Nedovedu si představit, že by se v Česku nezávodilo, říká ředitel běžců Lukáš Sacher
Koronavirus a protiepidemická opatření opět ochromily sportovní svět. Co to znamená pro české běžecké lyžování? Je možné naplánovat domácí sezonu? Uskuteční se závod Světového poháru v Novém Městě na Moravě? Na to všechno odpovídal Lukáš Sacher, ředitel Úseku běžeckých disciplín SLČR, který také vysvětlil, jak si vedení úseku poradí s rezignací svého dosavadního předsedy Pavla Bence.
Na funkci předsedy Úseku běžeckých disciplín SLČR rezignoval Pavel Benc, který nyní povede ASC Dukla. Kdo si rozdělí jeho kompetence a povinnosti?
Nejprve bych chtěl říct, že Pavlovi všichni přejeme úspěch, kterého dosáhl. A ještě jednou bych mu chtěl k pozici šéfa ASC Dukla pogratulovat.
Po Pavlově odstoupení jsme měli možnost svolat mimořádnou volební valnou hromadu, ale rada úseku se dohodla, že ve stávajícím složením vše dovede do řádné valné hromady, která se uskuteční na jaře tak, jak nám umožňují stanovy. Máme dva místopředsedy na jejichž domluvě bylo, který z nich převezme povinnosti předsedy. Domluvili se, že pracovní povinnosti předsedy zastane z pozice místopředsedy Stanislav Henych.
Jak moc omezila fungování Úseku běžeckých disciplín SLČR aktuální epidemická situace a s ní spojená opatření?
Náš úsek relativně funguje, na denní bázi tu nepracuje žádné velké množství lidí a veškeré porady a schůze jsme přesunuli do online světa. V tuto chvíli je samozřejmě komplikovanější plánovat jakékoliv cestování spojené s účastí na světových pohárech nebo tréninkových kempech. Sehnat letenky je přitom velmi obtížné, protože buď nejsou, nebo jsou hodně drahé.
Další otázkou je, v jaké podobě budeme moct zorganizovat domácí sezonu, která je zásadní zejména pro mládež. Uvažujeme o dvou scénářích – jeden je tradiční, ten druhý počítá s tím, že bychom nemohli uspořádat velké celorepublikové závody, místo kterých bychom podporovali menší krajské závody. Protože my prostě musíme závodit. Patří to k našim strategickým cílům. Na rozdíl od jiných sportů totiž nemůžeme závody dlouze odkládat, naše sezona trvá tři měsíce, kdy máme sníh. Nedovedeme si představit, že by se sportovci devět měsíců připravovali na závody, které se pak neuskuteční.
Český tým by měl odjet na měsíční soustředění do Rovaniemi. Samozřejmě je to ale spojené s výjimkami od finské vlády. Jaká je nyní situace?
Jsme rádi, že výjimku dostali závodníci a realizační tým, takže soustředění může proběhnout. Po příletu do Finska je sice čeká pětidenní karanténa, její podoba je ale uzpůsobena režimu profesionálních sportovců, proto sice musejí po dobu karantény zůstat uzavřeni v tréninkovém centru, mohou tam ale normálně trénovat. Celý tým odlétá 3. listopadu a zůstane ve Finsku až do prvních závodů světového poháru.
Jak to vypadá s domácí sezonou? Už má svou termínovou listinu?
Ano, termínovku máme, ale ještě ji čeká finální schválení. Jedná se o obvyklý plán závodů, na kterém se na první pohled nijak nepodepsala epidemická situace a který jsme poskládali v obvyklém postupu – jako první tedy zveřejnila termínovou listinu Mezinárodní lyžařská federace, pak se doplňovaly kontinentální závody, po nich pak české závody.
Vrcholem domácí sezony by měl být Světový pohár v Novém Městě na Moravě. Existují pro jeho přípravu záložní plány B a C?
Moc různých plánů není reálných. Buď se závod konat bude, nebo nebude. Jediným otazníkem jsou diváci, bez kterých by to sice bylo velice smutné, ale dokážeme si to jako nouzové řešení představit. Připraven je taky striktní guideline od Mezinárodní lyžařské federace, podle kterých se závody budou konat. V tuto chvíli ale při přípravě věštíme z křišťálové koule, protože nikdo neví, jak se bude situace po celém světě vyvíjet. Výhodou je, že pořadatelé z NMNM jsou opravdoví profíci a mají velké zkušenosti s pořádáním světových akcí.
Máte nějaké informace o tom, jak aktuální epidemická situace ve světě ovlivní podobu světového poháru nebo světového šampionátu?
Zatím to vypadá, že by se světový pohár měl uskutečnit tak, jak je naplánován. Jisté je, že se bude začínat v Ruce bez diváku. Fanoušci možná nebudou moci ani na druhý závod v norském Lillehammeru. Neurčuje to přitom FIS, ale národní autorita. Proto máme také jiné podmínky pro příjezd do Finska a jiné při příjezd do Norska. Na pořadatele to klade velké nároky, aby komunikoval s jednotlivými týmy a dodal jim veškeré nutné informace.
Jaké vy sám čekáte od prvních závodů výsledky?
Přál bych si, abychom do sezony vstoupili stejně jako loni, kdy Katka Razýmová začala úžasným pátým místem. Její úspěch pak nakopl celou sezonu. Věřím, že reprezentanti mají na to, aby se podobný vstup do sezony zopakoval.