Objíždění výrobců, výběr lyží i vývoj vlastních struktur. Servis se nezastaví ani před sezonou
Celé léto na cestách. Od jednoho výrobce lyží k druhému. Přes 10 tisíc kilometrů za volantem, spaní tam, kde se zrovna dá. Rukama jim projde 500 párů lyží, z toho 300 podrobí důkladnému měření. Ačkoliv sezona běžců na lyžích začíná až o nadcházejícím víkendu, servisní tým má velmi napilno už dlouhé měsíce před prvním startem.
V letním období, kdy se závodníci věnují intenzivní přípravě na novou sezonu, nezahálí ani ostatní členové české reprezentace včetně servisního týmu. Prakticky celé léto servismani objíždí výrobce běžeckých lyží. Rukama jim přitom projde zhruba 500 párů. A z nich poté vybírají ty nejvhodnější pro jednotlivé reprezentanty. „Funguje to tak, že já chodím mezi regály a hledám lyže, které zrovna potřebujeme, a Martin Lopota ty lyže přímo na místě kontroluje na měřící stolici, aby ověřil, že jsou konstrukčně v pořádku a mají vhodné parametry pro daného závodníka,“ popisuje šéf českého servisu Martin Blaschke. „Právě Martin je zodpovědný za jejich kompletní změření před sezonou, které mu rámcově zabere více než měsíc práce,“ dodává.
Pravidelně se vydává na cesty napříč evropskými státy, v autě najezdí zhruba 10 tisíc kilometrů. Cílem výjezdů jsou sídla výrobců lyží a společností vyrábějících vosky. „Snažíme se získat co nejvíce informací o daných produktech a o tom, jak fungují. Zjišťujeme a testujeme jejich co možná nejlepší aplikaci, aby vosk byl co nejrychlejší a co nejdéle vydržel na lyži a pokud možno se co nejméně špinil, což má za následek, že nedochází k tak zásadnímu zpomalování lyží. V průběhu závodu totiž lyže absorbují špínu a tím pádem se zpomalují, naším cílem je tedy tento proces co nejvíce eliminovat,“ říká Blaschke.
V letošním roce servisní tým navázal spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci, která pomáhá s kontrolou kvality struktur, jež Blaschke na jaře začal vyvíjet a testovat. „Velké týmy si vyvíjí vlastní struktury, aby měly konkurenční výhodu a mohly validně testovat ruční strukturovače, protože ne každá ruční struktura, ať je řezaná nebo tlačená, funguje stejně na všech broušených strukturách od samotných výrobců lyží, tudíž že jedna daná ruční struktura má na každé značce lyží trochu jiné vlastnosti. My se těmto týmům snažíme přiblížit. Tenhle vývoj trvá několik let a v podstatě nikdy nekončí, zahraniční týmy do tohoto vývoje investují miliony korun a podílí se na tom specializované týmy lidí, které nedělají nic jiného, než že vyvíjí a testují struktury všude možně po světě. My to děláme téměř s nulovými náklady, vyvíjím je sám po nocích a společně s kolegou Martinem Lopotou je pak testujeme v lyžařském tunelu v Oberhofu, a pokud máme možnost, tak na přírodním a umělém sněhu, na kterém se závodí na většině podniků Světového poháru,“ popisuje Blaschke, podle kterého se jeho nový projekt jeví zatím slibně. „Vyvíjím to na stroji Wintersteiger Micro NC, který nám poskytla Dukla Liberec. Nechci předbíhat, ale vypadá to, že jsme na dobré cestě, a doufám, že se nám povede dobrat se kýženého výsledku. Ale čeká nás ještě dlouhá a trnitá cesta“ dodává.
Další novinkou v oblasti servisu národního týmu je stolice na měření lyží. „Celá realizace nám zabrala zhruba tři měsíce a stolici nám vyrobila firma Brio Hranice. Byla vyvinuta přesně podle našich představ a myslím, že momentálně se jedná pravděpodobně o jednu z nejpřesnějších a nejpropracovanějších manuálních měřících stolic vůbec,“ říká Blaschke. Společně s reprezentací je servisní tým od začátku listopadu ve Finsku, kde probíhá finální příprava před startem sezony. První závody Světového poháru jsou na programu už o nadcházejícím víkendu ve středisku Ruka. Po měsících objíždění a vytipovávání těch správných lyží teď přichází období, kdy by se měla předchozí práce nejzřetelněji projevit.
V rámci Světového poháru došlo před novou sezonou ke změně týkající se omezení testování pro servisní tým před samotnými závody a většímu zapojení závodníků do procesu testování jejich lyží. „Obecně to znamená, že může jít před závodem na trať testovat méně servismanů, navíc dochází v určitých ohledech také ke zkrácení času pro testování,“ vysvětluje Blaschke. Také proto bude český tým pokračovat ve spolupráci se slovenským, nově se k nim navíc připojí i polští servismani. „Dosáhneme tak toho, že budeme moci testovat ve více lidech a tím pádem budeme schopni také otestovat více produktů a variant za stejný čas. Otevírá nám to možnost k předávání poznatků a nápadů. Pomůže nám to společnými silami bojovat proti silným týmům a být tak více konkurenceschopní,“ říká šéf servisu. „Od úterý do čtvrtka bude probíhat předzávodní testování všech tří servisních týmů dohromady, abychom se všichni sladili a byli stoprocentně připraveni na první závody,“ dodává.