Skvělá i komplikovaná sezona, hodnotí předseda běžců na lyžích Aleš Vaněk
Sezona běžců na lyžích 2023/2024 je definitivně minulostí. Na mezinárodní scéně přinesla obří úspěch zásluhou Michala Nováka, jenž pro Česko vybojoval první stupně vítězů ve Světovém poháru po více než deseti letech. V domácích podmínkách byla ale ovlivněna nepřízní počasí, se kterou se museli popasovat organizátoři takřka všech tuzemských závodů. „Uplynulá sezona byla skvělá i komplikovaná. Povedlo se jí zvládnout výsledkově i organizačně, byť to leckdy bylo velmi složité. O to víc si toho vážím,“ hodnotí v obsáhlém rozhovoru předseda úseku běžeckých disciplín SLČR Aleš Vaněk.
Mistrovství ČR na Horních Mísečkách na konci března tradičně uzavřelo sezonu běžců na lyžích. Jaké bylo?
Opravdu skvělé. Byť jeho uspořádání vzhledem k podmínkám bylo do poslední chvíle značně nejisté. Teprve pár dnů před startem jsme museli udělat společně s pořadateli ze SKI Jilemnice finální rozhodnutí, že budeme závody v daném termínu pořádat. Poté sehnat partu dobrovolníků mezi trenéry z celé ČR, kteří čtyři dny usilovně nahazovali a přesouvali sníh na tratě. A výsledek jste viděli. Byli jsme jediným zimním sportem, který v ten víkend byl schopen pořádat závody na nejvyšší úrovni. Klobouk dolů před všemi, kteří se na tom zázraku podíleli.
Teplé počasí a nedostatek sněhu byly nejhorší za poslední roky, jak moc zkomplikovaly domácí sezonu? Zvládlo se odjet většinu naplánovaných závodů?
Je to neuvěřitelné, ale díky obětavosti a zkušenosti pořadatelů jsme uspořádali všechny závody, které jsme si před sezónou naplánovali. Patří jim všem obrovský dík.
Pojďme k mezinárodní sezoně. Tam hned při prvním podniku Světového poháru udělal všem fanouškům běžeckého lyžování ohromnou radost stříbrný Michal Novák, když vybojoval první českou medaili ve Světovém poháru běžců na lyžích od roku 2013. Věřil jste, že by mohl proniknout tak vysoko?
Ano, věřil jsem, že se Michal může v sezoně pohybovat v TOP 5. Veškeré tréninkové a závodní ukazatele z letní přípravy tomu nasvědčovaly. Navíc Michal po loňském čtvrtém místě na mistrovství světa v Planici dostal velmi silné a zdravé sebevědomí, že může s nejužší světovou špičkou závodit. Druhé místo ve Světovém poháru je obrovský úspěch, jsem za Michala i celé běžecké lyžování moc rád.
POSÍLENÍ V LÉKAŘSKÉM ZABEZPEČENÍ
Velmi výraznou část jeho sezony pak ale ovlivnila nemoc, se kterou se Michal Novák opakovaně potýkal. Jak těžké to pro něj bylo? Konzultovali jste to spolu?
Probíral jsem to s Michalem osobně, stejně tak jsem mluvil o těchto problémech s doktory, kteří se o reprezentaci starají. Další průběh sezony byl pro Michala v tomto velmi smolný. Bohužel, zranění a nemoci k běžeckému lyžování a sportu obecně patří. Na druhou stranu je potřeba dělat maximum v otázce prevence.
Nemoc se nevyhnula ani Tereze Beranové, která už v minulosti opakovaně prokázala příslušnost mezi naprostou elitou ve sprintech. Jak hodnotíte její sezonu?
Terka střídala velmi dobré výsledky s těmi horšími až podprůměrnými. Rozhodně je to závodnice, která má výkonnost jezdit sprinty alespoň v semifinále. Letos tomu tak až na výjimky nebylo a je potřeba, aby si sezónu s trenérem vyhodnotila a případně trénink pro další sezónu, kdy se koná mistrovství světa, upravila. Ale není třeba moc spekulovat, závodění na takové úrovni, na které se Terka ve sprintu může pohybovat, je opravdu hlavně o dřině v přípravě. To všichni reprezentanti vědí. Terka má ohromný potenciál a jsem si jistý, že ho v budoucnu ještě výrazně prodá.
Je lékařské zabezpečení a prevence něčím, čemu se chcete více věnovat?
Jestliže chcete mít dobré výsledky reprezentace, bez 100% zdravotního stavu a důkladné prevence to opravdu nejde. To samé platí u mládežnických kategorií. Je jasné, že musíme připravit nová pravidla, aby na každé přípravě a závodech v zahraničí byl přítomen lékař. Toto nastavit nebude jednoduché hlavně z hlediska lidských zdrojů a financí. Je to pro nás výzva, ale zvládneme to.
Naopak Kateřina Janatová odjela sezonu bez výrazného onemocnění a díky skvělým, a především konzistentním výsledkům se v celkovém hodnocení Světového poháru jen těsně nevešla do elitní desítky. Její výkonnost jde rok od roku jednoznačně nahoru. Kam až může vést?
Katka si vyzkoušela takřka kompletní přípravu na sezónu v Norsku a výsledkem je 13. místo v celkovém pořadí Světového poháru. Trénuje společně se závodnicemi norské reprezentace a dalšími velmi dobrými závodnicemi z TOP 30 svěťáku. Od doby Kateřiny Neumannové jsme tak vysoko závodnici v celkovém pořadí Světového poháru neměli. Výsledky Katky se letos pohybovaly většinou mezi 15. a 25. místem a je jasné, že pro příští sezónu míří se svou výkonností do TOP 10.
Zpátky mezi českou elitu se vrátila Barbora Havlíčková, což je vzhledem k jejímu příběhu úctyhodný počin. Věřil jste v to?
Nedokážu odpovědět, jestli jsem věřil v její návrat. Ale to, čím Bára prošla a co musela překonat, si osobně nedokážu vůbec představit. Když jsem jí poslední tři roky sledoval, s jakým úsilím pomalu postupuje k tomu, aby se vůbec vrátila ke sportu, je to obdivuhodné. Teď už věřím, že je mentálně hrozně silná a při správném tréninku může být v příštích letech oporou reprezentace.
Jak hodnotíte sezonu v mládežnických kategoriích?
Tak tady mám radost, protože celou sezónu junioři dokazovali na mezinárodních závodech velmi vysokou výkonost. Na mistrovství světa juniorů jsme měli jedno umístění v nejlepší 10 a několik dalších umístění do 15. Jména jako Tuž, Bauer nebo Milerská velmi brzy budou součástí dospělé reprezentace a budou závodit v seriálu Světového poháru.
MILIONY DO BĚŽECKÉ INFRASTRUKTURY
Díky grantu Nadace ČEZ na začátku roku putovalo do tratí a stop 19 milionů korun. Jak moc velkou pomoc to může znamenat pro nadcházející zimy?
Je to obrovská pomoc pro všechny kluby, obce nebo spolky, kteří si o dotaci zažádaly. Tak veliké finance v celé historii do běžeckého lyžování neproudily. Nadaci ČEZ za to patří velké poděkování. Snažíme se dohnat to, co se v minulých letech velmi zanedbalo a poslední problematické zimy nám to ukázaly. Chybí nám tréninkové areály s umělým zasněžováním. Letos se nám podařilo alespoň na 14 dní zprovoznit Vesec v Liberci, angažujeme se a podporujeme projekt zimního běžeckého centra na Bedřichově, chceme postavit zázemí pro lyžaře na Horních Mísečkách, znovu jsme společně s městem Harrachov otevřeli spolupráci na zprovoznění zimního areálu pro klasické disciplíny. Je toho celkem hodně, kde chceme vybudovat novou infrastrukturu pro běžecké lyžování.
Je pro vás infrastruktura v současnosti velké téma?
Jedno z nejklíčovějších. Připravili jsme proto také projekt Bílá stopa 2030 postavený na důkladné analýze současného stavu. Naším cílem je do roku 2030 vytvořit autorizovanou síť sportovní infastruktury pro běžecké lyžování pod patronátem Svazu lyžařů ČR, konkrétně 18 areálů napříč celou republikou, které budou regionálními centry po vrcholové závodníky i lyžařskou veřejnost a budou mít parametry a možnosti hostiti domácí i mezinárodní závody.
Jak výrazně vám nejen s infrastrukturou, ale také se zajištěním samotné sezony pomáhají marketingoví partneři?
Bez nich by to opravdu nešlo. V rámci dlouhodobých partnerů, jako jsou firmy Swix a Volkswagen užitkové, se do naší marketingové rodiny povedlo přivést po loňské Kooperativě dalšího silného partnera – skupinu ČEZ. I díky tomu se nám daří držet rozpočet v plusových hodnotách a poskytovat sportovcům maximální zázemí. Čistě marketingový rozpočet jsme během tří let dokázali dovést ze ztráty v řádech jednotek milionů korun do zisku. Z toho je jasně vidět, že celý náš tým pracuje na 100 % a patří mu za to dík.
Co běžecké lyžování čeká v nejbližším období? A už přemýšlíte nad další sezonou, jejíž vrcholem bude mistrovství světa v Norsku?
Ne vše se nám letos povedlo a ne se vším jsme spokojeni. Příští rok máme mistrovství světa, za dva roky olympijské hry. Už přemýšlíme takto dopředu, nejde to jinak. A to se bavíme jen o reprezentaci jako výkladní skříni lyžování. To samé platí i o mládežnickém lyžování. Jestliže chceme po reprezentaci co nejlepší výsledky, musíme jí k tomu dát náležité podmínky. A bez podpory mládeže nebude reprezentace, tak to prostě je. Nechci o věcech jen mluvit, ale společně s celým týmem je chceme i realizovat.
Na konci dubna vás čeká Valná hromada. Lze očekávat ve vedení běžeckého lyžování nějaké zásadní změny?
Mně a celé Radě končí mandát až po zimních olympijských hrách 2026, tudíž zprávy typu, že by se na Valné hromadě mělo něco zásadně měnit, jež se ke mně občas z různých stran dostanou, beru jako zpětnou vazbu. Je přirozené, že jsou i jiné názory v lyžařském hnutí, a je potřeba se jimi zabývat. Na druhou stranu jsme v polovině volebního období a případné nekoncepční změny a zásahy do velmi dobře fungující organizace vždy v minulosti znamenaly nejistotu hlavně u sportovců. A ti mají před sebou dvě velmi důležité sezóny v jejich kariérách. Vždy mi velmi pomáhalo řídit se selským rozumem, a to v tomto případě znamená: „Dokud koně táhnou, tak se nepřepřahá.“