Z přípravy dorostu a juniorů na sezonu aneb Jak to chodí v Trutnově
Olfin Car - Vella Trutnov je jedním z oddílů se statusem sportovního střediska (SPS) i sportovního centra mládeže (SCM), což znamená, že jde o vybraný klub, ve kterém se věnují tréninku žactva, dorostu a juniorů, tedy obecně mládeže. Sportovně v něm vyrostla, a stále jeho barvy hájí, třeba česká reprezentantka a trutnovská rodačka Eva Vrabcová Nývltová. Věkové kategorii 15 až 19 let se v klubu věnuje Vladimír Šlofar, vedoucí trenér SCM Trutnov a člen Trenérské rady právě za sportovní centra mládeže. Jak vypadá příprava dorostu a juniorů pod jeho vedením v Trutnově? To prozradí rozhovor s předsedou Aliance profesionálních trenérů běhu na lyžích.
Jaké fáze má příprava na zimní sezonu ve vašem klubu z pohledu dorosteneckých a juniorských kategorií?
Jedná se o letní, podzimní a zimní přípravné období. To první začínáme objemovým soustředěním, což bude asi všude stejné. U nás to konkrétně letos vypadalo tak, že jsme společně se sportovním centrem mládeže a sportovním gymnáziem v Novém Městě na Moravě jeli na kolech okolo republiky. Pak jsme po dlouhé době zamířili do Tater, kam se jezdívalo na soustředění v minulosti, a strávili tam prvních 14 prázdninových dnů, které jsme zakončili tréninkovým blokem na kolečkových lyžích v Novém Městě. Následně jsme využili i kolečkovou dráhu na Fichtelbergu a část srpna jsme trávili tam. S juniory jsme najeli na model, při kterém jsem se snažil, abychom jednou v měsíci navázali na tréninky na suchu i lyžováním, takže jsme lyžovali v tunelu v Oberhofu, kam jsme jezdili na čtyřdenní bloky. Nebyla to otázka objemu, ale obratnosti a koordinace, tedy věcí, které se na kolečkových lyžích úplně dělat nedají.
Když zmiňujete lyže, tak jak vypadala zimní část přípravného období?
Podzim jsme zakončili delším, týdenním pobytem v tunelu, což pro nás byla náhrada ledovce. A navázali jsme na něj prvním sněhem. Pravidelně jezdíme do švédského střediska Idre a nikdy nás to nezklamalo. Sněhové podmínky jsou tam vždycky dobré, lyžuje se tam na kvalitních upravených tratích a velkém prostoru. Tam jsme byli skoro tři týdny a vraceli se na začátku prosince. Na to navázaly tréninky na sněhu v Krkonoších.
Na jaké závodní vrcholy se v nové sezoně připravujete?
Pro většinu je samozřejmě vrcholem mistrovství republiky, ať už na Božím Daru, v Novém Městě na Moravě nebo na Mísečkách. Dva junioři – Jana Adámková a Ondra Dudek – by pak měli být v přípravě na juniorské mistrovství světa a dorostenka Tereza Beranová se pokusí nominovat na letní olympijské hry mládeže do Lillehammeru. Ve svém ročníku byla loni nejlepší a měla by to potvrdit.
Příprava na novou sezonu neprobíhá jen na tréninku, ale i v rovině budování a zlepšování zázemí. Co proběhlo u vás v Trutnově?
Myslím, že se máme čím pochlubit, protože jsme letos vybudovali úplně novou kolečkovou dráhu, u které se bude příští rok dodělávat ještě necelý kilometr ke stávajícím dvěma a půl. Došlo i k poměrně mohutné úpravě běžeckých tratí přímo v našem lesoparku. Tratě jsme rozšířili, podsypali jemným štěrkem, a vybudovalo se také velké fitcentrum přímo na běžeckém stadionu. Je tam asi 18 posilovacích stanovišť, k tomu se dodělalo na druhé straně lesa dalších 10 stanovišť.
DP