Stíhačky v Lillehammeru pod nadvládou domácích. Vyhráli Sundby a Wengová

5 min 8 s

Závěr MiniTour Světového poháru běžců na lyžích v norském Lillehammeru patřil domácím závodníkům. Stíhací závody klasickou technikou vyhráli Martin Johnsrud Sundby a Heidi Wengová, kteří díky nedělním triumfům ovládli také celou MiniTour. Čeští běžci odjíždí z Norska bez bodu, nejlépe si vedla Petra Nováková, která dojela 43., Aleš Razým obsadil 59. příčku.

Nováková vyjela na trať se startovním číslem 42 a se ztrátou 14 sekund na bodovanou třicítku. Jenže česká závodnice ani tentokrát na své první body v nové sezoně nedosáhla. Cílem projela v čase 32:43.7, na první třicítku ztratila přes minutu a skončila na 43. místě. Karolína Grohová obsadila 54. příčku a třetí z mladých českých reprezentantek Kateřina Beroušková skončila o dvě místa za ní.

Jako první do závodu nastoupila Heidi Wengová s náskokem dvaceti vteřin. Ten norská hvězda celkem v klidu dokázala udržet a připsala si další vítězství v novém ročníku seriálu Světového poháru. S odstupem šestnácti sekund doběhla do cíle další domácí závodnice Ingvild Flugstad Östbergová, třetí nakonec skončila Krista Pärmäkoskiová, která přišla o stříbro po pádu na závěrečném sjezdu.

Ani mezi muži se nikomu z českých reprezentantů na MiniTour v Lillehammeru nepodařilo bodovat. Nejlépe z našich si stejně jako v sobotním závodu vedl Aleš Razým, jenž skončil 59. se ztrátou téměř dvou a půl minut na bodovanou třicítku. O tři místa za Razýmem dojel Petr Knop, Michal Novák obsadil 67. pozici a Jakub Gräf uzavřel své působení v Lillehammeru 74. místem.

Klasickou patnáctku ovládl po skvělém výkonu domácí Martin Johnsrud Sundby. Ten přitom od závodu odstartoval až jako sedmý se ztrátou 50 sekund na vítěze dvou předchozích závodů Calleho Halfvarssona. Švéd jel dlouho vepředu sám, jenže pak mu došly síly, v závěru se nechal předběhnout hned šesti soupeři, a skončil tak až sedmý. Vítězného Sundbyho doprovodil na stupně vítězů jeho krajan Johannes Hösflot Klaebo a bronzový Fin Matti Heikkinen.

České reprezentanty teď čeká návrat ze severu a příští víkend už je na programu další podnik Světového poháru ve švýcarském Davosu.  Tam už by měl za české barvy startovat také Martin Jakš, jenž během předchozích dvou zastávek SP doháněl tréninkové manko z letní přípravy narušené zraněními.