V sobotu proběhne volební valná hromada běžců na lyžích
Běžci na lyžích budou volit nové vedení. V sobotu 21. dubna je na programu valná hromada, po níž bude známo jméno předsedy úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR pro nadcházející čtyřletý olympijský cyklus.
Stejně jako všechny odborné úseky Svazu lyžařů ČR budou své vedení volit také běžci na lyžích. Kandidovat na další čtyřleté období bude i současný předseda Pavel Benc. Bývalý úspěšný reprezentant a olympijský medailista plánuje nadále spolupracovat s ověřeným týmem lidí. „Celé to čtyřleté období bylo poměrně rušné, došlo ke změnám na různých postech. Rád bych poděkoval za spolupráci všem dobrovolným i profesionálním pracovníkům, kteří se podíleli na soukolí a fungování běžeckého lyžování,“ řekl Benc. „Za poslední dva roky se běžecké lyžování poměrně stabilizovalo, vytvořili jsme tým schopných lidí, který funguje a má ohromnou chuť pracovat i v dalším cyklu, jehož jasným cílem jsou olympijské hry v roce 2022,“ dodal.
V dalším období se chce znovu opřít o výrazné osobnosti běžeckého lyžování, se kterými už v minulosti úzce spolupracoval. „Komunikace a spolupráce se svazem, Českým olympijským výborem a sponzory funguje díky sportovnímu řediteli Lukáši Sacherovi, který kolem sebe vytváří tým silných osobností. Správným mužem na svém místě je šéftrenér mládeže Miroslav Petrásek. Je to zkušený kouč, který v lyžování prošel všechny kategorie, od trénování malých dětí až po reprezentaci, se kterou slavil velké úspěchy. Má jasnou vizi o novém systému talentované mládeže, který by měl zajistit více úspěšných reprezentantů v juniorských i seniorských kategoriích. Trénování juniorů se skvěle ujal Martin Koukal, pro mladé závodníky je vzorem a rozhodně jim má co předávat. Do určité role v nejužším vedení úseku jsme pro nový olympijský cyklus oslovili i Lukáše Bauera, ten ale naši nabídku odmítl,“ řekl Benc.
Ten by chtěl v další sezoně pokračovat také ve spolupráci s finským koučem Ilkkou Jarvou, jenž k reprezentaci v roli šéftrenéra nastoupil přesně před rokem. „Je to kvalitní trenér s bohatými zkušenostmi ze zahraničí. Do týmu přivedl nové tréninkové metody, které už nesou ovoce, jak jsme se v minulé sezoně mohli přesvědčit například u Martina Jakše. U všech závodníků má velkou autoritu, reprezentanti věří jemu i jeho metodám,“ uvedl současný předseda úseku. „Při jeho angažování jsme avizovali, že by u nás měl Ilkka působit minimálně dvě sezony, aby se jeho práce dala důkladně vyhodnotit. Už teď se ukazuje, že jsme s jeho angažováním nešlápli vedle, i když nás od toho spousta lidí zrazovala. Osobně jsem pro jeho setrvání u týmu, ale veškerá jednání ohledně nastavení dalšího olympijského cyklu teprve probíhají,“ uvedl současný předseda úseku.
S čistě sportovní stránkou v uplynulém čtyřletém cyklu nemůže být zcela spokojený, Česko částečně vyklidilo přední pozice na vrcholných akcích. Výsledky byly poznamenané generační výměnou, kariéru v minulých letech ukončili vynikající závodníci a reprezentace se výrazně omladila. „Podobný generační přerod je logickým vývojem v každém sportu, bývá velice citelný a nejinak tomu bylo i u nás. Nicméně aktuálně už je situace stabilizovaná, máme množství mladých talentů, u kterých pevně věříme, že mohou navázat na předešlé úspěchy. Katka Beroušková, Petra Nováková, Bára Havlíčková, Katka Janatová, Michal Novák, Petr Knop i další rozhodně mají na to posunout české běžecké lyžování zase nahoru,“ řekl Benc.
Poslední olympijská sezona však podle něj ukázala znatelný posun nahoru. „Na olympijské hry do Pchjongčchangu jsme odjeli v poměrně velkém počtu a slušném servisním zabezpečení. Skvěle si vedl Martin Jakš v individuálních závodech i společně s Alešem Razýmem v týmovém sprintu. O pěkné výsledky se postarali i Katka Beroušková nebo Petr Knop. Kousek od medaile byla na mistrovství juniorů Bára Havlíčková, v kategorii do 23 let se dařilo Katce Janatové, dobře si během celého ročníku vedli i další junioři. To jsou pro nás jasné signály, že tato generace má potenciál,“ rekapituloval sezonu.
Právě pro vývoj mladých závodníků si pochvaluje rozhodnutí přejít ze Slavic Cupu do OPA Cupu. „Jsou tam těžší a náročnější tratě a daleko větší mezinárodní konkurence, která nám jasně nastavuje zrcadlo, kde se naše mládež nachází,“ řekl Benc. „Vrchol OPA Cupu by v nadcházející sezoně měl proběhnout v Novém Městě na Moravě, dostat ho sem nebylo jednoduché a je to pro nás velký úspěch v rámci diplomacie na FIS. V roce 2020 jsme domluvení na pořádání Světového poháru, které znovu přivítá Nové Město na Moravě,“ dodal.