Mistry republiky ve sprintu jsou Šrail, Novák a Nováková, nejlepší juniorkou Janatová

8 min 7 s

Bruslařskými sprinty bylo v pátek na Horních Mísečkách zahájeno třídenní mistrovství České republiky dospělých a juniorů. Obě kategorie měly společné kvalifikace, v nichž byli nejrychlejší sourozenci Novákovi. Petra si pak v rozjížďkách dojela pro titul mistryně republiky ve spojeném závodě žen a juniorek, Michal Novák se stal šampionem mezi juniory, kteří jeli své samostatné finále. Mezi muži se z vítězství radoval Jan Šrail. Do pátečních sprintů zasáhlo přes 60 závodníků, mezi kterými nechyběli členové české reprezentace, a to jak běžecké, tak sdruženářské.

Ve spojeném závodě žen a juniorek jasně vládla Petra Nováková (LK Slovan Karlovy Vary), která zvítězila jak v kvalifikaci, tak následném semifinále a finále. „Ještě včera jsem se cítila unavená a nerozhýbaná po cestě letadlem z Kanady, takže jsem nevěděla, jak na tom budu. Nakonec to ale bylo docela slušný, nečekala jsem, že se mi pojede tak dobře. Teď už vím, že do nedělní třicítky půjdu s chutí!“ hlásila po závodě účastnice Ski Tour Canada a čerstvá mistryně republiky ve sprintu. Na druhém a třetím místě skončily její reprezentační kolegyně Karolína Grohová (SK Nové Město na Moravě) a Sandra Schützová (ČKS SKI Jilemnice). Nejlepší a zároveň jedinou juniorkou, která se probojovala do šestičlenného finále společného závodu s ženami, byla Kateřina Janatová (ČKS SKI Jilemnice).

Mezi juniory předvedl skvělý výkon Michal Novák (LK Slovan Karlovy Vary), který byl nejrychlejší z 46členného startovního pole spojené kvalifikace mužů a juniorů a svou formu potvrdil i v juniorském finále, když ve všech rozjížďkách včetně té finálové vyhrál a stal se mistrem republiky. „Závodilo se mi úplně perfektně! Byla forma, měl jsem super lyže, všechno sedlo, takže pohoda,“ radoval se 19letý juniorský reprezentant. „V rozjížďkách už to bylo oproti kvalifikaci fyzicky náročnější, jak byl sníh měkký a místy hlubší a pomalejší. Ale řekl bych, že se neobjevil žádný problém, všechno proběhlo, jak mělo.“ Na druhé pozici dojel Ondřej Dudek (Olfin Car Ski Team Trutnov), třetí byl reprezentant severské kombinace Tomáš Portyk (LSK Lomnice nad Popelkou).

Vítězem mužského finále se stal Jan Šrail (SK Nové Město na Moravě), který za sebou nechal Aleše Razýma (Sport Club Plzeň) a dalšího zástupce sdruženářů Miroslava Dvořáka (TJ Dukla Liberec). „Mám z toho radost, zvlášť poté, co se mi minulý týden na Alpen Cupu moc nedařilo. Před startem jsem měl trochu strach, abych byl mezi 12 postupujícími, ale zajel jsem druhý nejrychlejší čas, se kterým jsem byl velmi spokojený a pocítil, že na to dneska mám,“ popisoval své pocity Šrail. „V kvalifikaci jsem se rozjel a v rozjížďkách a hlavně ve finále se mi jelo nádherně. Vždycky jsem to rozjel od začátku, abych se držel první pozice, nikam se nepropadnul a nemusel řešit předjíždění. Musím také říct, že mě výborně podržely lyže, servis odvedl vynikající práci!“ dodal na adresu klubového servisního týmu.

Mistrovství republiky pořádané ČKS SKI Jilemnice pokračuje na Horních Mísečkách v sobotu závodem štafet, v neděli se pak bude bojovat o tituly v rámci tradičního Hančova memoriálu ve vytrvalostních závodech. Podrobné propozice najdete zde.