OPA Cup, Oberstdorf: Junior Zatloukal senzačně druhý na třicítce! Antošová šestá ve sprintu

7 min 40 s

Se skvělými výsledky se vracejí čeští běžci na lyžích z OPA Cupu v německém Oberstdorfu, kde se závodilo 22. a 23. ledna. V sobotním sprintu klasicky vybojovala Barbora Antošová výborné šesté místo. V nedělním závodě na 30 km volně byl Kryštof Zatloukal senzačně druhý mezi juniory!

Začněme tím největším úspěchem celého víkendu, kterým je druhé místo Kryštofa Zatloukala. Nad jeho síly byl pouze Švýcar Antonin Savary, který zvítězil s minimálním náskokem 0,4 vteřiny. „Pro mě je to největší úspěch v kariéře, ze kterého si beru hlavně to, že má smysl v té cestě pokračovat. Každý takový úspěch motivuje do další práce,“ řekl Kryštof.

Juniorský závod se dlouho jel v poklidu, skutečný boj odstartoval až v posledním osmém kole. „Závodit se začalo až v tom posledním velkém kopci. Do té doby to z diváckého pohledu nebylo úplně záživné, protože se jelo ve skupině, ze které občas někdo odpadl. V posledním kole ujel Antonin Savary, kterého jsem pak do cíle ještě stíhal, ale už jsem ho nepředstihl,“ dodal.

Čeští závodníci se mohli opřít také o výbornou práci servisu. „Lyže jely parádně! Z kopce jsme soupeře hodně sjížděli. Co se týče podmínek, bylo okolo nuly a sníh do mokra.“

Druhý český účastník tohoto závodu, kterým byl Ondřej Pilař, obsadil 27. místo.

Skvěle si v neděli vedla také Adéla Nováková, která obsadila 10. místo, když na vítězku ztratila 41,6 vteřiny. Ještě v polovině závodu se držela v kontaktu s medailovými pozicemi, když mezičasem na 7,5 km projížděla s minimální ztrátou 1,5 vteřiny na první místo. Dalšími kilometry projížděla v kontaktu s nejlepší desítkou, kterou se jí také podařilo udržet. Do nejlepší třicítky se vešla také Pavlína Votočková, která si z Oberstdorfu přiváží 26. příčku.

V závodě mužů na 30 kilometrů se dlouho drželi v hlavní skupině dva čeští účastníci – Vladimír Kozlovský s Jonášem Bešťákem. V poslední třetině závodu se pohybovali na hraně nejlepší třicítky, která jim ale nakonec těsně unikla. Do cíle dojeli hned za sebou: Kozlovský na 31. místě, Bešťák na 32. Tomáš Dufek si doběhl pro 48. místo.

Sprint klasicky

Už kvalifikace sobotního sprintu ukázala, že Barbora Antošová bude bojovat o skvělé umístění, když v ní obsadila 6. příčku. Ve čtvrtfinále pak obsadila druhé místo a v semifinále třetí, které jí stačilo k postupu z pozice šťastné poražené. Ve finále si talentovaná česká reprezentantka dojela pro 6. místo!

Velmi dobře si vedla také Adéla Nováková, která prošla z kvalifikace z 11. místa. Z nejrychlejšího čtvrtfinále postoupila jako druhá. V semifinále obsadila čtvrtou příčku, když jí postup unikl o 0,3 vteřiny. V celkovém pořadí je osmá!

Do hlavního závodu postoupila z 19. místa v kvalifikaci i Pavlína Votočková, která pak obsadila 4. místo ve čtvrtfinále a celkově byla osmnáctá.

Mezi muži postoupil do hlavního závodu Tomáš Dufek, který byl v kvalifikaci 27. Ve čtvrtfinále se rval o postup, ten mu ale nejtěsnějším možným rozdílem unikl. Až fotofiniš mu přisoudil nepostupovou pozici a konečné 16. místo. Vladimír Kozlovský obsadil 37. příčku.

Mezi juniory se dokázal do čtvrtfinále probít Ondřej Pilař, který postoupil z kvalifikace z 28. místa. Ve čtvrtfinále pak obsadil 6. pozici a v konečné výsledkové listině mu patří 30. místo.

„Myslím, že máme za sebou velice úspěšný víkend. Ve sprintu jsme vybojovali 6. a 8. místo, v distanci 2. a 10. místo. Ale velice dobře zabojovali také všichni ostatní. A musím pochválit servis, protože lyže jsme oba dny měli na té nejvyšší úrovni,“ uvedl trenér juniorského týmu Petr Michl.