OH Peking 2022: Věřím, že olympijské tratě nám budou vyhovovat, říká trenér běžců
Už v neděli 6. února se jeho svěřenci poprvé postaví v Pekingu na start. Do olympijského programu vstoupí mužská reprezentace v běžeckém lyžování závodem ve skiatlonu. Jak probíhá příprava na závody? Jak se český tým seznámil s tratěmi? A jak se žije v olympijské vesnici? O tom jsme si povídali s Vasilem Husákem, trenérem mužské reprezentace.
Jaké máš dojmy z areálu pro běžecké lyžování v Pekingu?
Jsme v krásných horách, ve kterých připravili pořadatelé opravdu extrémní tratě. Myslím, že spousta lidí by měla problémy s tím, aby je objela bez pauzy. Trochu mě překvapilo, že stadion u cílové rovinky je menší, ale vlastně ani nevím, jak to nakonec bude s diváky. Na prvním tréninku bylo přibližně sto až sto padesát lidí, kteří trénovali nějaké povzbuzovací pokřiky.
Jsou tratě v Pekingu něčím specifické?
Nenajdeš na nich žádnou rovinu. Dokonce i stadion je lehce nakloněný. Takže závodníci buď stoupají do extrémně dlouhých kopců, nebo sjíždějí ve velkých rychlostech ostré sjezdy.
Podle fotek se zdá, že v Pekingu není ani centimetr přírodního sněhu. Jaká je podmínka?
V prvních dnech tu byl trochu zvláštní umělý sníh, který příliš neodjížděl. Bylo to takové suché a ještě smíchané s prachem. Ale na první pohled byl ten sníh kvalitní. Teď navíc trochu nasněžilo, takže se to trochu smíchá a bude to zajímavější. Kluci v servisu mažou vosky do minus osmi až minus dvaceti.
Dá se říct, komu z našich závodníků budou ty tratě nejlépe vyhovovat?
Doufám, že budou vyhovovat všem. Je to celé poměrně silové. Ty kopce nejsou zalamovací, ale jsou dlouhé a bude nutné vyjíždět je v silovém provedení. Sprint je takový mírnější. V součtu s nadmořskou výškou, která tu činí nějakých 1750 metrů, to bude opravdu extrémně náročné.
V Pekingu teď panují silné mrazy, to by mohlo vyhovovat Michalu Novákovi, který už letos ve Skandinávii prokázal, že ani velká zima mu problémy nedělá?
Musím říct, že chlad vyhovuje všem našim klukům, kteří prokázali, že v něm umějí závodit. Michal není typ, kterému by vyloženě vyhovovala velká zima, ale spíš mu nesedí vyšší teploty, jaké byly třeba na posledním mistrovství světa v Oberstdorfu.
Už je rozhodnuto, kdo pojede jaké závody?
Samozřejmě můžeme ještě nominaci upravit podle aktuální situace, ale zatím je to v plánu takto: Skiatlon – Novák, Fellner, Knop.
Sprint – Novák, Pechoušek, Černý, Šeller.
15 km klasicky – Novák, Fellner, Knop, Pechoušek.
Team sprint – Šeller + Novák, náhradníci jsou Pechoušek s Fellnerem.
Štafeta – Fellner, Novák, Knop, Pechoušek, náhradník je Šeller.
50 km – Novák, Fellner, Knop
Jak jste se v Pekingu zabydleli?
První tři dny byly aklimatizační, kdy jsme si zvykali na časový posun. Tréninkově jsme do toho najeli v pomalejším režimu, ale nyní už nás čeká intenzivnější práce. V tuto chvíli si můžeme tréninky nastavovat, jak potřebujeme. Se startem závodů už pak budeme využívat nastavená časová okna pro přístup na trať.
Co všechno máte v olympijské vesnici k dispozici?
U nás v domě připravil Český olympijský výbor společenskou místnost s televizí, hrami, nápoji a prostorem pro setkání, my se ale zatím snažíme separovat a čekáme, až se uklidní ta úvodní fáze, kdy najíždějí do Pekingu další sportovci. Proto i do posilovny chodíme tak, jak je to nezbytně nutné, jinak se kontaktům snažíme vyhnout.
Při letní olympiádě v Pekingu fungovalo všechno naprosto strojově přesně. Máš zatím stejný dojem ze zimního Pekingu?
Některé věci se teprve zabíhají, ale pořadatelé jsou ochotní na vše velmi rychle reagovat. Například nám ráno začal hrát pod okny z amplionu budíček v době, kdy jsme si teprve zvykali na místní čas. Ale cokoliv řekneme, tak se snaží řešit – pokud má někdo rozbitou žárovku na pokoji, nepřijde ji vyměnit jeden údržbář, ale dorazí jich rovnou pět. A to nemluvím o počtu pořadatelů, kteří pracují na dezinfekci. Všude chodí lidé oblečení jako zdravotní sestry na covidových odděleních a všechny prostory dezinfikují. Je to trochu deprimující a špatně se v tom dýchá, ale když pak vidíme nešťastné sportovce, kteří jsou pozitivní a balí kufry, tak nad těmi opatřeními mávneme rukou a raději je akceptujeme.
Jak se přesouváte na tratě z olympijské vesnice?
Zhruba každou půlhodinu jezdí autobusy. Přitom musíme procházet různými kontrolami a dezinfekcemi. Po tréninku se přes ně zase vracíme do vesnice. Není možnost dostat se nikam jinam, pohybujeme se jen mezi dvěma místy. V běžném provedení by ta cesta zabrala asi čtyři minuty, ale zdejší autobus nepřekročí rychlost 20 km/h, takže jede přesně 16 minut.
Budete se účastnit slavnostního zahájení?
Zřejmě nebudeme, protože náš sport je mimořádně závislý na aktuální fyzické připravenosti a slavností zahájení by nám vzalo až příliš energie. Když bude možnost, půjdeme na slavnostní zakončení.