SP Canmore: Janatová ve sprintu šestnáctá, čtvrtfinále jel i Černý

7 min

V kanadském lyžařském středisku, kde se konaly Olympijské hry v roce 1988, se v sobotu konaly sprinty volnou technikou. Do kvalifikace nastoupil čtyřlístek českých závodníků, ze kterého bojovala v rozjížďkách dvojice reprezentantů. Janatová i Černý však skončili ve čtvrtfinále.

Kvalifikace na sprint nejdříve čekala ženy, ve startovní listině svítily hned tři české vlaječky. Do rozjížděk však pronikla pouze Kateřina Janatová, když obsadila poslední postupové místo. Tereza Beranová skončila na 38. pozici a Barbora Antošová obsadila 43. místo. V mužské kategorii reprezentoval Česko Ondřej Černý, který v kvalifikaci zapsal 16. nejrychlejší čas a bez problému postoupil do vyřazovacích bojů.

Kateřina Janatová se objevila hned v první rozjížďce, kde se setkala s velkými favoritkami celého závodu Sundlingovou a Skistadovou. Češka se velmi dlouho držela na předních pozicích. Během náročného stoupání se propadla na hranici přímého postupu. Po sjezdu se propadla na 4. pozici, ale díky velmi dobrému finiši projela cílem na 3. pozici a čekala na čas ostatních rozjížděk. Hned druhé čtvrtfinále bylo rychlejší a bylo jasné, že se v dalším průběhu nepředstaví. Nakonec se Janatová umístila na 16. pozici.

„Po trošku nepovedené kvalifikaci si myslím, že jsem z té rozjížďky dostala maximum, co jsem mohla, dojela jsem třetí za Sundling a Skistad. Bylo to fakt kousek a můj finiš byl dobrý, škoda, že jsem malinko zavrávorala, ale myslím si, že jsem tam do toho dala všechno a konec vypadal fakt dobře, takže třetí v rozjížďce a 16. místo lepší než moje kvalifikace, takže to je určitě pozitivní a pocitově rozhodně lepší než včera, protože to mě fakt hodně bolelo. Uvidíme, co bude zítra, doufám, že bude zase krásně a budeme mít dobré lyže a všechno se sejde,“ sdělila své pocity Kateřina Janatová.

Na stupních vítězek se umístily Kristine Skistadová, Maja Dahlqvistová a Linn Svahnová.

Ondřej Černý se také účastnil hned první rozjížďky, kde jel po boku Klaeba či Chanavata. Český závodník se od začátku chopil iniciativy a dlouhou dobu určoval tempo a velkou část okruhu se držel v čele. Po závěrečném sjezdu na začátku cílové rovinky jej však začali soupeři předjíždět a čtyřiadvacetiletý reprezentant se propadl až na poslední pozici. Celkově se umístil na 28. pozici.

„Musím říct, že kvalifikace dnes bolela hodně, ale pocitově dobré, jsem rád, že jsem byl schopný se zmáčknout a jsem hodně rád z postupu, který jsem vybojoval. Letošní sezóna pro mě přeci jen nebyla perfektní. Rozjížďka, do ní jsme vyrazili v klidu, což mi docela sedělo, bylo to příjemné, docela zadarmo jsem se dostal na první pozici na místě, kde jsem chtěl a měl jsem to naplánované, ale bohužel nevím přesně, jestli to bylo lyžemi nebo to bylo mnou, že takticky to z toho prvního místa nešlo. Přišlo mi, že když jsem koukal na holky, tak jim šlo postoupit tímto způsobem, tak jsem to zkusil a bohužel to nevyšlo, byl jsem předjetý před cílovou rovinkou, snažil jsem se udělat maximum, ale už jsem z toho nic nevytěžil,“ poodhalil Ondřej Černý.

Sprint volnou technikou opanoval Johannes Klaebo, kterého na stupních vítězů doprovodili Erik Valnes a Edvin Anger.

Další závody čekají běžce na lyžích již v neděli, v 18 hodin středoevropského času půjdou do akce ženy, ve 20:15 zamíří do bílé stopy muži, všichni pojedou závod na 20 km s hromadným startem klasicky.