Razýmová obhájila ve stíhačce ve Val Müstair 16. místo v Tour de Ski

6 min 57 s

Švýcarská fáze Tour de Ski je u konce. Posledním závodem ve Val Müstair byla stíhačka žen na 10 km volně, při které si z českých reprezentantek nejlépe vedla Kateřina Razýmová. Díky třináctému nejlepšímu času dne obhájila své průběžné 16. místo. Směrem vzhůru se ve výsledkové listině posunula Kateřina Janatová. Zvítězila Američanka Jessie Digginsová.

Na start desetikilometrové stíhačky se závodnice seřadily dle pořadí a časových rozestupů, které si odnesly z prvních dvou etap Tour de Ski. Kateřina Razýmová šla do závodu ze 16. pozice a se ztrátou 1:38 na první místo.

První polovinu závodu absolvovala ve čtyřčlenné skupince na 15. až 18. místě. Ve druhé polovině závodu se jim podařilo dostihnout některé další závodnice, proto v závěru sprintovala o 14. pozici. Nakonec projela cílem jako šestnáctá se ztrátou 2:07,7, čímž obhájila svou startovní pozici. Její čas byl ovšem v tomto závodě 13. nejrychlejší!

„Takový výsledek, co neurazí, nenadchne. Dneska jsme měly dobré lyže, tak jsem ráda, že se mi podařilo ušetřit nějaké síly do dalších dnů. Z toho důvodu jsem se také snažila držet ve skupině, což se mi podařilo. Myslím, že mám dobrou výchozí pozici do dalších závodů,“ řekla Kateřina Razýmová.

Petra Nováková byla po prvních dvou etapách na 36. příčce s mankem 3:19. Stejně jako Kateřina Janatová (47. místo, +4:02) a Petra Hynčicová (49. místo, +4:17) ovšem vlétla na trať ve startovní vlně ztrácející 3:10.

Petra Nováková dlouho hájila svou startovní pozici, když až do poloviny závodu jela na 36. místě. Cílem pak proběhla jako 37. Od první pozice jí po třetí etapě dělí 4:41,2. Do výsledkové listiny si připsala 33. nejlepší čas dne.

„Vyjížděla jsem ze startovní vlny, ale byla jsem vepředu, a tak jsem v prvním kole určovala tempo. Nikdo se totiž dopředu nehnal a já se cítila dobře. I lyže jsem měla připravené kvalitně. Pak jsem se ve skupině dostala nějaké třetí čtvrté místo, dopředu jsem šla až ve chvíli, kdy jsem viděla, že už nikdo nemůže,“ líčila Petra Nováková. „Mrzí mě jen poslední dva kilometry, kdy se tam udělala trochu díra a už jsem neměla síly, abych se dotáhla. I tak závod celkově hodnotím docela kladně. S výsledkem nejsem úplně spokojená, ale cítila jsem se dobře a je vidět, že se postupem času výkonnost zvyšuje. Teď bude důležité, abychom se po závodě dobře vyjely, přežily cestu do Toblachu a zítra pořádně zregenerovaly, protože to bude ještě náročné.“

Také Kateřina Janatová své 47. místo dlouho hájila a patřilo jí i po pěti kilometrech. Ve druhé polovině se ovšem posunula výsledkovou listinou vzhůru na konečné 45. místo, z něhož ztrácí 5:49,6. Její čas byl dnes 43. nejlepší.

Petře Hynčicové se podařilo krátce po startu svou pozici zlepšit a posunula se na 48. místo. Ve zbývajících dvou okruzích ji ovšem neuhájila a nakonec jí patří 50. pozice a ztráta 6:19,9. Její dnešní čas byl přitom 48. nejlepší.

Tour de Ski se nyní přesouvá do italského Toblachu, kde bude závodní program pokračovat 5. a 6. ledna.

Výsledky

Tour de Ski, 3. etapa, 10 km volně, stíhací závod, Val Müstair (Švýcarsko), 3. ledna 2021

Ženy: 1. Jessie Digginsová (USA) 26:54,1, 2. Rosie Brennanová (USA) +5,6, 3. Frida Karlssonová (Švéd.) +10,7 … 16. Kateřina Razýmová +2:07,7, 37. Petra Nováková +4:41,2, 45. Kateřina Janatová +5:49,6, 50. Petra Hynčicová +6:19,9.