Šestice běžců na lyžích reprezentovala na Olympijských hrách mládeže v Laussanne

4 min 12 s

Zimní olympijské hry mládeže ve švýcarském Laussanne mají za sebou závody v běžeckém lyžování. Českou republiku v nich reprezentovala šestice talentů ve složení Eliška Šibravová, Tereza Prokešová, Kateřina Svobodová, Kryštof Zatloukal, Šimon Pavlásek a Mathias Vacek. Nejvíce se z české výpravy dařilo Vackovi, který byl ve dvou ze třech závodů v elitní patnáctce.

Ačkoliv Zimní olympijské hry mládeže odstartovaly už 9. ledna, výprava českých nadějí v běžeckém lyžování dorazila do švýcarského dějiště až minulý čtvrtek. Běžecké závody totiž byly na programu Her až na jejich samotný závěr. Závodníky tak během šesti dnů čekaly hned tři závody.

Jako první byl na řadě v sobotu cross country cross. Nejdále se z českých závodníků v závodě dostal Vacek, který z kvalifikace postoupil z 22. místa, skončil v semifinále a celkově obsadil 28. příčku. Jen těsně se z kvalifikace neprokousali 31. Šibravová, 35. Pavlásek a 36. Prokešová. Další dva čeští zástupci byli v páté desítce, Zatloukal na 45. místě a Svobodová sedmačtyřicátá.

Hned druhý den, tedy v neděli, čekal běžce na lyžích sprint volně. V jeho kvalifikaci měla šestičlenná česká skupina padesátiprocentní úspěšnost, postup do vyřazovacích jízd vybojovali patnáctý Vacek, jednadvacátý Pavlásek a třicátá Šibravová. Vackovi se podařilo proniknout až do semifinále, a nakonec bral celkové jedenácté místo. Pavlásek se Šibravovou shodně skončili ve čtvrtfinále a brali 19. a 30. místo.

V úterý byly ve Švýcarsku na programu distanční závody na 5 a 10 kilometrů klasicky. Znovu byl nejvýše z Čechů Vacek, který desítku zvládl v čase 28:16.3 a obsadil patnáctou pozici. Hned dvě místa za ním dojel Pavlásek, Zatloukal do cíle dorazil na 44. příčce. Na klasické pětce byla Šibravová 24. s časem 15:48.4, Prokešová skončila na 38. a Svobodová 44. místě.

Ve středu, která je posledním dnem Zimních olympijských her mládeže 2020, se pojede ještě takzvaný nordic event, tedy kombinace štafety a soutěže družstev skokanů, sdruženářů a běžců na lyžích.