Novák navázal na výkony z Ruky! V Gällivare se blýskl umístěním v elitní desítce

7 min 41 s

Michal Novák pokračuje na začátku sezony 2023/24 v předvádění výtečných výkonů. Stříbrný muž závodu s hromadným startem z finské Ruky se po přesunu do švédského Gällivare blýskl dalším umístěním v elitní desítce! V intervalovém závodě na 10 kilometrů vybojoval deváté místo.

Světový pohár v klasickém lyžování se přesunul z finské Ruky do švédského Gällivare, kde opět panovaly hodně tvrdé zimní podmínky s mrazem a teplotou klesající pod minus 15 stupňů. A stejně jako v Ruce, tak i tentokrát tyto náročné podmínky hodně sedly Michalu Novákovi, jenž v intervalové desítce volnou technikou navázal na své výtečné výkony z Finska.

Český reprezentant už po startu naznačoval, že by mohl útočit na hodně zajímavé umístění. Formu má na startu sezony výbornou, vždyť před týdnem byl v závodě s hromadným startem druhý a v intervalové desítce klasickou technikou třináctý.

Až do poloviny závodu se jeho mezičasy pohybovaly dokonce na úrovni stupňů vítězů. Jak trať postupovala, na dalších mezičasech se před něj přeci jen dostalo několik dalších závodníků, zejména v norských kombinézách a Novák se mírně propadal pořadím. Po dojezdu do cíle se ovšem usadil na první pozici a pak následovalo netrpělivé čekání, jaký bude jeho konečný výsledek.

Před sedmadvacetiletého českého lyžaře se nakonec dostalo jen osm soupeřů, což znamenalo konečnou devátou příčku. Na Nora Paala Goldberga, který závod vyhrál před Haraldem Amundsenem a Iverem Andersenem, ztratil Novák necelých 12 sekund.

„Bylo to šíleně nasekané, ta konkurence je úplně nesmysl,“ ulevil si po závodě Novák a poukázal na fakt, že do pouhých 12 sekund se vešlo hned devět závodníků. „V tomto ohledu je poměrně těžké nastavit tempo, aby to člověk vyloženě nepřehnal, ale zároveň byl v kontaktu. Měl jsem poměrně nízké startovní číslo, startoval jsem první z nasazených a myslím, že Norové pak i jeli trošku na mě. Respektive věděli, jak to tam je a mohli mít nějaké hlášení.“

„Myslím, že výkon byl úplně super, jsem spokojený. Ke konci jsem šel úplně do krve. Fakt těžký závod, tyto desítky jsou hrozný očistec,“ poznamenal Novák. „Norové jsou ale opravdu silní. Musím říct, že když jsem jel ve druhém okruhu za Andersenem, tak mi ujížděl ve sjezdu. Vypadalo to, že měli extrémně rychlé lyže. My měli také skvělé lyže, ale oni jsou v tomhle ještě o kousek dál.“

Adam Fellner obsadil 49. místo se ztrátou minuty a půl na vítěze a 19 sekund na bodovanou čtyřicítku. Další čeští reprezentanti se na bodované příčky nakonec neprokousali. Tomáš Lukeš obsadil 68. pozici se ztrátou tří minut a Ondřej Pilař při svém debutu zakončil závod na 74. pozici se ztrátou čtyř a půl minuty.

V ženském závodě startovala z českých reprezentantek pouze Kateřina Janatová, které ale podmínky ve švédském Gällivare vůbec nesedly. S velkým mrazem se nedokázala na trati, obdobně jako před týdnem, popasovat a poměrně rychle na jednotlivých mezičasech nabírala výraznou ztrátu.

Výsledkem nakonec bylo v cíli 34. místo se ztrátou dvou minut a 41 sekund na Američanku Jessie Digginsovou, která intervalovou desítku volnou technikou vyhrála.

„Lyže fungovaly úplně normálně, jak měly. Mám pocit, že to bylo stejné jako v Ruce. Jakmile jde teplota k minus sedmnácti, nebo osmnácti, tak se s tím úplně nedokážu poprat. Přišlo mi, že nedokážu úplně dodechnout, což mi nepřidalo. Nejsem s výkonem spokojená, ale doufám, že příští víkend to bude lepší,“ řekla Janatová s tím, že žádné zdravotní obtíže ji netrápí.