Výjezd na Alpe Cermis je strašně specifický. Na něco takového se nedá natrénovat, říká Adam Fellner před finále Tour de Ski
Tour de Ski míří do finále, které se odehraje na kopci Alpe Cermis. V rámci 10kilometrové etapy s hromadným startem čeká závodníky výjezd na sjezdovku Olympia III. Na třech a půl kilometrech zdolají 420 výškových metrů po svahu, který místy dosahuje sklonu až 26,5 %! „Je to strašně specifický závod. Na něco takového se nedá speciálně natrénovat,“ říká v rozhovoru Adam Fellner, který bude na sjezdovku ve Val di Fiemme stoupat už třetí rok v řadě.
Co tě jako první napadne, když řeknu Alpe Cermis?
Strašný kopec. Ale také mě napadá, že cíl Tour de Ski už je v dohledu.
Je poslední etapa opravdu tak extrémní, jak se říká?
O výjezdu na Alpe Cermis se mluví jako o naprostém extrému. Je pravda, že tam člověku úplně hoří nohy, že je to něco strašně specifického, na co doma nikdo speciálně netrénuje, ale zase tak náročné mi to nepřijde.
Proč je tedy tenhle výjezd považován za tak brutální?
Těžko říct. Možná nám to nepřijde tak tvrdé, protože jsme podobnou zátěž zvyklí podstupovat pravidelně. Ale když se na ten kopec podívá běžný člověk nebo rekreační sportovec, asi ví, že by měl velký problém vyjet nahoru. Ale pro nás to tak brutální není.
V čem je to nejtěžší?
Zřejmě v té délce. Jedná se o souvislý, hodně prudký kopec, do kterého stoupáme 15 až 20 minut.
Jak může zamíchat s pořadím?
Z minulých let vím, že je tam spousta prostoru nějaký čas získat, ale také ztratit. Už se mi potvrdilo, že půlminutový náskok na sjezdovce nic neznamená, člověk o něj může přijít během pár stovek metrů.
Jak se podle tebe bude poslední etapa vyvíjet?
Myslím, že bude mít podobný průběh jako v minulých letech – začátek se pojede v klidu a startovní pole zůstane pohromadě. Dole se nevyplatí nic zkoušet. Na sjezdovce to pak začne hned od začátku, protože je tam široká trať a může jet vedle sebe třeba pět nebo šest lidí. Někdy to tam vypadá jako při sprintu.
Trenéři i někteří další reprezentanti mi říkali, že i když člověk chce na sjezdovce zrychlit, tak to nejde. Že ho únava nepustí do vyšších tepů. Vnímáš to stejně?
Je pravda, že po sedmi závodech Tour de Ski, které máme za sebou, je výkonnostní strop nastavený o dost níž než obvykle. Takže i kdyby hlava chtěla jet rychleji, tělo to fyzicky nezvládne.
Nebojíš se, že letos bude bolest na sjezdovce o to větší, že se bude závodit bez fanoušků?
Lidi byli na sjezdovce vždycky skvělí, to je pravda, ale mě závody občas tak pohltí, že ani nevnímám, co se kolem mě děje.
Má smysl vymýšlet do kopce nějakou taktiku?
Rozhodně se nevyplatí něco zkoušet už dole na rovinách nebo na začátku závodu. Ti, co jedou o vítězství, tak asi nějakou taktiku připravenou mají. Já mám spíš vytipované soupeře s podobnou výkonností, kterých se budu případně držet. Takže se možná budu snažit najít skupinku s odpovídajícím tempem.
S jakým umístěním budeš spokojený po zítřku?
Když budu do 40. místa v etapě, budu spokojený.
Je to nejtěžší závod v rámci Světového poháru?
Asi jsem jel i těžší závody, třeba letos v rámci Tour de Ski byl hodně náročný skate ve Val Müstair. A skiatlony mi přijdou také těžší.
Čím jsou náročnější?
Asi tou délkou – skiatlon trvá přes hodinu a většinou se jede na těžkých tratích.
To ale pro tebe jako bývalého laufaře může být výhoda, nebo ne?
Jenže nasazení ve svěťáku je úplně jiné než v laufech. Tady člověk jede podlahu od prvního kilometru.
Je tahle Tour de Ski něčím jiná než ty předchozí?
Možná je trochu jiná tím, že nepřijeli Norové. A také bych řekl, že malinko méně lidí odstupovalo. Letos dojede více lidí než v předchozích letech.
Čím to je? Byla Tour lehčí?
Lehčí určitě ne. Spíš se všichni udrželi zdravější než v předchozích letech, což může být i opatrností kvůli koronaviru. To vidíme i na českém týmu, kdy se nám poprvé vyhnula odstoupení kvůli zdraví. Roušky i celkový důraz na hygienu nese ovoce.
Je pro tebe závěr Tour de Ski fyzicky nejnáročnější částí celého roku? Nebo se někdy cítíš i hůř?
Asi je to nejtěžších deset dní z celého roku. Možná se dá tohle období porovnat s nejnáročnějším letním soustředěním.
Jak dlouho se z Tour de Ski dáváš dohromady, než dokážeš plnohodnotně jít do dalšího závodu?
V minulém roce byl svěťák v Novém Městě na Moravě čtrnáct dnů po Tour de Ski. A tam už jsem byl zase v plné síle. Takže během týdne, možná deseti dnů se dokážu vrátit zpátky.
Do zbytku sezony sis dal jaké cíle?
Co nejlépe se připravit na mistrovství světa. Kdybych se pak ve svěťáku nebo na mistrovství světa dostal na body, bylo by to úplně super.