Téměř 400 dětí na startu! Harrachov hostil republikové mistrovství žactva

7 min 16 s

Minulý víkend se v Harrachově uskutečnilo republikové mistrovství žactva v běžeckém lyžování. Na start se podívalo téměř 400 dětí, které si společně zazávodili o republikové tituly. Jak to v Harrachově vypadalo a kdo se nakonec radoval z medailí?

MČR žactva se v letošní sezóně původně mělo konat v Bedřichově, sněhové podmínky tam ale závodění nakonec nedovolily. “Do poslední chvíle jsme čekali, zda bude možné uspořádat MČR na Bedřichově. Tam se to bohužel nepovedlo, protože všechny zásoby sněhu se použily na pokus o záchranu Jizerské 50, což bohužel také nedopadlo,” popisuje předseda organizačního výboru Tomáš Valoušek.

Organizátoři tak museli zvolit jinou variantu. “V pondělí jsme se byli podívat v Harrachově, zda tam bude možné závody uspořádat a i když tam určitě riziko bylo, tak jsme do toho šli,” pokračoval Valoušek.

V sobotu se v Harrachově jely závody klasickou technikou s intervalovým startem. Nejmladší závodníci před sebou měli 3 kilometrů, ti nejstarší jeli závod dlouhý 5 kilometrů. “Nakonec se pro závodníky povedlo připravit okruh s těžkým profilem dlouhý 1,3km. Počasí a teploty bylo vlastně stejné, jako v celé republice. Bylo nad nulou, ale alespoň nepršelo, takže to sníh vydržel,” popisoval podmínky na místě.

V kategorii žákyň ročníku 2011 zvítězila Amálie Kornfeldová, druhý byla Jana Randáková, stupně vítězů doplnila ještě Eva Rücková. Závod o rok starších dívek vyšel nejlépe Janě Machové, která o deset sekund porazila druhou Mariannu Erbenovou, o dalších šest desetin dál byla Magdaléna Lucie Ciprysová. Mezi nejstaršími, tedy ročníkem 2009, mohla oslavit vítězství Nela Nováková, druhá byla Nikola Plecháčová a třetí Pavlína Salabová.

Závod žáků ročníku 2011 byl pořádně těsný. Ze zlaté medaile se nakonec radoval Jan Horáček, jen o tři a půl sekundy byl ale pomalejší druhý Max Pacholík. Třetí Matěj Hamáček ztratil na vítěze jen 5,4 vteřiny. A ještě těsněji bylo u ročníku 2010! Lukáš Štěrba skončil ve výsledkové listině na prvním místě s náskokem 0,4 sekundy na druhého Josefa Schäfera, třetí byl Vojtěch Kysela. V nejstarší kategorii do patnácti let slavil Antonín Jelínek, medaile brali i Jan Janata a William Tobiáš Bednář.

Neděle nabídla závody o stejné vzdálenosti jako předešlý den, tentokrát se však jela technika volná.

Amálie Kornfeldová potvrdila skvělý výkon ze soboty a i v neděli uzmula mezi dívkami ročníku 2011 zlato. Druhá byla Jana Randáková a třetí Eva Dosedělová. Ročník 2010 však poznal novou vítězku, na nejvyšší stupínek totiž vystoupila Lucie Málková. Na vyhlášení ji doplnila ještě Jana Machová a třetí Silvie Půbalová. Mezi nejstaršími si pro vítězství dojela Lucie Horká, druhá byla Nikola Plecháčová a třetí Daniela Dlouhá.

V kategorii žáků ročníku 2011 se předvedl parádním výkonem Max Pacholík, který si vynahradil sobotní závod, kdy mu vítězství uniklo jen o pár desetinek. Druhé místo bral Jakub Šoula a třetí Šimon Macek. V ročníku 2010 se radoval Josef Schäfer, který v souboji o zlato porazil Lukáše Šterbu a Vojtěcha Kyselu. Mezi nejstaršími zvítězil Antonín Jelínek, stupně vítězů doplnili Jan Janata a Vojtěch Zub.

“Účast je určitě ta nejpozitivnější zpráva z celé akce. Závodu se totiž zúčastnilo téměř 400 dětí a z toho máme jako organizátoři obrovskou radost. Myslím si, že jsou všichni rádi, že se MČR vůbec povedlo uskutečnit a odjelo se bez žádných omezení,” dodal závěrem Tomáš Valoušek.