Mistrovství světa: Běžci se vyrovnávají s teplotním šokem i hlubokým sněhem

Mistrovství světa: Běžci se vyrovnávají s teplotním šokem i hlubokým sněhem

8 min 10 s

Zatímco poslední závod Světového poháru se uskutečnil v drsné skandinávské zimě, začínající Mistrovství světa se odehraje ve sluncem prohřátém německém Oberstdorfu. Teplotní rozdíl mezi oběma destinacemi dosahuje přibližně 35 °C. „Pro mě to byl docela šok,“ říká reprezentantka Kateřina Razýmová.


Teploměry ukazují 18 °C, předpověď počasí hlásí slunečno. V německém Oberstdorfu čekají na účastníky mistrovství světa mimořádně teplé podmínky. „Když jsem se doma balila na cestu, bylo -16 °C, tady v Německu je ale skoro dvacet. Spoustu teplých věcí jsem proto nechala v autě a začínám pokukovat po kraťasech a tričku,“ říká s úsměvem Kateřina Razýmová.

Pro české reprezentanty je to nezvyklá situace. Celou zimu trénovali i závodili v drsných mrazech, ve Skandivávii i při Tour de Ski padaly teploty hluboko pod nulu. A nyní? „Přechod z -15 °C do +20 °C byl velký skok a musel jsem si na něj chvíli zvykat. Pokud bych si měl vybrat, mám raději regulérní zimu, zatímco tady se v poledne zaboříte do sněhu po kotníky a moc to nejede,“ říká reprezentant Michal Novák.

Situace se tím komplikuje nejen pro závodníky, ale také pro servisní tým. „Ráno je sníh tvrdý, pak ale během dvaceti minut totálně změkne. Servis pak musí čekat na to, jaké podmínky budou při závodě. Na takovém sněhu přitom hraje máza větší roli než ve vysokých mrazech, na kterých jsme letos závodili,“ říká Jan Franc, trenér ženské reprezentace.

Čím lehčí závodník, tím větší výhoda

Stejně jako trenér mužské reprezentace Vasil Husák přitom odhaduje, že by měkký sníh mohl lépe vyhovovat lehčím závodníkům: „Platí, že čím lehčí, tím lepší. Myslím, že z našeho týmu by to mohlo sedět nejvíc Katce Razýmové,“ říká Jan Franc. „Váha rozhoduje. Menší závodníci jako Honza Pechoušek nebo Adam Fellner budou trochu ve výhodě,“ dodává za tým mužů Vasil Husák.

Kromě teplého počasí a měkkého hlubokého sněhu čeká na závodníky v Oberstdorfu také trať s náročným kopcem. „Zdejší tratě jsou specifické v několika ohledech. Jednak je tu stadion s dlouhými rovinkami, jednak je tu jeden z nejtěžších kopců v rámci světových tratí. A při sprintu čeká závodníky zajímavý dojezd do cíle, kde bude rovný sjezd a závodníci si budou hledat pozici a schovávat se do větrného pytle za své soupeře,“ říká Vasil Husák. „Ale ty podmínky může samozřejmě ovlivnit i to extrémní teplo, které dělá ze sněhu něco velmi náročného a špinavého.“

Zejména sjezdy tak mohou být velkou loterií, ve které bude možné ztratit celý závod. „Každý si dokáže představit hluboký jarní sníh na sjezdovce. Tady máme něco podobného, akorát to musíme sjíždět na běžkách, na kterých se nezatáčí úplně dobře,“ říká Kateřina Razýmová. „Těm teplým podmínkám musíme přizpůsobit i oblečení a doplňování energie, protože člověk má daleko větší žízeň, ztrácí více minerálů  a mohou se snadněji dostavit křeče.“

Šampionát otevře sprinterská loterie

Pro české reprezentanty odstartuje světový šampionát už ve čtvrtek 25. února závody ve sprintu. „V Ulricehamnu jsme ukázali, že v nich umíme závodit. Víme, že to je velká loterie, ale věřím, že si v nich dokážeme připsat dobrý výsledek,“ říká Lukáš Sacher, ředitel Úseku běžeckých disciplín SLČR. S jakými výsledky by byl v průběhu šampionátu spokojen? „Dvě umístění do 10. místa bych považoval za super výsledek. Potěšilo by mě, kdyby se co nejvíce lidí dostalo do třicítky, aby naše výkony nestály na jednom či dvou závodnících, ale ukázali jsme posun celého týmu. Na to jsou vždy vypovídajícím kritériem štafety – kdyby se nám v nich podařilo dosáhnout na 6. nebo 8. místo, bylo by to dobré.“



Pomoc Ukrajině