Tour de Ski, 7. etapa: Ve sprintu si nejlépe vedl Novák. Razýmová zůstává v kontaktu s nejlepší desítkou

8 min 49 s

Trojice českých reprezentantů dokázala postoupit do čtvrtfinále sprintu klasicky, který se ve Val di Fiemme konal jako 7. etapa Tour de Ski. Nejlépe si vedl Michal Novák na 22. místě. Kateřina Razýmová se díky 26. místu udržela v kontaktu s elitní desítkou. Na body dosáhla také Kateřina Janatová. Vítězství v dnešních sprintech vybojovali Švédové Oskar Svensson a Linn Svahnová.

Nejlépe si z Čechů vedl v kvalifikaci Michal Novák, který si připsal 14. pozici. Dobrou práci odváděl také ve čtvrtfinále, pak mu ale Francouz Richard Jouve přejel přes lyže a zablokoval českého závodníka v jeho stopě. Ten ostrý atak neustál a po pádu už neměl naději na postup.  Ve svém čtvrtfinále si Michal Novák připsal páté místo, protože francouzský reprezentant byl rozhodčími odsunut na poslední pozici. Ve výsledkové listině dnešního závodu mu tak patří 22. příčka, v Tour de Ski je celkově 24. se ztrátou 33 sekund na nejlepší dvacítku.

„Je to škoda. Měl jsem pozici na to, abych bojoval o postup. Rozhodně jsem se cítil na lepší než páté místo v rozjížďce,“ řekl český reprezentant. „Zítra to bude těžké, tělo už je unavené a soupeři jsou kvalitní, když se ale všechno sejde, myslím, že bych se mohl ještě posunout ve výsledcích výš.“

V kvalifikaci dnešní závod skončil pro Adama Fellnera, který byl ještě v polovině trati jen půl vteřiny od postupových příček. Do elitní třicítky se ovšem probít nedokázal, od postupu ho v cíli dělilo 3,38 vteřiny a obsadil 39. místo. V průběžném pořadí Tour de Ski je nyní na 48. příčce.

Na postup nedosáhl ani Petr Knop, který se na kvalifikační trať vydal jen 15 sekund po Adamu Fellnerovi. I z jejich narůstajícího odstupu bylo znát, že závodník Dukly Liberec tentokrát do třicítky neprojde – obsadil 48. místo s odstupem 8,78 vteřiny na postup. Po sedmi etapách Tour de Ski mu patří 51. místo.

Dvě Češky na bodovaných příčkách

Jako první z Češek se v kvalifikaci vydala do stopy Kateřina Razýmová, která postoupila do čtvrtfinále z 23. pozice. Ve své čtvrtfinálové jízdě se pak dlouho držela ve středu skupinu, ale do cílové rovinky najela za zády svých soupeřek, které už pak nemohla předstihnout. Ve své jízdě tak dojela šestá a v závodě si připsala 26. místo.

„Podařilo se mi postoupit, což je pro mě vždycky cenné. Snad se mi i povedlo nenabrat velkou ztrátu na soupeřky, které jsou v celkovém pořadí kolem mě,“ řekla Kateřina Razýmová.

V celkovém pořadí jí před poslední etapou Tour de Ski patří 16. příčka, ze které ztrácí na nejlepší desítku 42 vteřin. „Včera jsem sice ztratila poměrně hodně vteřin, ale naděje umírá poslední, a tak se zítra ještě pokusím o elitní desítku poprat.“

Kateřina Janatová v kvalifikaci obsadila 25. místo. Ve výborně obsazené čtvrtfinálové jízdě se brzy zařadila na pátou příčku, na které absolvovala téměř celou trať. V závěru pak už neměla dost sil, aby zabojovala o postup. Dojela pátá a celkově si připsala 27. místo. V Tour de Ski jí nyní patří 40. místo.

„Příliš dobré pocity ze závodu mít nemůžu, ale jsem ráda, že se mi podařilo aspoň postoupit. Moje tělo už mě totiž nedovolí příliš zrychlit. Před závodem, ani po závodě se necítím nijak hrozně, ale na trati jedu pořád stejné tempo a nedokážu přidat. Únava se na mých výkonech podepisuje,“ uvedla po závodě Kateřina Janatová.

O pár příček utekl postup do čtvrtfinálových jízd Petře Hynčicové, která obsadila 35. místo se ztrátou 3,68 na nejlepší třicítku. Do poslední etapy Tour de Ski půjde jako 39. závodnice průběžného pořadí.

Tour de Ski 2021 vyvrcholí zítra, kdy závodníky čeká poslední desetikilometrová etapa, při které budou zdolávat obávanou sjezdovku Olympia III na Alpe Cermis. Ženy startují ve 12:45, muži v 15:35. Oba závody můžete v přímém přenosu sledovat na ČT Sport.