Schützová přidala na poháru v Jablonci další vítězství. V mužích byl nejrychlejší Lukeš

7 min 30 s

FIS Český pohár v běhu na lyžích, který se tento víkend koná v jabloneckých Břízkách, pokračoval v sobotu 27. února distančními závody volně s intervalovým startem. V dospělých kategoriích byli nejrychlejší Tomáš Lukeš a Sandra Schützová, která si připsala druhé vítězství ve dvou dnech. V areálu Kolečko ovšem závodili také dorostenci.

V Jablonci nad Nisou chybí většina českých seniorských reprezentantů, kteří jsou v Oberstdorfu na světovém šampionátu. V nižších věkových kategoriích se ovšem potkala na startu kompletní česká špička.

Na ženy čekala pětikilometrová trať, kterou absolvovaly společně s juniorkami. Pro vítězství si výrazným náskokem dojela Sandra Schützová. Členka ČKS SKI Jilemnice zvládla porazit druhou Kláru Moravcovou o 28,5 vteřiny. Třetí příčku si připsala bývalá reprezentantka a účastnice olympiády v Naganu Zuzana Kocumová, která na první místo ztratila 31,5 vteřiny.

„Od začátku se mi jelo velmi dobře. Tím, že jsem jela jako poslední, tak jsem na mezičasech věděla, že se mi daří navyšovat náskok. Snažila jsem se nešetřit a jet naplno, ale na konci byly dva těžké kopce, měla jsem přes půl minuty k dobru, tak tam jsem už nějaké síly na zítřek ušetřila,“ řekla Schützová.

Výbornou čtvrtou příčku pak obsadila Jolanta Byrtus, která byla zároveň nejrychlejší juniorskou účastnicí závodu. Druhou nejlepší juniorkou se stala Eliška Šibravová (celkově 9.), třetí pak Petra Vitáková (11.).

V závodě mužů na 10 kilometrů byl už od prvních mezičasů nejrychlejší reprezentant do 23 let Tomáš Lukeš. Na prvním mezičase měl pětivteřinový náskok, na druhém patnáctivteřinový a v cíli byl o 37,4 vteřiny rychleji než Tomáš Kalivoda, který obhajoval páteční vítězství. Třetí příčka patří dalšímu členovi reprezentace do 23 let Vladimíru Kozlovskému, který ztratila na vítěze 54,3 vteřiny.

„Rozhodně to nemůžu označit za snadné vítězství. Pojal jsem závod takticky, jel jsem v klidu, jel jsem technicky a silově, což se ukázalo jako dobrý plán. Pak jsem postupně přilejval do kotle, protože jsem věděl, že jsem na začátku nějaké síly ušetřil. Vyšlo to podle plánu, tak jsem spokojen,“ řekl Lukeš, který tak podtrhl skvělý den ČKS SKI Jilemnice v dospělých kategoriích. „Jsem hlavně rád, že jsem se vrátil zpátky po nějaké krizi a že mohu zase závodit na nějaké úrovni a ukázat, co ve mně je.“

Nejlepším juniorem byl Kryštof Zatloukal na 4. místě. Druhým nejlepším juniorem se stal Martin Kočandrle (celkově 8.), třetím Šimon Pavlásek (11.).

Dorostenecké kategorie:

V závodě starších dorostenců se odehrálo velké drama. V něm se radoval Filip Štecher ze Slovanu Karlovy Vary, který porazil Jiřího Tuže o 0,3 vteřiny! Ještě v polovině 7,5 km trati byl přitom Štecher až čtvrtý se ztrátou 13,3 vteřiny na průběžně vedoucího Tuže. Třetí příčka patří Matyáši Pávkovi.

Mezi staršími dorostenkami, které závodily na pětikilometrové trati, si dominantní vítězství připsala Nela Půbalová. Závodnice Dukly Liberec si tak spravila chuť po včerejším pádu ve finále sprintu. Druhý nejrychlejší čas patří Tereze Prokešové, která ztratila 40,7 sekundy, třetí pak Lucii Paulusové.

Mladší dorostenci závodili na pětikilometrové trati, na které byl nejrychlejší David Eliáš ze Sokola Stachy. Český triatlonový i biatlonový reprezentant porazil druhého Václava Vágnera o 9,6 vteřiny. Třetí skončil Matěj Kožnar.

Klub Sokol Stachy dnes kategorii mladšího dorostu zcela ovládl – mezi dívkami totiž stejně jako v pátečním sprintu zvítězila Hana Randáková, která porazila druhou Ivu Kaiferovou o 45 sekund! Pro bronz si v Jablonci nad Nisou dobruslila Markéta Štefanová.

Kompletní výsledky si můžete prohlédnout zde.