SP Drammen: Beranová v Norsku dosprintovala do semifinále, Šeller v TOP20
Běžci a běžkyně na lyžích se vydali do norského Dramennu na městký sprint klasickou technikou. České barvy nejlépe reprezentovala jedenáctá Tereza Beranová, která si jako jediná vyzkoušela semifinále. Skvěle se prezentoval Luděk Šeller, který vybojoval nejlepší dvacítku, čtvrtfinále jeli i Michal Novák a Barbora Antošová.
Kvalifikace žen měla trojí české zastoupení. A postoupit se podařilo dvěma, když Tereza Beranová obsadila pěkné osmnácté místo a Barbora Antošová se umístila hned za ní. Kateřina Janatová se tentokrát mezi postupující třicítku nevměstnala.
Ze čtvrtfinále dokázala proniknout mezi nejlepší dvanáctku Tereza Beranová, jež sice dokončila jízdu na čtvrtém místě, ovšem zásluhou vysokého tempa závodnic na čele postoupila jako druhá na čas. Barbora Antošová skončila ve čtvrtfinálové jízdě poslední a celkově se umístila na 27. místě.
“Po letošním trápení se konečně začínám cítit lépe. Mám tu jiskru a energii, která mi tak dlouho chyběla. V kvalifikaci se mi zadařilo a s výsledkem ve dvacítce musím být spokojená. Čtvrtfinále bylo solidní, ale mrzí mě kolize s Karlssonovou, ta mě rozhodila. Soupeřky mě předjely a já už neměla dostatek sil se prokousat zpátky dopředu,” vyjádřila se k povedenému počínání ve sprintu Barbora Antošová.
Semifinále už bylo pro Terezu Beranovou konečnou. Česká sprinterka se stačně držela ve hvězdami nabité jízdě, z níž opět postupovaly čtyři nejrychlejší, přičemž pětadvacetiletá rodačka z Jablonce nad Nisou dojela šestá půl vteřiny za postupem a brala jedenáctou příčku.
Beranová navzdory výbornému umístění cítila drobné zklamání. “V kvalifikaci jsem cítila, že mám moc navoskované lyže. Proto jsme pro čtvrtfinále trochu ubrali a lyže potom fungovaly přesně tak, jak jsem si představovala. Po postupu ze čtvrtfinále jsem si věřila také v semifinále, bohužel cílová rovinka mi nevyšla ideálně, věřila jsem si i na lepší výsledek,” prohlásila.
Z vítězství se radovala norská reprezentantka Kristina Stavaas Skistadová, jež o šest desetin pokořila druhou Linn Svahnovou ze Švédska, na třetím místě se umístila Američanka Rosie Brennanová.
I mezi muži mělo Česko tři závodníky ve startovní listině a dva se podívali do vyřazovacích jízd. Michal Novák v kvalifikaci zaznamenal devátý čas, Luděk Šeller čtyřiadvacátý. Zkušenosti sbírající Jiří Tuž zapsal 54. pozici.
Bohužel, ani jednomu českému lyžaři se nepovedlo otevřít semifinálové brány. Luděk Šeller dojel ve druhé jízdě na nepostupovém čtvrtém místě, Michal Novák byl ve své třetí jízdě poslední. Celkově skončili na 19. a 26. místě.
“Co říct k dnešnímu závodu? Kvalifikace celkem slušná, i když tedy výsledek jsem čekal trošku lepší. Čtvrtfinále asi mohlo být rychlejší, ale to jsem ovlivnit nemohl, na udávání tempa tam byli jiní,” zhodnotil Luděk Šeller svůj výkon.
Nejlepší český muž sprintu v Drammenu si nemohl vynachválit servis a práci týmu. “Lyže byl perfektní, fungovaly jak ve stoupání, tak i ve sjezdu. Musím zároveň poděkovat i trenérům, kteří mě po delší pauze skvěle připravili na závod a snad bylo vidět, že jsem ve čtvrtfinále nebyl daleko od postupu.”
Skvělou formu potvrdil Johannes Høsflot Klæbo, který nadělil vteřinu krajanovi a stříbrnému muži Haavardu Solaasu Taugboelovi, čistě norské stupně vítězů zpečetil třetím místem Even Northug.
“Kvalifikace byla parádní, povedla se mi po všech stránkách, jelo se mi výborně. Naopak z výkonu ve čtvrtfinále jsem velmi zklamaný, i když časem bych se do semifinálové sestavy vešel, tempo bylo opravdu hodně vysoké,” dumal Michal Novák krátce po konci závodu.
“Celou dobu trvání čtvrtfinále jsem hledal dobrou stopu. V závěru mě navíc potkal drobný kontakt se soupeřem, a to mě taky rozhodilo, ve finiši už jsem bohužel neměl dostatek energie, byť jsem se cítil fyzicky dobře,” zakončil český reprezentant Michal Novák hodnocení nepostupové čtvrtfinálové jízdy.
Světový pohár běžců a běžkyň na lyžích o víkendu zůstává na severu Evropy, jen se přesune z Norska na východ do Švédska, konkrétně do Falunu. Na programu jsou opět sprinty, “desítka” s intervalovým startem a “dvacítka” s hromadným startem.