Novými mistry ČR na kolečkových lyžích jsou Šrail a Schützová

4 min 42 s

Jan Štrail a Sandra Schützová. To jsou noví mistři republiky v běhu na kolečkových lyžích. Ukončili tak letitou vítěznou sérii reprezentačních kolegů Martina Jakše a Evy Vrabcové Nývltové. Šraila ve Vesci doprovodili na stupně vítězů Aleš Razým a Lukáš Bauer, Schützová triumfovala před druhou Kateřinou Berouškovou a třetí Markétou Davidovou.

Pět let. Přesně tak dlouho trvala nadvláda Martina Jakše a Evy Vrabcové Nývltové v závodu volnou technikou na mistrovství ČR na kolečkových lyžích. Oba si od roku 2011 shodně připsali pět vítězství v řadě. Tentokrát už se však jména republikových mistrů i kvůli absenci úřadujících šampionů měnila.

V závodu mužů na 15 kilometrů volně si naprosto suverénně vedl Jan Šrail, který vyhrál stylem start – cíl. Nejrychlejší byl už na prvním hlášeném mezičase, svou vedoucí pozici si při každém průjezdu stadionem ve Vesci upevňoval a náskok ještě navyšoval. Čtyři okruhy nakonec zvládl za 30 minut a 53 vteřin. Druhý se ztrátou šestnácti sekund dojel Aleš Razým a bronzová příčka patřila Lukáši Bauerovi, jenž projel cílem v čase 31:13.5.

Ještě přesvědčivěji si v závodu žen na 10 kilometrů volně počínala Sandra Schützová. Stejně jako Šrail šla do vedení hned od začátku, na prvním mezičase vedla o 21 sekund před nejbližší pronásledovatelkou Kateřinou Berouškovou, vedení ještě na každém dalším mezičase zvyšovala a suverénně vyhrála v čase 25:33.9. Druhá Beroušková ztratila 59 vteřin, třetí místo vybojovala Markéta Davidová, která dojela minutu a sedmnáct vteřin za Schützovou.

Právě Davidová vyhrála v kategorii juniorek před druhou Kateřinou Janatovou a třetí Zuzanou Staňkovou. Mezi juniory byl nejrychlejší Filip Schütz, stříbro bral Karel Macháč a na bronzové příčce skončil Jan Pechoušek.

Schützová je na republikovém mistrovství zatím stoprocentní, už v pátek totiž ovládla také sprint na 1,3 kilometru před Andreou Klementovou a Kateřinou Berouškovou. Dvě medaile už má na kontě také Šrail, jenž ve sprintu získal stříbro za vítězným Janem Bartoněm, a Razým, který byl v pátek třetí.

Mistrovství ČR v běhu na kolečkových lyžích vyvrcholí nedělním výběhem na Ještěd klasickou technikou, který odstartuje ve 13:15.