Z univerzitních lavic do bílé stopy, Zimní světové univerzitní hry startují již v pátek
Českou univerzitní reprezentaci čeká v následujících týdnech velký svátek. Po čtyřech letech se znovu budou konat Zimní světové univerzitní hry. Celkem jede do amerického Lake Placid 93 českých sportovců, běžecké lyžování bude reprezentovat hned sedm běžkyň a běžců.
Zimní světové univerzitní hry v Lake Placid začínají již 12. ledna, o první medaile z běžeckého lyžování se pojede hned o den později, kdy jsou na programu smíšené týmové sprinty. Lyžaři a lyžařky v běžeckých disciplínách se poperou celkem o 11 sad medailí. Českou republiku budou reprezentovat Barbora Antošová, Adéla Nováková, Pavlína Votočková, Kryštof Zatloukal, Tomáš Lukeš, Tomáš Dufek a Daniel Hozák.
Jak probíhal přesun reprezentace do amerického Lake Placid? „Přesun za moře byl na dvě skupiny, sešli jsme se všichni a zatím vše klape, jak má, dokonce už jsme si zde vyzkoušeli i lyže. Trošku nás sice zaskočil ranní mráz, kolem minus sedmnácti, ale teď už se otepluje a je to vše v pořádku,“ hlásí z dějiště trenér Radim Antoš.
Americké centrum je na Světové univerzitní hry připraveno, kouč Antoš si mimo jiné pochvaloval připravenost tratí a kvalitu celého areálu, který má pro české závodníky i velmi zajímavou historii. „Oproti České republice je tu větší zima, protože je tady takový poprašínek. Tratě jsou připraveny vynikajícím způsobem, ale sněhu je tu oproti minulým letům poměrně málo, jak byla v Americe sněhová kalamita, tak na tuto oblast nedosáhla. V následujících dnech čekáme, že by se mělo trochu oteplit oproti standardu, kdy tu bývá kolem mínus dvanácti, mínus patnácti stupňů. Samotné Lake Placid je vyhlášené tréninkové centrum, například většina biatlonistů, kteří jezdí Světový pohár odtud pochází. V roce 1932 tu byla olympiáda, v roce 1980 zde na olympiádě Květa Jeriová získala třetí místo. Takže je to taková parádní destinace.“
„Poté, co jsme se vypořádali se šestihodinovým posunem, jsme šli poprvé na lyže. Ve čtvrtek už si dáme nějaký zaměřovací trénink a v pátek jsou už první závody, což je mix tým, a jsem rád, že nám povolí postavit dvě družstva. V neděli jsou pak sprinty volnou technikou,“ nastínil trenér Antoš nejbližší plány české reprezentace.
A jaká umístění by si trenér přál pro své svěřence? „To teď úplně neumím říct, protože jsme ještě neměli mítink týmů a nevíme kdo z ostatních zemí přijel, je to dost nevyzpytatelné. To znamená, že my vlastně ještě nemáme vůbec představu o konkurenci a o nikom, kdo tady je.“
Největším želízkem v ohni by dle papírových předpokladů mohla být pro české barvy Barbora Antošová, která v aktuální sezoně dvakrát bodovala ve Světovém poháru. „Já si myslím, že slušné šance kromě Báry má i Adélka nebo i kluci, ale to je opravdu velmi předčasné o tom takhle mluvit. Jsou týmy, kde mají vynikající závodníky, kteří nejezdí Světové poháry a mohou se tu objevit. Je to trošku jiná konkurence než ve Světových pohárech,“ uzavírá Antoš.
Program závodů na Zimních světových univerzitních hrách (časy jsou ve středoevropském čase)
Pátek 13. 1.
16:00 Týmový sprint mixů
Neděle 15. 1.
15:00 – Sprint žen a mužů, kvalifikace
17:00 – Sprint žen a mužů, finále
Úterý 17. 1.
15:00 – Individuální závod na 5 km klasickou technikou žen
16:30 – Individuální závod na 10 km klasickou technikou mužů
Středa 18. 1.
15:00 – Stíhací závod na 5 km volnou technikou žen
16:15 – Stíhací závod na 10 km volnou technikou mužů
Pátek 20. 1.
15:00 – Štafeta žen na 3 x 5 km
17:00 – Štafeta mužů na 4 x 7,5 km
Neděle 22. 1.
16:00 – Závod s hromadným startem na 30 km volnou technikou mužů
19:00 – Závod s hromadným startem na 15 km volnou technikou žen