá jako někde na Tour, kdy se jede na vrchol a lidi jsou všude kolem. Fakt se mi to líbilo, bylo to hezký!“ těšilo Martina Jakše, který na Ještědu obhájil loňský triumf. „Bylo fajn, když na nás halekali a když říkali, že se za námi ještě nikdo neobjevil. Věděl jsem, že Standa Řezáč nebo někdo další už neútočí a že je to mezi námi s Martinem,“ dodával Lukáš Bauer.

Na další závodníky se čekalo zhruba dvě minuty, pak cílem postupně projeli Miroslav Rypl, Stanislav Řezáč a Adam Fellner. Hned po nich se na vrcholu objevil teprve osmnáctiletý Michal Novák, který vybojoval titul juniorského mistra republiky, stejně jako v sobotním závodě ve Vesci. „Jsem naprosto spokojený, dneska to bylo naprosto suprový! Byla tam skupina, ve které se dalo odpočinout a pak ukázat, jakou mám sílu. Zezačátku jsem měl trošku problém se soupaží, začalo se hodně rychle. Ale jakmile se to trochu zvedlo do kopce, tak jsem si to postupně dotahoval. Pomohl mi Kuba Rádl od nás z oddílu, který mi pomohl dotáhnout skupinu, se kterou jsme jeli až do konce závodu,“ líčil průběh závodník karlovarského Slovanu, za kterým na medailových pozicích dojeli Marek Černohorský a Filip Schütz.

Na zlato dosáhla i Michalova sestra Petra Nováková, která v sobotu brala stříbro a na Ještědu obhájila titul z loňska, když nestačila jen na Polku Jaskowiecovou. „Já doufám, že do zimy to ještě trochu poladíme, teď pracujeme v takovém módu relativně těžkých tréninků. Snad se pak bude závodit ještě o trošku líp,“ věří česká reprezentantka, která by ráda navázala na vydařenou loňskou sezonu, ve které dokázala až do svého zranění pravidelně bodovat ve Světovém poháru. Vicemistryní republiky se stala Adéla Boudíková a bronz brala Kateřina Beroušková. Mezi juniorkami byla nejrychlejší stejně jako v sobotu Anna Sixtová ze Ski klubu Jablonec nad Nisou, necelou půl minutu ztratila Kateřina Janatová a bronz brala Tereza Kreuzigerová.

Do závodu se zapojili i dorostenci, kteří ale nejeli o mistrovské tituly. Tentokrát ovšem absolvovali stejnou trať jako všichni ostatní, tedy celých 12 kilometrů. Náročnou pouť na vrchol Ještědu zvládli nejlépe Adam Matouš z ČKS SKI Jilemnice a Dominika Hanušová z LSK Lomnice nad Popelkou. Pro druhé místo si dojeli Michal Starý a Kateřina Hynčicová, třetí příčku vybojovali Matyáš Albrecht a Pavlína Votočková.

V celkovém pořadí osmidílného seriálu klasických závodů Silvini Skiroll Classics zvítězil Jiří Ročárek (Atlas Excavators) před Adamem Fellnerem a Václavem Sedláčkem. Kategorii žen ovládla Adéla Boudíková (Atlas Excavators) před Eliškou Uhmannovou a Radkou Zelenkovou.

Výsledky všech závodů a kategorií najdete zde.